Wakacyjne kąpiele w morzu mogą postarzać. Tak słona woda wpływa na skórę i włosy

Kąpiel w morzu to dla wielu osób główna atrakcja wakacyjnego wypoczynku. O ile samo pływanie jest jak najbardziej korzystne dla zdrowia, nie oznacza, że należy zapominać o tym, jak może wpływać na skórę. Ta może bardzo ucierpieć w ferworze letniego urlopu. Jak słona woda działa na skórę, ale i włosy? Jak je chronić? To ważne, jeśli spędzasz właśnie wakacje nad morzem lub urlop nad morzem dopiero przed tobą.

Kąpiel w morzu - środki ostrożności

Po długim leżeniu na plaży chęć ochłody w morzu wydaje się czymś zrozumiałym. I rzecz jasna nie ma w tym nic złego, jeśli zachowujemy odpowiednie środki ostrożności. Po pierwsze, unikaj wchodzenia do zbiornika wodnego, jeśli twoje ciało jest bardzo nagrzane - może to uchronić cię przed szokiem termicznym. Ten zagrażający życiu stan objawia się m.in. zaburzeniami świadomości, przyspieszonym oddychaniem, paniką i skurczem krtani. Sprzyjają mu: alkohol, zażycie niektórych leków, choroby układu krążenia i układu oddechowego, a także odwodnienie.

Reklama

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności pływackich, nie ryzykuj - nawet doświadczony pływak może nie wygrać z siłą natury. Zaskakujące prądy morskie, wysokie fale i nieznana głębokość mogą sprawić, że wydarzy się tragedia. 

Dodatkowo morze jest bogate w rośliny i zwierzęta, z których niektóre mogą być groźne dla człowieka. Na przykład poparzenie meduzy powoduje silny ból, opuchliznę i zostawia ślady na skórze. Należy wziąć pod uwagę także element zaskoczenia: bliskie spotkanie z morskim zwierzęciem może wywołać szok, który w głębokiej wodzie nie tylko jest trudny do opanowania, ale i może nieść poważne konsekwencje. Dlatego: wybieraj tylko miejsca przeznaczone do pływania, pozostań w zasięgu wzroku ratownika, możesz również zakładać specjalne buty i strój do pływania.

Czy słona woda niszczy skórę?

Kąpiel w morzu to także kąpiel w słonej wodzie. Nadmierna ekspozycja na słoną wodę prowadzi do wysuszenia skóry poprzez usuwanie jej warstwy ochronnej. Jeśli twoja skóra zalicza się do wrażliwych, nawet krótka kąpiel może zakończyć się podrażnieniem i zaczerwieniami. Nieprzyjemne jest także łuszczenie się skóry, która odchodzi, tworząc bąble i płaty. Jeśli masz otwartą ranę, sól spowoduje znaczny dyskomfort, a jeśli woda jest zanieczyszczona, może pogłębić infekcję. 

Pozytywny wpływ słonej wody

Oczywiście słona woda ma też wiele zalet. Nie bez przyczyny wykorzystuje się ją w medycynie uzdrowiskowej. Podczas miejscowego stosowania woda bogata w sód i chlorek przenika przez skórę, gdzie jest w stanie modyfikować ciśnienie osmotyczne komórek i stymulować receptory w skórze za pomocą kanałów jonowych. W skrócie oznacza to tyle, że niejako pobudza zakończenia nerwowe skóry, opóźniając starzenie się komórek. Przeprowadzono również badanie, którego uczestnicy raportowali, że terapia błotem morskim zmniejszała nasilenie bólu pleców. 

Inne zalety słonej wody to np.:

  • detoksykacja - usuwając toksyny i zanieczyszczenia z porów, można zredukować ilość pojawiających się wyprysków;
  • poprawa krążenia - pływanie w słonej wodzie może stymulować krążenie krwi, co z kolei sprzyja lepszemu odżywieniu tkanek;
  • delikatne złuszczanie - naturalne minerały i sole w wodzie morskiej mogą działać jako łagodny środek złuszczający, pomagając usuwać martwe komórki skóry.
  • ulga w objawach - regularne kąpiele w słonej wodzie mogą przynieść ulgę osobom z chorobami skóry takimi jak łuszczyca, egzema i trądzik.

Jak minimalizować negatywne efekty słonej wody na skórę?

Przestrzeganie kilku prostych zasad może pomóc ci cieszyć się urlopem, tak, by przy okazji twoja skóra nie poniosła znaczących strat:

  • po kąpieli w morzu dokładnie opłucz skórę czystą wodą i zastosuj nawilżający balsam lub olejek, dzięki temu zadbasz o nawilżenie;
  • stosuj kremy z filtrem UV, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które mogą dodatkowo podrażniać;
  • unikaj długotrwałej ekspozycji na słoną wodę, aby minimalizować ryzyko wysuszenia;
  • regularnie myj skórę łagodnym środkiem myjącym po kąpieli w słonej wodzie, aby usunąć resztki soli.

Słona woda a włosy

Niestety, sól ma destrukcyjny wpływ na włosy - wysusza je, przez co tracą swoją wilgoć. Nawet kilka dni w pełnym słońcu, któremu towarzyszy kontakt ze słoną wodą, mogą sprawić, że nie poznasz swoich włosów po wakacjach. Oczywiście trudno uniknąć moczenia włosów. Żeby zmniejszyć ryzyko, wchodząc do wody, powinieneś założyć silikonowy czepek, a jeśli po wyjściu planujesz leżenie na plaży, nałóż na włosy olejek lub serum. Warto też zaopatrzyć się w kapelusz.

Skręt i naturalny efekt, który można uzyskać bezpośrednio po wyjściu z wody, może ładnie się prezentuje, ale na dłuższą metę powoduje, że włosy stają się matowe, tracą swój naturalny blask i są zdecydowanie mniej sprężyste. W drogeriach można znaleźć produkty, które pozwolą ci cieszyć się podobnym rezultatem, a jednocześnie zadbają o pielęgnację.

Źródła:

Carbajo JM, Maraver F. Salt water and skin interactions: new lines of evidence. Int J Biometeorol. 2018.

Abu-Shakra M, Mayer A, Friger M, Harari M (2014) Dead Sea mud packs for chronic low back pain. Isr Med Assoc J 16:574-577.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wystarczy chwila. Lekarka mówi, czego nie fundować skórze w przypadku oparzenia słonecznego

Tak objawia się uczulenie na słońce. Może pokrzyżować plany na wakacje

Sposób na biegunkę podróżnych. Klątwa faraona to nagminny problem wczasów pod palmami

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kąpiel w morzu | skóra | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL