Jak wygląda lewatywa i jakie są do niej wskazania? Przedstawiamy fakty i mity

Lewatywa to zabieg, który zalecany jest przede wszystkim przed badaniami, zabiegami i operacjami. Stosuje się ją m.in. przed endoskopią dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wokół lewatywy powstało wiele szkodliwych mitów. Poniżej rozprawiamy się z najważniejszymi.

Lewatywa - co to jest?

Lewatywa (inaczej enema przeczyszczająca) polega na pozbyciu się z organizmu zalegających w nim resztek pokarmowych, a także pasożytów, grzybów oraz bakterii. Zabieg ma niezwykle bogatą historię. Lewatywę stosowano już w starożytnym Egipcie, gdzie wykonywano ją nawet podczas spotkań towarzyskich. Wówczas do przeczyszczania wykorzystywano głównie pęcherze zwierzęce, wydrążone dynie, worki ze skór czy w końcu rurki bambusowe. Lewatywa niezwykle popularna była także w XVII wieku, gdzie traktowano ją jako dworski zabieg kosmetyczny, czasami nawet wzbogacany substancjami zapachowymi. Dziś zabieg wygląda nieco inaczej i przeprowadzany jest w zupełnie innych celach.

Reklama

Lewatywa - wskazania

Najczęstszym wskazaniem do wykonania lewatywy są zabiegi, operacje i niektóre badania. Dotyczyć to może m.in. endoskopii dolnego odcinka przewodu pokarmowego, sigmoidoskopii czy zabiegów chirurgicznych  obejmujących dolny odcinek jelita grubego. Często lewatywę stosuje się także przed porodem, jednak należy pamiętać, że nie jest to zabieg obowiązkowy. Enemę wykonać można także w przypadku uporczywych zaparć, jednak nie należy traktować jej jako podstawowej metody walki z tym problemem. W pierwszej kolejności zaleca się zastosować zmianę diety czy zwiększenie aktywności fizycznej. 

Lewatywa wykorzystywana jest także w medycynie niekonwencjonalnej. Jej zwolennicy uważają, że zalegające w naszym organizmie fekalia mogą negatywnie wpływać na nasz stan zdrowia. Z kolei w domowych warunkach lewatywa często stosowana jest np. przed seksem analnym.

Lewatywa - przebieg

Prawidłowo wykonana lewatywa jest zazwyczaj bezbolesna, mimo tego wielu pacjentów skarży się podczas zabiegu na pewien dyskomfort. Jak dokładnie przebiega lewatywa? Podczas zabiegu do odbytu wprowadzony zostaje specjalny irygator z ciepłą wodą. Za optymalną temperaturę uważa się 36-38 stopni Celsjusza. Woda nie może być za gorąca. Wykorzystanie do lewatywy zbyt gorącego płynu skutkować może podrażnieniem śluzówki oraz bólem w okolicy nerek. Czasami do wody dodaje się odrobinę soli fizjologicznej, rumianku lub mydła. W przypadku, gdy wykonujemy lewatywę w warunkach domowych, wykorzystać do tego można gotowe zestawy do lewatywy. Kupimy je w każdej aptece za 20-30 zł.

Mity na temat lewatywy

Lewatywa jest kontrowersyjnym zabiegiem, wokół którego powstało wiele mitów. Najpopularniejszy z nich z pewnością odnosi się bólu, jaki powodować może przeczyszczanie. Tak jak zostało już napisane - prawidłowo wykonana lewatywa nie powinna powodować bólu. Subiektywne uczucie dyskomfortu może być związane jedynie z wprowadzeniem do odbytu ciała obcego, które dla wielu pacjentów nie jest naturalną sytuacją. 

W sieci znaleźć można także informacje, zgodnie z którymi lewatywa pomaga zgubić nadprogramowe kilogramy. To jednak kolejny mit. Lewatywa nie jest metodą odchudzania. Aby zredukować masę ciała, należy wprowadzić deficyt kaloryczny i uzupełnić go odpowiednią dawką ruchu. Skąd zatem przekonanie o odchudzających właściwościach lewatywy? Enema usuwa z organizmu toksyny i resztki pożywienia, co naturalnie powodować może spadek masy ciała. Zjawisko to jest jednak chwilowe. Należy pamiętać również, że odchudzanie polega przede wszystkim na redukcji tkanki tłuszczowej, a nie samej wagi. Jaki czas temu w sieci głośno było także o lewatywie z czosnku, która miała leczyć owsiki. Lekarze ostrzegają jednak przed tą metodą i w przypadku owsicy zalecają wyłącznie standardowe leki przeciwpasożytnicze.

Lewatywa - przeciwwskazania

Lewatywa powinna być stosowana wyłącznie wtedy, gdy zalecona jest przez lekarza. Należy unikać przeprowadzania jej na tzw. własną rękę. Przeciwwskazaniem do zabiegu są: choroby serca i nerek, hemoroidy, zapalenie jelita grubego, silne bóle brzucha oraz stany pooperacyjne. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Jak prawidłowo wykonać płukanie zatok 

Na czym polega operacja zmniejszenia żołądka

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL