Reklama

Cesarskie cięcie - jak wygląda zabieg?

Cięcie cesarskie jest rodzajem porodu, który odbywa się przez nacięcie chirurgiczne w jamie brzusznej i macicy. Ma miejsce zazwyczaj w sytuacji, gdy poród siłami natury nie jest możliwy lub gdy stwarza niebezpieczeństwo dla matki albo dziecka.

W jakich sytuacjach wykonuje się cesarskie cięcie?

Wskazań do przeprowadzenia cesarki jest wiele, jednak najpopularniejsze z nich to:

- łożysko przodujące

- ciąża mnoga (bliźnięta mogą urodzić się siłami natury, jednak zazwyczaj w takich przypadkach cesarskie cięcie wykonuje się rutynowo)

- poprzednie porody zakończone cesarskim cięciem i inne operacje macicy

- przewidywany duży rozmiar dziecka

- ułożenie dziecka inne niż główkowe (pośladkowe, poprzeczne)

- wszelkiego rodzaju komplikacje w trakcie porodu (przedłużający się poród, wypadanie pępowiny, odklejanie się łożyska itp.)

Reklama

- wskazania medyczne dotyczące stanu zdrowia matki (np. wady serca, choroby oczu itp.) oraz dziecka (jeśli zostało zdiagnozowane w łonie matki)

Jak wykonuje się cięcie cesarskie?

Jeśli jest to planowana cesarka, ustala się dokładny termin porodu i kilkanaście godzin wcześniej pacjentka jest przyjmowana na oddział w celu przygotowania do zabiegu. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym). 

Jeśli cesarskie cięcie wykonuje się w trybie ostrym, na skutek zagrożenia zdrowia lub życia, może być wykonane w narkozie ogólnej.

Jak wygląda rekonwalescencja po cesarskim cięciu?

Należy pamiętać że cesarka jest operacją, a zatem powrót do zdrowia będzie zazwyczaj dłuższy niż po porodzie drogami natury. Rany po nacięciu są bolesne, większość kobiet twierdzi, że kilka pierwszych dni urodzeniu jest bardzo trudne, a większość czynności wiąże się z dużym wysiłkiem. 

W szpitalu przepisywane są leki przeciwbólowe dopuszczalne przy karmieniu piersią, które pomogą  przetrwać czas gojenia się rany. Ważne, aby mimo trudności jak najwięcej się poruszać, wstawać i chodzić,  ponieważ przyspiesza to gojenie i powrót do formy. Pierwszy kilka tygodni należy mieć kogoś do pomocy i nie nosić nic cięższego niż dziecko. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL