Choroby układu oddechowego
Choroby układu oddechowego to jedne z najczęstszych dolegliwości, szczególnie częste u dzieci. Pospolite przeziębienie, katar, ale i groźne nowotwory czy choroby genetyczne - wszystkie dotyczą procesu oddychania.
Układ oddechowy składa się z górnych i dolnych dróg oddechowych oraz płuc. Górne drogi oddechowe to nos (medyczna nazwa to jama nosowa) i gardło, natomiast dolne drogi oddechowe składają się z krtani, tchawicy i oskrzeli.
Układ oddechowy uczestniczy w wymianie gazowej - z powietrza pobieramy tlen i wydalamy dwutlenek węgla. Przez swoją otwartość i pełnioną funkcję bywa, częściej niż inne organy, narażony na wpływ czynników zewnętrznych - nie tylko drobnoustrojów, ale także różnych zanieczyszczeń i alergenów.
Najczęściej atakują nas choroby układu oddechowego o podłożu infekcyjnym, zarówno wirusowym jak i bakteryjnym. Najpopularniejsze to: katar (nieżyt nosa), zapalenia gardła, oskrzeli, płuc, grypa, zapalenia zatok. Do tej grupy należy też angina oraz niebezpieczna gruźlica.
Nowotwory nie omijają układu oddechowego - jednym z częstszych jest rak płuca, rak atakuje także krtań oraz jamę ustną. Czynnikiem o dużym wpływie na rozwój nowotworów, przede wszystkim płuc, ma palenie tytoniu oraz zanieczyszczenia środowiska.
Chorobą układu oddechowego o podłożu genetycznym jest mukowiscydoza.
Choroby układu oddechowego o przyczynach środowiskowych to grupa chorób zawodowych - najbardziej znana jest pylica płuc.
Inne choroby układu oddechowego to m. in. :
- wszelkiego rodzaju alergie (np. katar sienny, astma) - drogą oddechową mogą uczulać np. pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP)
- zespół bezdechu śródsennego
- choroba dekompresyjna.
Należy pamiętać, że choroby układu oddechowego, szczególnie infekcje, są bardzo zaraźliwe - przenoszą się łatwo drogą kropelkową. Nie należy bagatelizować żadnych dolegliwości - zwykłe przeziębienie, które nie jest leczone prawidłowo może mieć groźne komplikacje.