Gdy białko niesie śmierć. Wszystko o chorobie Creutzfeldta-Jakoba
Białka kojarzą się przede wszystkim z substancjami stanowiącymi budulec organizmu. Niestety nie wszystkie z nich są dobre. Dowiedziono, że istnieją chorobotwórcze białka, nazywane prionami, które wywołują m.in. chorobę Creutzfeldta-Jakoba, która jest nieuleczalna i bardzo szybko prowadzi do śmierci. Czym jest choroba szalonych krów, jak dochodzi do zakażenia i jakie daje objawy?
Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD), czyli gąbczaste zwyrodnienie mózgu, to rzadkie schorzenie atakujące układ nerwowy ludzi i zwierząt. Za patogenezę zmian w mózgu odpowiadają priony, czyli chorobotwórcze białka. Co ciekawe, nie wszystkie priony szkodzą zdrowiu, istnieją również ,,normalne priony", które powszechnie występują w komórkach nerwowych. Jedne od drugich różnią się jedynie konfiguracją przestrzenną, zatem jak to często w biologii bywa i w tym przypadku granica między użytecznością a szkodliwością jest niezwykle cienka. Infekcyjne priony zderzają się z prawidłowymi białkami, przekształcając je w formy szkodliwe, co więcej są w stanie wtopić się w błonę komórkową gospodarza, znikając tym samym z ,,radarów" układu immunologicznego.
Chorobę Creutzfeldta-Jakoba dzieli się na 4 podstawowe postaci:
- sporadyczną;
- rodzinną;
- jatrogenną;
- wariant choroby CJD.
Za postać sporadyczną choroby odpowiadają spontaniczne mutacje genu. Co do postaci jatrogennej, wiadomo o niej, że może zostać przeniesiona poprzez zanieczyszczone narzędzia chirurgiczne w trakcie zabiegu operacyjnego obejmującego układ nerwowy. Z kolei wariant choroby CJD dostaje się do ludzkiego organizmu na skutek spożycia mięsa zawierającego priony, pochodzącego od bydła chorego na gąbczastą encefalopatię (BSE). Okazuje się, że jedzenie podrobów takich jak: kiełbasy, pasztety, czy parówki niesie większe ryzyko zachorowania niż spożywanie czystego mięsa wołowego. Co ciekawe, picie krowiego mleka jest uznawane za bezpieczne, tak samo jak jedzenie wieprzowiny i drobiu. Istnieją również publikacje, w których wskazuje się przypadki zachorowań u osób leczonych hormonalnie.
Wariant BSE stwierdzono po raz pierwszy w roku 1986 na terenie Wielkiej Brytanii. Na początku lat 90. XX w. na terenie Europy Zachodniej wybuchła epidemia choroby, podjęto wówczas działania związane z masowym wybijaniem bydła.
Do Polski gąbczasta encefalopatia bydła dotarła na początku XXI wieku, ale nie nosiła znamion epidemii. Potwierdzono zaledwie kilkadziesiąt przypadków tej choroby.
Choroba Creutzfeldta-Jakoba wywołuje objawy ze strony układu nerwowego. Pacjenci nią dotknięci zmagają się z:
- drgawkami;
- zmianami osobowości;
- problemami z mówieniem i pisaniem;
- utratą wzroku;
- osłabieniem organizmu;
- zaburzeniami snu.
Na początkowym etapie choroby przeważają symptomy związane z zaburzeniami czucia i koordynacji ruchów. Z czasem ulegają one nasileniu, ponadto u pacjentów można zaobserwować pogłębiające się otępienie, które kończy się śpiączką.
Diagnostyka choroby Creutzfeldta-Jakoba obejmuje kilka specjalistycznych badań, do których należą:
- EEG- badanie czynności bioelektrycznej mózgu. U chorych na CJD, można zaobserwować typowe dla tego schorzenia spowolnienie fal mózgowych;
- MRI- u pacjentów z CJD, w rezonansie magnetycznym pojawia się intensywny sygnał pochodzący ze wzgórza;
- Testy laboratoryjne z krwi - oznaczenie białek o symbolach "14-3-3" oraz "tau";
- Metoda PMCA- nowo opracowana metoda diagnostyczna, umożliwiająca prawie w 100 proc. potwierdzenie diagnozy.
Niestety, choroba Creutzfeldta-Jakoba jest nieuleczalna i prowadzi do śmierci. Żeby poprawić komfort życia, pacjentów na nią cierpiących stosuje się leki: poprawiające pamięć, przeciwdrgawkowe i przeciwpsychotyczne.
Ze względu na to, że chorzy często tracą apetyt, wskazane jest podawanie im diety bogatej w witaminy i substancje odżywcze, po to, aby nie doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Na rynku dostępne są napoje bogate w proteiny, które ze względu na ciekły stan skupienia, są lepiej tolerowane przez pacjentów niż pokarmy stałe - ich podawanie zaleca się pacjentom cierpiącym na jadłowstręt. Niestety u większości pacjentów choroba rozwija się bardzo gwałtownie i tylko 5% z nich żyje z tą dolegliwością dłużej niż 2 lata.
Jak zostało wspomniane, priony mogą zostać wprowadzone do organizmu wraz ze spożywanym mięsem, dlatego tak ważne jest, by jeść pokarmy pochodzące tylko ze sprawdzonych źródeł.
Osoby narażone na kontakt z czynnikami ryzyka powinny pamiętać o higienie, stosowaniu odpowiednich procedur oraz o noszeniu odzieży ochronnej. Niezmiernie ważne jest również dezynfekowanie narzędzi używanych w trakcie operacji.
CZYTAJ TAKŻE:
Długie drzemki mogą być wczesnym objawem choroby Alzheimera