Pakując się na wczasy, nie zapomnij najważniejszego. Lista rzeczy do apteczki pierwszej pomocy

Wyjeżdżając na wakacje, koncentrujemy się na przede wszystkim na takim skompletowaniu bagażu, by o niczym nie zapomnieć i zmieścić wszystko w walizce. Nie należy jednak zapominać, że między strojem kąpielowym a kreacjami na wieczorne wyjścia, powinno znaleźć się także miejsce na apteczkę pierwszej pomocy. Co do niej spakować, by być gotowym na każdą sytuację na urlopie?

Apteczka pierwszej pomocy - czy warto ją zabierać na wakacje?

Odpowiedź na to pytanie brzmi - zdecydowanie tak. I to najlepiej taką, którą skompletujemy samodzielnie, w zależności od tego, gdzie wybieramy się na urlop. Apteczka pierwszej pomocy powinna przed wyjazdem być przeanalizowana, dlatego nie warto opierać się na gotowych zestawach samochodowych czy apteczkach dostępnych w marketach. Ich wyposażenie jest zwykle niewystarczające, a niektóre zawarte w niej środku - zbędne. 

Apteczka pierwszej pomocy powinna być przygotowana zgodnie z miejscem, do którego się wybieramy. Inaczej będzie wyglądała apteczka, którą zabieramy w góry, inaczej nad morze, a o jeszcze inne elementy powinna być bogatsza, kiedy podróżujemy za granicę. 

Reklama

Jak zatem skompletować apteczkę i o czym nie zapomnieć? 

Co spakować do apteczki - wyjazd nad morze

Podstawa każdej apteczki pierwszej pomocy będzie taka sama - środki opatrunkowe czy żele na oparzenia są obowiązkowym elementem każdego wyposażenia. 

Środki opatrunkowe 

Do apteczki należy spakować jałowe kompresy, gazę opatrunkową i zwykły bandaż. Ponadto warto zaopatrzyć się w jednorazowe gaziki nasączone środkiem dezynfekującym. 

W każdej apteczce powinny znaleźć się opatrunki na oparzenia, tzw. opatrunki hydrożelowe, dostępne w aptekach w różnych rozmiarach. 

Do apteczki nad morze należy dopakować plastry z opatrunkiem na niewielkie otarcia i skaleczenia oraz środek do dezynfekcji, najlepiej na bazie oktenidyny. 

Podstawowe leki 

Wśród leków i suplementów, w apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się przede wszystkim podstawowe leki przeciwbólowe (np. ibuprofen) oraz elektrolity w saszetkach. Są niezwykle ważne i pomocne zarówno w czasie dużych upałów, jak i w gorączce czy biegunce. 

Ponadto warto zaopatrzyć się w środki chłodzące w przypadku stłuczeń - może być to spray lub żel na obrzęki i stłuczenia. 

Wybierając się na urlop, w apteczce zawsze powinna znajdować się sól fizjologiczna. Przyda się ona zarówno do przemywania niewielkich skaleczeń i ran czy do płukania oka z ciała obcego (np. z piasku).

Ostatnią pozycją na liście leków do apteczki pierwszej pomocy są preparaty na alergię - warto zabrać ze sobą zarówno żele do smarowania na ukąszenia, jak i doustne leki na reakcje alergiczne. 

Co jeszcze do apteczki?

Bez względu na kierunek podróży, warto zaopatrzyć się w spray na komary oraz kleszcze (tzw. repelenty) a także przyrząd do usuwania kleszczy: kleszczołapki, lasso czy specjalna strzykawka odsysająca. 

Warto mieć też żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk, kiedy nie mamy dostępu do wody, chusteczki dezynfekujące oraz krem z filtrem jak i balsam po opalaniu na podrażnioną skórę. 

Co spakować do apteczki - wyjazd w góry

Apteczka, którą zabierzemy ze sobą w góry, powinna wyglądać tak, jak ta opisana powyżej, jednak należy pamiętać, że wyjazd w góry jest potencjalnie bardziej “urazową" formą wypoczynku. 

Środki opatrunkowe

Bezwzględnie należy spakować do apteczki większą ilość plastrów oraz środków opatrunkowych. Przyda się także lód w aerozolu, który doskonale łagodzi bóle spowodowane kontuzją czy nadwyrężeniem w trakcie pieszych wędrówek górskich. 

Wybierając się w góry należy mieć przy sobie zawsze folię NRC, tzw. koc ratunkowy, który osłoni przed złymi warunkami atmosferycznymi, jeśli takowe zastaną nas na szlaku. 

Obok zwykłych plastrów z opatrunkiem, warto zaopatrzyć się w steri-stripy - plastry w formie pasków do zamykania niewielkich ran. 

Podstawowe leki

W góry na pewno należy zabrać ze sobą leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Warto mieć także ze sobą elektrolity w proszku oraz lek na biegunkę. 

Co jeszcze do apteczki?

Jeśli intensywnie chodzimy po górach, wybieramy trudne szlaki turystyczne - warto do plecaka spakować chustę trójkątną oraz szynę splint do unieruchomienia kończyny po urazie (koszt szyny to ok. 20-30 złotych i zajmuje niewiele miejsca w plecaku). 

Co spakować do apteczki - wyjazd za granicę

Wyjazd za granicę, opierający się o wypoczynek i mało aktywnie spędzony czas, będzie wymagał odrobinę innego przygotowania apteczki pierwszej pomocy. 

Środki opatrunkowe

Jeśli nie planujemy pieszych wędrówek czy intensywnego podróżowania za granicą, wystarczy zaopatrzyć się w jałowe gazy oraz zwykłe plastry z opatrunkiem na niewielkie rany i skaleczenia. Warto pamiętać o opatrunkach hydrożelowych na oparzenia oraz środkach łagodzących ewentualne oparzenia słoneczne. 

Podstawowe leki 

Za granicę ważne jest, by zabrać ze sobą elektrolity oraz leki na biegunkę. Często występujące zatrucia pokarmowe mogą pokrzyżować plany urlopowe, dlatego warto zaopatrzyć się jeszcze w kraju o odpowiednie środki farmakologiczne. 

Ponadto warto zabrać ze sobą probiotyki. Zanim wylecimy na wakacje, jeszcze w kraju warto przyjmować probiotyki, by wzmocnić florę jelitową i zmniejszyć ryzyko problemów żołądkowo-jelitowych na urlopie. 

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe także warto mieć ze sobą, by w razie problemów zdrowotnych, szybko reagować.

Podróże osób chorych i wakacje z małym dzieckiem

Apteczka pierwszej pomocy zawsze powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb urlopowiczów. W przypadku chorób przewlekłych, o ile nie ma przeciwwskazań do podróży, zawsze należy mieć przy sobie leki zażywane na stałe, przepisane przez lekarza. 

Rodzice małych dzieci powinni mieć na uwadze, że w trakcie urlopu dodatkowo należy spakować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dedykowane dla dzieci, należy zabrać także przyrząd do odsysania kataru, a w przypadku dzieci ze skłonnością do infekcji dróg oddechowych, jeśli pozwala na to sposób podróżowania, warto mieć nebulizator. 

W apteczce warto też mieć termometr do pomiaru temperatury ciała a także igły, które mogą okazać się przydatne przy wyciąganiu np. drzazgi. 

Należy pamiętać o prawidłowym przechowywaniu leków, zabieraniu ich w oryginalnym opakowaniu wraz z ulotką. Przydatna może być także torba termoizolacyjna, która pozwoli utrzymać prawidłową temperaturę, w której przewozimy środki farmakologiczne. 

Wybierając się za granicę należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Warto też wcześniej zaznajomić się z organizacją ochrony zdrowia w miejscu, do którego wybieramy się na wczasy.

CZYTAJ TAKŻE:

Mnóstwo ich w Bałtyku, ale też w morzu w Chorwacji. Co robić, gdy oparzy meduza?

Tak łatwo odetkasz uszy w samolocie. Wiedzą o tym piloci i stewardessy

Tego nie rób przed wylotem, a tego po przylocie. Unikniesz uciążliwych dolegliwości

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: apteczka | urlop | wakacje | leki | pierwsza pomoc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL