Osłabienie serca widać na ciele. To znak, że zawał lub wylew są blisko

W dermatologii mówi się czasem, że skóra to zwierciadło, w którym odbija się stan zdrowia całego organizmu. Dużo osób słyszało o związku między żółtaczką, a chorobami wątroby. Wiadomo też, że anemia łączy się z bladością, a zaburzenia pracy nerek prowadzą do wysychania i swędzenia skóry. Także choroby serca mogą dawać sygnały, które wskazują, że warto wybrać się do lekarza. Jakie objawy może dawać niewydolność serca? Jaki jest związek między poziomem cholesterolu, a stanem skóry wokół oczu? Czy zmiana kształtu paznokci to powód do zmartwień? Oto pięć najczęściej występujących objawów, które świadczą, że serce nie działa prawidłowo.

Obrzęki na nogach

Wiele chorób sprawia, że siła serca, jako pompy tłoczącej krew, ulega osłabieniu. To z kolei prowadzi do zaburzonego krążenia płynów w ustroju. Woda znajdująca się w osoczu ulega przesączaniu do przestrzeni międzykomórkowych, a jej powrót do serca jest utrudniony. Na początku procesu chorobowego dotyczy to części ciała najniżej umiejscowionych, ponieważ zgodnie z grawitacją tam ciśnienie jest największe. Stopy powiększają się, mogą pojawić się problemy z założeniem butów. 

W miarę jak dochodzi do gromadzenia się płynów, obrzęki postępują i obejmują okolice kostek, łydki, mogą dochodzić nawet do pachwin. W niewydolności serca typowe jest to, że opuchlizna występuje obustronnie, najbardziej nasilona jest w godzinach wieczornych i ma charakter tzw. obrzęku ciastowatego, czyli jest podatna na ucisk, a odkształcenie zanika powoli. Mogą temu towarzyszyć inne objawy takie jak suchość, ból oraz zmiany skórne.

Reklama

Obrzęki mogą się ponadto pojawić w przewlekłej niewydolności żylnej, zakrzepicy żył głębokich lub w niewydolności naczyń limfatycznych będącej skutkiem choroby onkologicznej. Wtedy występują jednostronnie lub obustronnie.

Zmiany w wyglądzie paznokci

Zniekształcenia w obrębie płytki paznokciowej łatwo zignorować, bo nie bolą i nasilają się powoli. Trzeba jednak zachować czujność, ponieważ zmieniony wygląd paznokci może być sygnałem od naszego organizmu, że dzieje się coś niedobrego. Przykładowo zakrzywienie paznokci w dół oraz towarzyszące temu pogrubienie koniuszków palców świadczy o obwodowym niedotlenieniu tkanek. Taki objaw nosi w medycynie miano palców pałeczkowatych lub pałeczek dobosza i może występować w rozmaitych chorobach. Pojawia się we wrodzonych i nabytych wadach serca, infekcyjnym zapaleniu wsierdzia, ale także w schorzeniach płuc i układu pokarmowego. Z tego powodu każdy przypadek palców pałeczkowatych powinien być skonsultowany z lekarzem.

Innym objawem w obrębie płytki paznokciowej są fioletowe lub czerwone linie przypominające te, które się pojawiają w przypadku uderzenia lub przytrzaśnięcia palców. Jeśli jednak nie możesz sobie przypomnieć żadnego urazu w ostatnim czasie, warto skonsultować te zmiany ze specjalistą, ponieważ mogą świadczyć o chorobie serca.

Żółtaki wokół oczu

Kępki żółte, nazywane także żółtakami, są grudkowatymi zmianami pojawiającymi się pod skórą, najczęściej w okolicy powiek. Są to złogi cholesterolu, który zaczyna się odkładać w tkankach, gdy jego poziom jest za wysoki. Kępki żółte nie bolą, ale mogą stanowić istotny problem estetyczny, są też ważnym sygnałem, że należy wybrać się na wizytę kontrolną do lekarza, ponieważ wysoki poziom cholesterolu prowadzi do bardzo wielu powikłań w obrębie układu sercowo-naczyniowego, z zawałem serca włącznie.

Fioletowo-niebieskie zabarwienie skóry i błon śluzowych

Sinica jest jednym z najczęstszych objawów chorób serca. Przejawia się jako fioletowo-niebieskie zabarwienie w obrębie skóry, warg oraz języka i pojawia się, gdy spada poziom wysycenia hemoglobiny tlenem lub dochodzi do zablokowania drobnych naczyń krwionośnych, a tkanki obwodowe w wyniku niedotlenienia tracą swój naturalny kolor. 

Podobne zjawisko możemy zaobserwować w przypadku długiej kąpieli w chłodnej wodzie i jest to coś fizjologicznego. Jeśli jednak sinica pojawia się w sytuacji, gdy organizm nie jest wyziębiony, należy pilnie udać się do lekarza. Może to wskazywać na niewydolność lewokomorową serca, zakrzepicę oraz poważne nabyte lub wrodzone wady sercowo-naczyniowe.

Pajączki naczyniowe

Poszerzone naczynka, o średnicy do 1 mm, widoczne pod skórą i układające się na kształt siatki stanowią często powód zgłaszania się do lekarza medycyny estetycznej, ale mogą także być sygnałem chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego. W medycznym języku pajączki określa się jako teleangiektazje i często towarzyszą przewlekłej niewydolności żylnej. Wraz z nimi często pojawiają się także żylaki, czyli niebieskie, poszerzone żyłki pod skórą mające średnicę od 1 mm do 3 mm.

CZYTAJ TAKŻE:

Żylaki kończyn dolnych - jakie są ich pierwsze sygnały?

Zatorowość żylna i płucna - co powinniśmy o niej wiedzieć?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL