Odkryli najlepszy sposób na poprawę pracy wątroby. Sekret tkwi w diecie i suplementacji

Wątroba jest często zaniedbywanym organem. W zdrowotnej debacie też schodzi raczej na dalszy plan. Tymczasem jest ona jednym z najważniejszych organów, a ze względu na pełnione funkcje nie ma łatwo - jest jednym z tych narządów, który cierpi najbardziej przez złe nawyki. Jak wspomóc wątrobę? Polscy naukowcy wskazują, że wątroba doceni zmianę diety. Ale nie tylko.

Wątroba pracuje nieprzerwanie. Często nie wiemy, że choruje

Wątroba to niezwykle istotny narząd. Pełni ponad 500 funkcji życiowych, w tym metaboliczną, detoksykacyjną, filtracyjną i magazynującą. Jej działanie porównywane jest do działania olbrzymiej fabryki lub laboratorium. W wątrobie zachodzą przemiany najważniejszych składników odżywczych, wytwarzana jest żółć niezbędna w procesie trawienia, gromadzone są zapasy witamin. Wątroba produkuje cholesterol, neutralizuje toksyny i wspomaga ich usuwanie, pełni funkcje immunologiczne (odgrywa m.in. ważną rolę w różnego rodzaju zakażeniach). Ma duże zdolności regeneracyjne, ale nie są one nieograniczone.

Reklama

Choroby wątroby dotykają nawet 400 tys. Polaków (uważa się jednak, że liczba chorych jest niedoszacowana) i zajmują siódme miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów w kraju. Do czynników ryzyka chorób tego narządu zalicza się m.in. nadwagę, otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu i długotrwałe przyjmowanie leków.

Wątroba jest nieunerwiona i nie boli. Gdy choruje, często daje niecharakterystyczne objawy. O problemach z wątrobą mogą świadczyć np. przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, wzdęcia czy zmiany w wyglądzie skóry, które przypisywane są innym schorzeniom. 

Eksperci przypominają, że wątrobę warto "zabierać" do lekarza. Choroby wątroby da się leczyć, ale cały proces musi się odbywać pod okiem specjalisty. Samoleczenie chorób wątroby preparatami dostępnymi w aptece oraz suplementami diety tylko maskuje objawy rozwijającej się choroby.  

Zdrowsza wątroba? Polscy naukowcy mówią, co pomaga

Przejadanie się, nadużywanie alkoholu, nadwaga, przyjmowanie różnych preparatów, ziół i suplementów bez konsultacji z lekarzem w pewnym momencie mogą sprawić, że wątroba odmówi współpracy. Tego musimy unikać i to na pewno zaprocentuje. Jak jeszcze możemy wątrobie pomóc? Co jest najlepszym sposobem na poprawę jej funkcjonowania? Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie twierdzą, że znaleźli odpowiedź. Ich badania wykazały, że przejście na dietę lekkostrawną wraz z suplementowaniem chromu może przynieść znaczące korzyści.

"Wszyscy z nas, którzy odżywiają się bardzo niezdrowo, prędzej czy później odczują negatywne skutki swoich nieodpowiedzialnych zachowań żywieniowych np. w postaci problemów z wątrobą. Najlepszym sposobem na poprawę swojego zdrowia jest zmiana diety na niskotłuszczową. W połączeniu z nowymi nawykami żywieniowymi terapię warto uzupełnić suplementacją chromem, który m.in. wspomaga redukcję otłuszczenia i stanu zapalnego wątroby" - podkreśla prof. Jerzy Juśkiewicz z Zakładu Biologicznych Funkcji Żywności IRZiBŻ PAN w Olsztynie w komunikacie, który zamieszczono na stronie instytucji. 

Dieta niskotłuszczowa i suplementacja chromem a wpływ na wątrobę

Chrom bierze udział w procesach związanych z metabolizmem tłuszczy, białek i węglowodanów. W suplementach diety jest popularnym środkiem wspomagającym odchudzanie. Chrom jest też czynnikiem wspierającym terapię przeciwcukrzycową. 

Polscy naukowcy są jednymi z tych, którzy bliżej przyjrzeli się działaniu chromu. Postanowili sprawdzić, czy negatywne skutki związane z długotrwałym spożywaniem diety wysokotłuszczowej mogą być łagodzone za pomocą suplementacji różnymi formami chromu i/lub zmianą nawyków żywieniowych. Wyniki ich badań ukazały się w czasopiśmie "International Journal of Molecular Sciences".

"Wątroba to organ, który w największy sposób jest narażony na skutki spożywania 'tłustej' diety oraz obecność nowych elementów diety, czyli nanocząstek chromu. Badania jasno wykazały, że wątroba szczurów żywionych przez dłuższy czas dietą wysokotłuszczową jest po prostu niezdrowa - otłuszczona, 'zestresowana' przez wolne rodniki i w permanentnym stanie zapalenia. Wykazaliśmy, że porzucenie diety tłustej na rzecz diety o niższej zawartości tłuszczu i wyższej zawartości błonnika pokarmowego jest najlepszym rozwiązaniem, aby poprawić funkcjonowanie wątroby" - zwraca uwagę prof. Juśkiewicz. Badacze wskazują, że dodatek chromu wspomógł terapię polegającą na zmianie diety na "zdrowszą".

Badania nad wpływem chromu przez polskich badaczy będą kontynuowane.

Co warto robić dla wątroby?

Co korzystnie wpływa na funkcjonowanie wątroby? Dla wątroby warto:

  • ograniczyć albo wykluczyć spożycie alkoholu; 
  • spożywać codziennie warzywa i owoce; 
  • unikać żywności wysokoprzetworzonej (do tej kategorii zalicza się m.in. napoje gazowane, słone przekąski, dania typu instant, zupki chińskie, fast foody, parówki); 
  • zamienić tłuszcze nasycone (ich źródłem jest mięso, przede wszystkim czerwone, a także np. pełnotłuste produkty mleczne, oleje tropikalne) na tłuszcze nienasycone (ryby, oliwa, olej rzepakowy, orzechy, pestki i nasiona); 
  • odpowiednio się nawadniać; 
  • zredukować masę ciała (ale spadek wagi nie może być gwałtowny); 
  • być aktywnym fizycznie;
  • badać się (takim podstawowym badaniem są próby wątrobowe).

CZYTAJ TAKŻE: 

Czarna lista produktów, które szkodzą wątrobie

Chora wątroba może dawać o sobie znać w nocy. Tych sygnałów lepiej nie bagatelizuj

Najlepszy przyjaciel wątroby. Jedz, a szybko poczujesz różnicę 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wątroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL