Do kawy dodają dwie przyprawy. Mocno pobudza i poprawia trawienie

Kawę pije się chyba w każdym zakątku świata. Jednak przygotowuje się ją na różne sposoby i z różnymi dodatkami, niekoniecznie z mleczkiem i cukrem, o czym można się przekonać choćby podczas zagranicznych wyjazdów. Pewnego dnia ktoś może zaserwować nam np. kawę z solą czy kawę z jajkiem. W Senegalu z kolei częścią kulinarnej i kulturowej tożsamości mieszkańców jest Cafe Touba, czyli kawa z dodatkiem pieprzu i goździków. Jak przygotowuje się senegalską kawę i jakie ma ona właściwości? Sprawdzamy.

Cafe Touba - co to za kawa?

Cafe Touba to tradycyjny napój z Senegalu - państwa w zachodniej Afryce ze stolicą w Dakarze. Jego nazwa pochodzi od miasta Touba, które słynie jako miejsce spoczynku Amadou Bamby - przywódcy lokalnej islamskiej wspólnoty muridów. To właśnie on w XIX wieku miał dopracować przepis, z którego korzysta się do dziś. Obecnie filiżankę napoju można dostać na każdej ulicy w Senegalu, ale jego popularność dawno już wykroczyła poza granice kraju. Podstawowym dodatkiem w Cafe Touba jest pieprz senegalski, dodaje się również goździki.

Jak przygotowuje się Cafe Touba, czyli kawę po senegalsku?

Tradycyjna metoda przygotowywania senegalskiej kawy wymaga czasu, dlatego nie zawsze można liczyć na oryginalną wersję, czyli taki napój, jaki spożywano w XIX wieku.

Reklama

Proces przygotowania Cafe Touba zaczyna się od uprażenia zielonych, lekko oleistych ziaren kawy wraz z pieprzem senegalskim, jeszcze w strąkach, i goździkami. Kiedy ziarna kawy zmieniają kolor na ciemny, całość studzi się, a następnie ubija w moździerzu. Na koniec mieszankę umieszcza się na gazie lub innym materiale i zalewa gorącą wodą (dziś korzystać można z profesjonalnych filtrów do kawy). Taki napój dla Senegalczyków to niemal świętość. Niektórzy dodają do niego cukier.

Jak smakuje Cafe Touba?

Cafe Touba to kawa o wyrazistym smaku i ostrym aromacie, z racji użytych składników - pieprzu i goździków. Dla wielu osób może być zbyt mocna. Niektórzy jednak próbują taką kawę przygotowywać w domu, bo przypisuje się jej pewne zdrowotne właściwości. Jakie?

Właściwości kawy po senegalsku

Cafe Touba to bardzo aromatyczny i mocny napój, i nie chodzi tylko o smak. Senegalczycy piją go ze względu na przypisywane mu właściwości zdrowotne, ale też w dużej mierze ze względu na to, że niewielka ilość tak przygotowanej kawy, jak twierdzą, pozwala utrzymać ich w stanie czuwania przez długi czas. 

Wiele właściwości Cafe Touba wynika z obecności pieprzu i goździków. Pieprz wpływa na przebieg procesów trawiennych, zwiększa biodostępność niektórych pierwiastków, witamin i innych związków, wzmaga proces termogenezy, ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Goździki z kolei mają silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, pomagają w procesie trawienia, wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, wpływają na obniżanie poziomu "złego" cholesterolu, a także są cennym wsparciem w okresie infekcyjnym, gdyż łagodzą ból gardła, kaszel i pomagają udrożnić zatkany nos.

Cafe Touba jest bogatym źródłem antyoksydantów, czyli związków, które chronią komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem nadmiernych ilości wolnych rodników tlenowych. Wskazuje się, że jej spożywanie wspomaga trawienie i wspiera zdrowie żołądka oraz wątroby. Może również wpływać pozytywnie na układ oddechowy (za sprawą kofeiny, a także związków obecnych w goździkach) oraz poprawiać nastrój.

Jak zrobić kawę po senegalsku?

Gotowa kawa z senegalskim pieprzem nie jest łatwo dostępna, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sprzedaży internetowej, ale warto się rozglądać. Oczywiście można ją też przygotować samodzielnie, choć znowu może być problem ze składnikami. W Polsce raczej nie znajdziemy strąków pieprzu senegalskiego, ziarna również trudno będzie znaleźć, ale można zmodyfikować przepis, dodając takie ziarna pieprzu, jakie jesteśmy w stanie dostać (choć wiadomo, że wtedy nie uzyskamy oryginalnego smaku napoju, jaki pije się w Senegalu).

Ziarna kawy prażymy na patelni lub w piekarniku nagrzanym do 230-250 st. wraz z pieprzem i goździkami. Potrzebujemy ok. 10 minut. Jeśli wybieramy patelnię, trzeba od czasu do czasu przemieszać zawartość. Następnie wszystko studzimy, mielimy i wrzątkiem przelewamy przez filtr. Gotowe.

CZYTAJ TAKŻE: 

Sekretny składnik kawy Greczynek. Wystarczy łyżeczka

Nie tylko kawa tak działa. Napoje i pokarmy, które podnoszą ciśnienie

Tak w upalne dni schładzają się mieszkańcy ciepłych krajów. Nie ograniczaj się do picia wody

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kawa | picie kawy | kawa a zdrowie | nietypowe dodatki do kawy | przyprawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL