Test ciążowy. Kiedy i jak go wykonać, by wynik był wiarygodny?

Aby test ciążowy był najbardziej skuteczny, należy wykonać go najwcześniej w dniu planowanej miesiączki. Co jeszcze warto wiedzieć? Na pewno to, że negatywny test nie zawsze wyklucza ciążę, a pozytywny wynik nie zawsze oznacza, że spodziewasz się dziecka. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat testów ciążowych.

Test ciążowy - rodzaje

Aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę, należy wykonać jeden z kilku dostępnych na rynku testów. Testem, po jaki zwykle sięga się w pierwszej kolejności, jest test do użytku domowego. Wyróżnia się m.in. testy płytkowe, paskowe czy strumieniowe. Każdy z nich polega na zebraniu kilku kropli moczu i umieszczeniu ich we wskazanym miejscu. Po kilku minutach dostępny jest wynik. 

Domowe testy ciążowe są bardzo czułe. Prawidłowo wykonane, dają skuteczność na poziomie 95-99 proc. 

Jeszcze bardziej skuteczne są testy laboratoryjne. Stężenie beta-hCG można sprawdzić na podstawie badania krwi oraz badania moczu.

Reklama

Test ciążowy - kiedy go zrobić?

Należy pamiętać o tym, że obecnie nie ma skutecznego narzędzia, które potwierdzałoby lub wykluczało ciążę kilka godzin lub kilka dni po stosunku. Wykonywanie testu tak szybko nie ma żadnego sensu i może skutkować nieprawidłowym wynikiem. W tej kwestii należy uzbroić się w cierpliwość. Testy apteczne cechują się różną czułością (od 10 mlU/ml do nawet 25 mlU/ml), a niektórzy producenci chwalą się, że ich testy potrafią wykryć 3-5-dniową ciążę. Nie należy jednak mylić 3-5-dniowej ciąży z 3-5 dniami po stosunku. Trzeba pamiętać, że samo zapłodnienie zależy od wielu czynników i może trwać nawet 7-12 dni. Z tego powodu domowe testy zaleca się wykonać dopiero w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.

Najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki należy wykonywać również laboratoryjne testy z moczu. W przypadku testów z krwi badanie można wykonać 8-10 dni po zapłodnieniu, jednak dla bardziej miarodajnych wyników lepiej poczekać również do planowej miesiączki.

Test ciążowy - czy pora dnia i godzina mają znaczenie?

Wiele osób zastanawia się nad istotnością pory dnia i godziny w badaniu. Powszechnie uważa się, że testy z moczu należy wykonać rano, ponieważ wtedy stężenie beta-hCG jest najwyższe. Oczywiście jest to prawda, jednak dotyczyć to może jedynie bardzo wczesnych ciąż. W przypadku wykonywania testu w terminie planowanej miesiączki pora dnia i godzina nie powinny mieć już żadnego znaczenia.

Test ciążowy online - czy jest skuteczny?

W sieci znaleźć można wiele witryn, które oferują tzw. test ciążowy online. Polega on zwykle na krótkiej ankiecie, po której następuje ocena prawdopodobieństwa ewentualnej ciąży.

Przykładowe pytania to: "Czy spóźnia ci się miesiączka?", "Czy uprawiałaś niezabezpieczony stosunek seksualny?", "Czy masz mdłości?", "Czy odczuwasz ból piersi?". 

Należy pamiętać, że tego typu testy nie są żadnym narzędziem diagnostycznym. Ponadto, warto wiedzieć, że większość objawów, jakie są w nich wymieniane, nie występuje zwykle we wczesnej ciąży. Test ciążowy online nie jest wiarygodny i nie stanowi żadnej podstawy do potwierdzenia i wykluczenia ciąży. Można potraktować go jedynie jako ciekawostkę.

Test ciążowy - cena

W aptece testy ciążowe zakupić można już od 5 zł. Ostateczna cena zależy jednak od wielu czynników, m.in. od producenta czy czułości. Za najbardziej czułe testy apteczne trzeba zapłacić trochę więcej. Cena testu laboratoryjnego (z krwi lub moczu) to z kolei koszt ok. 40-60 zł.

Test ciążowy - negatywny. Czy wyklucza ciążę?

Należy pamiętać, że negatywny test ciążowy nie zawsze wyklucza ciążę. Taki wynik związany może być z nieprawidłowym - zazwyczaj zbyt wczesnym - wykonaniem testu. W przypadku niepojawienia się miesiączki należy skontaktować się z ginekologiem. 

To samo dotyczy pozytywnego testu. On także nie zawsze potwierdza ciążę, dlatego również konieczna jest wizyta u lekarza. Wysokie stężenie beta-hCG związane może być z niektórymi chorobami (np. chorobami nerek, chorobami tarczycy i niektórymi typami nowotworów) lub przyjmowanymi lekami (np. lekami przeciwdepresyjnymi).

CZYTAJ TAKŻE: 

Co naprawdę wpływa na płodność? Fakty i mity

Pierwszy na świecie test ciążowy na ślinę

Czy można zajść w ciążę, będąc już w ciąży?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: test ciążowy | ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL