Ciąża po 40 - wyzwanie i ryzyko
Ciąża po 40 to już nie tylko przywilej gwiazd - coraz więcej kobiet późno decyduje się na pierwsze lub kolejne dziecko. Ciąża po 40 niesie ze sobą nie tylko ryzyko - może być ogromnym szczęściem dla rodziców.
Z wiekiem kobiety spada ilość komórek jajowych i tym samym trudniej jest zajść w ciążę. Z wiekiem rośnie także ryzyko chorób przewlekłych mogących mieć wpływ na stan kobiety a tym samym i dziecka np. otyłość, osteoporoza, nadciśnienie, cukrzyca. W ciąży po 40 częściej zdarza się także cukrzyca ciążowa i zatrucie ciążowe. Starsze mamy szybciej się męczą, gorzej mogą znosić ciążę i późniejsze trudy macierzyństwa.
Ciąża po 40 wiąże się także z większym ryzykiem komplikacji - poród często jest cięższy, gdyż obniżona elastyczność tkanek wpływa na trudności z rozwarciem szyjki macicy, częściej zdarzają się poronienia, ciąże pozamaciczne oraz konieczność porodu za pomocą cesarskiego cięcia. Z wiekiem matki rośnie także ryzyko wad genetycznych płodu, np. zespołu Downa oraz ciąż mnogich.
Ciąża po 40 może także być bezpieczna, choć wymaga większej dyscypliny ze strony kobiety i szczególnej opieki lekarskiej - częstszej kontroli stanu matki i dziecka, niekiedy zachodzi konieczność specjalistycznych badań prenatalnych.
Ciąża po 40 jest w większości przypadków decyzją świadomą - decydują się na nią kobiety o pewnej pozycji życiowej - zawodowej, materialnej i rodzinnej. Inaczej także, niż ich młodsze koleżanki, podchodzą do opieki nad dzieckiem.
Nie jest to dla nich męczący obowiązek, są lepiej wykształcone i świadome tego, co chcą zaoferować dziecku - doceniają każdą wspólną chwilę, dbają o długie karmienie piersią, sposób odżywania, wychowania i opieki.
Ciąża po 40 i potem późniejsze rodzicielstwo na pewno odmładza psychicznie - kontakt z dzieckiem, jego rówieśnikami sprawia, że nawet nieco starsi rodzice mają więcej energii i motywacji do codziennych obowiązków.