Wskazano, jak chodzić, by wzmocnić serce. Ważna nie liczba kroków, a tempo marszu

Liczba 10 tysięcy kroków dziennie uznawana jest za ideał, jeśli chodzi o utrzymanie dobrej kondycji fizycznej. Spacerowanie korzystnie wpływa na samopoczucie, utrzymanie wagi a także ma kluczowe znaczenie dla utrzymania w zdrowiu stawów i kości. Okazuje się, że to nie liczba kroków jest istotna, jeśli chodzi o spacerowanie, a tempo. Naukowcy sprawdzili, jak tempo spacerowania wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

Spacerowanie dla zdrowia

Spacerowanie to czynność, którą wykonuje każdy - przemieszczamy się do pracy, sklepów, spacerujemy po mieszkaniu. Z pozoru banalna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, nerwowego, kostnego, a także nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie. 

Spacerowanie ma działanie o udokumentowaniu naukowym i wpływa m.in. na: 

Reklama
  • obniżenie poziomu cholesterolu, 
  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, 
  • regulowanie poziomu cukru we krwi, 
  • produkcję hormonów, 
  • zdrowie kości i stawów, 
  • pracę układu odpornościowe, 
  • prawidłowy sen. 

To tylko niektóre zalety wynikające z regularnego spacerowania, a teraz naukowcy odkryli, że utrzymanie odpowiedniego tempa w czasie spacerów może obniżyć ryzyko występowania arytmii. 

Nie liczba kroków, a tempo spacerowania

Naukowcy z Uniwersytetu Glasgow przeanalizowali dane ponad 420 tys. osób z UK Biobank, które w kwestionariuszach podały orientacyjne tempo, w jakim spacerują.

Badacze podzielili tempo na trzy kategorie:

  • za wolne tempo uznali mniej, niż trzy mile na godzinę;
  • za średnie - od trzech do czterech mili na godzinę; 
  • za szybkie - ponad cztery mile na godzinę.  

Na podstawie zebranych kwestionariuszy ustalono, że około 221 tys. osób chodzi w średnim tempie, a ponad 171 tys. - w szybkim. 

Spośród wszystkich ankietowanych pacjentów, na przestrzeni 13 lat, u 36 574 osób wystąpiła arytmia w postaci migotania przedsionków. Arytmia częściej dotyczyła osób, które miały wolne tempo spacerowania. 

Pozwoliło to ustalić badaczom, że średnie tempo chodzenia (od 5 do 6 km/h) może zmniejszyć ryzyko występowania arytmii o 35 proc. w porównaniu do osób, które chodzą wolno. 

Szybkie tempo pozwala z kolei obniżyć to ryzyko o 43 proc., zatem najmniejsze ryzyko arytmii mają osoby, które spacerują w tempie ponad 6 km na godzinę. 

Oprócz tego osoby, które spacerowały w najszybszym tempie, miały zdecydowanie węższe talie oraz niższą masę ciała od pozostałych badanych. 

Badanie to sprawiło, że naukowcy wysnuli bardzo istotny wniosek: rekomendacje związane z ruchem powinny dotyczyć nie liczby kroków, a tempa spacerowania. 

Warto dodać, że naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w Polsce i Johns Hopkins University School of Medicine w USA odkryli, że wystarczy wykonać mniej, niż 4000 kroków dziennie, aby uniknąć przedwczesnej śmierci, a wykonanie mniej niż 3000 kroków pozwala utrzymać cały układ sercowo-naczyniowy w dobrej kondycji.

Jak często spacerować?

Aby utrzymać prawidłową masę ciała oraz ogólne zdrowie, aktywność fizyczna powinna być włączana codziennie. Zalecane jest 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu, co daje 30 minut dziennie, pięć razy w tygodniu. 

Spacerowanie jest jedną z łatwiejszych form aktywności, która towarzyszy nam codziennie. Warto, by w trakcie chodzenia zadbać także o odpowiednio wyższe tempo, które podniesie tętno, co korzystnie wpłynie na kondycję fizyczną. 

CZYTAJ TAKŻE:

Działa na ciało, koi nerwy, ale korzyści jest więcej. Trening somatyczny to światowy przebój

Szybko spala kalorie, poprawia koordynację i refleks. Wystarczy 15 minut

Masz wystający brzuch? Nie rób tych ćwiczeń, bo pogorszysz sylwetkę


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL