Wycinają część żołądka, by schudnąć. Wskazaniem jest otyłość zagrażająca życiu

Niedawno media rozpisywały się o 28-letniej Brytyjce, która odwiedziła Bliski Wschód by poddać się operacji bariatrycznej. Niestety, kobieta z podróży już nie wróciła - zmarła w wyniku powikłań po zabiegu. W internecie można znaleźć wiele podobnych przykładów, ale z drugiej strony - nie brakuje historii osób, które deklarują, że operacja bariatryczna wręcz uratowała im życie. Na czym polega zabieg? Jakie są wskazania do jej wykonania i niebezpieczeństwa z nią związane? Wyjaśniamy.

Na czym polega operacja bariatryczna?

Historia 28-letniej Shannon Bowe sprawiła, że wzrosło zainteresowanie ale i strach przed operacjami bariatrycznymi. Żeby nie pogubić się w natłoku informacji, warto wiedzieć na czym polega operacja bariatryczna i jakie są jej rodzaje. Jest to metoda walki z otyłością, która powinna być traktowana jako ostateczność, czyli być stosowana wtedy, kiedy inne próby leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. 

Metody operacji zmniejszenia żołądka

Operacje bariatryczne można podzielić na:

Reklama

 • restrykcyjnie - czyli rękawową resekcję żołądka, balon lub założenie specjalnej opaski;
 • wyłączające.

Zabieg restrykcyjny ma na celu redukcję objętości żołądka, a zatem zmniejszenie ilości przyjmowanych pokarmów. Chirurdzy częściej decydują się na częściowe usunięcie narządu, niż na założenie opaski. Zwykle dokonuje się laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka, tj. wycięcia części żołądka, znajdującej się w obrębie tzw. krzywizny większej, przez co ten zostaje zmniejszony o ok. 30 proc., w wyniku czego pacjent w mniejszym stopniu odczuwa głód

Z kolei metoda wyłączająca polega na wycięciu większej części żołądka i podzieleniu jelita na części, tak, by skrócić czas przechodzenia treści pokarmowej i zmniejszyć ilość wchłanianych składników odżywczych.

Oprócz powyższych metod stosuje się również tzw. balon żołądkowy, generatory impulsów elektrycznych lub by-pass żołądkowy (gastric by pass).


Wskazania do operacji bariatrycznej

Dlaczego w ogóle wykonuje się operacje bariatryczne? Pamiętajmy, że otyłość jest chorobą skracającą życie, która prowadzi do wielu innych zaburzeń zdrowotnych, dlatego bez wątpienia należy z nią walczyć. Niestety, często bywa to walka żmudna, wymagająca ogromnej konsekwencji w przestrzeganiu diety i dbaniu o regularną aktywność fizyczną. Z tego powodu wydaje się, że łatwym rozwiązaniem jest tzw. "pójście pod nóż". Nic bardziej mylnego! Operacja powinna być traktowana jako ostateczność, na którą kieruje lekarz po dokładnym przeanalizowaniu historii pacjenta i jego sytuacji klinicznej. Wśród najważniejszych wskazań do przeprowadzenia zabiegu wymienia się:

 • otyłość u osób powyżej 18 i poniżej 65 r.ż niepoddająca się innym metodom leczenia (czasami dopuszcza się wyjątki);
 • BMI ≥40 kg/m2 lub BMI 35-40 kg/m2 z chorobą współistniejącą, której przebieg może ulec poprawie po operacji. Do takich chorób zalicza się m.in. nadciśnienie tętnicze, niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, bezpłodność żeńską i hiperlipidemię;
 • pacjenci z BMI od 30 do 34,9 kg/m2 i cukrzycą typu 2, jeśli pomimo leczenia utrzymuje się u nich stan hiperglikemii.

Przeciwwskazania do operacji bariatrycznej

Do najważniejszych przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji bariatrycznej należą:

 • ciąża;
 • przewlekłe choroby przełyku;
 • owrzodzenia żołądka;
 • uzależnienie od napojów alkoholowych oraz innych substancji odurzających;
 • niemożność zastosowania znieczulenia;
 • ciężkie choroby psychiczne;
 • nieprawidłowości anatomiczne układu pokarmowego  (np. kurcz przełyku lub zwężenie odźwiernika);
 • bardzo ciężkie i nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze;
 • brak zgody lub współpracy ze strony pacjenta;
 • choroby z tendencją do krwawień, np. żylaki przełyku lub czynna choroba wrzodowa.

Czy operacja bariatryczna jest bezpieczna?

Przed przeprowadzeniem zabiegu, pacjent przechodzi odpowiednią kwalifikację, podczas której lekarz decyduje czy nie ma przeciwwskazań i zwiększonego ryzyka niepowodzenia procedury. Generalnie operacja bariatryczna zaliczana jest do chirurgii bezpiecznej, powikłania nie przekraczają 1 proc., a śmierć ponosi 0,06 proc. wszystkich osób poddawanych leczeniu tego typu. 

Jednak jeszcze raz warto podkreślić, że jest to operacja, która nie powinna być alternatywą dla diety czy ćwiczeń, a ostateczną metodą leczenia otyłości. Co więcej, zdrowy styl życia ma wpływ na ogólny stan zdrowia, a zmniejszenie żołądka bez zmiany nawyków nie da dalekosiężnej poprawy.

CZYTAJ TAKŻE: 

Otyłość brzuszna. Realne zagrożenie dla życia

Post przerywany - Intermitten Fasting. Komu pomoże schudnąć okno żywieniowe?

Operacyjne leczenie otyłości

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL