Działa na ciało, koi nerwy, ale korzyści jest więcej. Trening somatyczny to światowy przebój

Jeszcze do niedawna w kulturze fitnessu dominowały wyczerpujące treningi, które wymagają świetnej kondycji i intensywnego wysiłku - ćwiczenia nastawione na mierzalne wymarzone cele - zwykle piękne i zgrabne ciało oraz silne mięśnie. Coraz częściej jednak te aspekty przestają mieć znacznie, a na pierwszy plan wysuwa się dobrostan całego organizmu. Na świecie jest już modny, a w Polsce dopiero zyskuje popularności, trening somatyczny. Stawia on na powolny i świadomy ruch oraz umożliwia budowanie większej świadomości naszego ciała i jego integrację z umysłem i duchowością, co ma ogromny wpływ na rozwój osobisty. Na czym polega idea ćwiczeń somatycznych? Jak wygląda trening somatyczny i kto może go wykonywać? Odpowiadamy.

Czym jest trening somatyczny?

Trening somatyczny to inne niż powszechnie znane podejście do ruchu i szeroko pojętej aktywności fizycznej. Kładzie on bowiem nacisk na pełną świadomość, uważność i intencjonalność w wykonywaniu ćwiczeń. Jest to praktyka, która integruje ciało, umysł i ducha, co ma na celu poprawę funkcjonowania organizmu zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i mentalnej.

Podczas treningu somatycznego skupiamy się na wewnętrznych odczuciach i doświadczeniach płynących z wykonywanych ruchów. Mogą to być ćwiczenia rozciągające, stabilizujące, relaksujące lub inne formy aktywności, które odbywają się w pełnym skupieniu i motywują nas do głębszej analizy i zrozumienia własnego ciała oraz emocji, które towarzyszą całemu procesowi.

Reklama

Jakie korzyści wynikają z treningu somatycznego?

Trening somatyczny niesie za sobą szereg korzyści związanych z poprawą fizyczności i wydolności organizmu, wpływając jednocześnie na zdrowie psychiczne. Regularne praktykowanie wspiera siłę, równowagę i koordynację ciała. Ponadto jest to świetna metoda na redukcję napięcia mięśniowego oraz łagodzenia sztywności i bólu, zwłaszcza w okolicy szyi, barków i pleców. 

Ćwiczenia somatyczne uczą świadomego oddychania i relaksacji, dzięki czemu mamy możliwość skupienia się na wewnętrznych doświadczeniach i emocjach, co może pomóc w redukcji stresu i napięcia, a nawet łagodzić objawy depresji czy lęku.

Podsumowując, trening somatyczny to ważne narzędzie w rozwoju osobistym i lepszym rozumieniu relacji między ciałem a umysłem. Możemy dzięki niemu osiągnąć harmonię i równowagę, której często nam brakuje w codziennym życiu. 

Kto może wykonywać ćwiczenia somatyczne?

Trening somatyczny jest odpowiedni dla wszystkich niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej. Ćwiczenia tego typu są bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i ludzi w podeszłym wieku, a szczególnie sprawdzą się jako forma rehabilitacji dla osób po przebytych kontuzjach i chorobach.

Osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza te, które uprawiają sporty narażające na różnego rodzaju urazu, również znajdują zalety w wykonywaniu treningów somatycznych. Regularna praktyka może pomóc w łagodzeniu wielu dolegliwości, takich jak bóle pleców czy stawów, a także redukować stres i przyczyniać się do poprawy ogólnego samopoczucia, dlatego dla wielu osób trening somatyczny staje się filozofią życia i jest nieodzowną częścią dnia.

Przykładowe ćwiczenia somatyczne

Według założenia treningu somatycznego każde ćwiczenie może stać się somatyczne, jeśli wykonywane jest z odpowiednią świadomością i delikatnością, co skutkuje lepszym zrozumieniem tego, jak zachowuje się nasze ciało podczas danego ruchu. Trening można z łatwością praktykować w domu, oto kilka prostych ćwiczeń:

●      Ćwiczenie 1 - leżąc na plecach z wyprostowanymi nogami, ułóż splecione dłonie za głową, weź głębszy oddech i spróbuj się rozluźnić. Skieruj oczy w prawo, tak daleko jak to możliwe, ale nie obracaj głowy i utrzymuj ją nieruchomo. Wytrzymaj około 30 sekund, a następnie zrób to samo, kierując wzrok w drugą stronę. Oddychaj głęboko i spokojnie, obserwując to, jakie odczucia płyną z twojego ciała i jakie zachowania temu towarzyszą. Może to być ziewnięcie czy westchnięcie i oznacza rozluźnienie autonomicznego układu nerwowego.

●      Ćwiczenie 2 - połóż się na brzuchu, wyprostuj nogi rozstawione na szerokość bioder, a dłonie ustaw obok barków. Przez cały czas wykonywania ćwiczenia napinaj brzuch. Odepchnij się dłońmi od podłogi i unieś cały tułów do góry, skupiając się na tym, co czujesz w obrębie bioder i dolnego odcinka pleców. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz to ćwiczenie kilkukrotnie, pamiętając o świadomym wdechu i wydechu.

●      Ćwiczenie 3 - połóż się na podłodze na plecach i zegnij nogi w kolanach, stopy ustaw płasko na ziemi. Ramiona ustaw pionowo nad barkami, a dłonie skieruj do wewnątrz. Powoli unoś w górę prawą rękę, tak jakbyś chciał oderwać łopatkę od podłoża, a głowę powoli obracaj w lewo. Po kilkudziesięciu sekundach w takiej pozycji wróć do punktu wyjściowego i powtórz ćwiczenie, używając ręki lewej i obracaj głowę w prawo.

Źródła:

Topf N., King H., A guide to a Somatic Movement Practice: The Anatomy of Center, University Press of Florida, 2022.

CZYTAJ TAKŻE:

Najprostsze, co możesz zrobić na talię. Likwiduje boczki

Masz chorobę Hashimoto? Tych ćwiczeń unikaj

Pozycje z jogi, które odchudzają. Dobre też na metabolizm i tarczycę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ćwiczenia | pilates
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL