Ciąża ektopowa, czyli ciąża pozamaciczna. Co oznacza dla kobiety?

Ciąża ektopowa może być zagrożeniem dla życia kobiety. Współczesne metody diagnostyki, przede wszystkim ultrasonografia (USG) pozwalają taką ciąże wykryć na tyle wcześnie, by nie było późniejszych powikłań.

Ciąża ektopowa - przyczyny

Ciąża ektopowa (ciąża pozamaciczna) powstaje kiedy zapłodnione jajeczko nie jest wstanie  przemieścić się z jajowodu do macicy i zagnieżdża się w innym miejscu. Najczęściej do zagnieżdżenia dochodzi w jajowodzie - nawet 95% ciąża ektopowych właśnie tam się lokuje. 

Rzadziej występuje ciąża jajnikowa, brzuszna (na wybranym narządzie jamy brzusznej) oraz szyjkowa (poniżej ujścia wewnętrznego macicy, poza jej jamą). Najczęściej przyczyną ciąży ektopowej jest niedrożność jajowodu, która może być spowodowana torbielami, infekcjami, zrostami po zabiegach. Inne przyczyny ciąży ektopowej to m. in. mięśniaki macicy, przebyte choroby przenoszone drogą płciową, endometrioza.

Reklama

Ciąża ektopowa - objawy

Ciąża ektopowa może mieć charakterystyczne dla początku normalnej ciąży objawy. Jednak kiedy występuje silny ból brzucha, okolic miednicy oraz krwawienie lub plamienie z pochwy należy zgłosić się do lekarza. 

Ból może promieniować na inne części ciała - do barku i ramienia, może występować tylko po jednej stronie ciała. Inne objawy mogące towarzyszyć ciąży ektopowej to niskie ciśnienie, omdlenia, zawroty głowy, nudności i wymioty, niekiedy uczucie parcia na stolec.

Ciąża ektopowa - postępowanie i leczenie

Początkowe objawy są trudne do rozpoznania, gdyż bardzo przypominają zapalenie wyrostka robaczkowego lub jajowodu. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja pęknięcia ciąży ektopowej, najczęściej jajowodu - występują wtedy objawy wstrząsu i krwotoku wewnętrznego, wtedy konieczna jest szybka operacja.

Niewielkie ciąże ektopowe obumierają same i zostają wchłonięte przez tkanki. Kiedy jednak konieczna jest interwencja medyczna może ona przyjąć formę leczenia farmakologicznego - podaje się leki hamujące dalszy rozwój jaja płodowego (doustnie, domięśniowo lub bezpośrednio do pęcherzyka ciążowego). 

Niekiedy konieczny jest zabieg usunięcia ciąży ektopowej - obecnie wykonuje się go metodą laparoskopową, zdecydowanie mniej inwazyjną niż klasyczna operacja.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża pozamaciczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL