Tak w upalne dni schładzają się mieszkańcy ciepłych krajów. Nie ograniczaj się do picia wody

Podczas upałów należy pamiętać o nawodnianiu organizmu, ponieważ jesteśmy wówczas szczególnie narażeni na utratę płynów. Co do tego wszyscy są zgodni. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy zastanowimy się nad tym, co najlepiej pić: zimne czy gorące napoje? To jeden z przykładów na to, iż intuicja potrafi czasem wprowadzać nas w błąd…

Ile pić w czasie upałów?

W czasie upałów, gdy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, należy pamiętać o nawodnianiu organizmu. W gorące dni jest to o wiele ważniejsze, niż w chłodniejsze, ponieważ łatwiej tracimy płyny. Ile dokładnie pić? Około 2-3 litry dziennie. Przede wszystkim warto unikać słodzonych napojów gazowanych, napojów zawierających kofeinę i alkoholu. Po jakie napoje natomiast najlepiej sięgać?

Ciepłe czy zimne napoje w upały? Odpowiedź zaskakuje

Choć może wydawać się to nieintuicyjne, w upalne dni lepiej pić... ciepłe napoje. Nie bez powodu w wielu kulturach, a szczególnie w krajach o tropikalnym klimacie, tradycyjnie pije się gorącą herbatę. Kluczem do rozwiązania zagadki jest termoregulacja. Otóż kiedy pijemy ciepły napój, organizm reaguje na to zwiększonym poceniem się. W efekcie dochodzi do ochłodzenia: pot odparowuje z powierzchni skóry i obniża temperaturę ciała.

Reklama

Co więcej, ciepłe napoje wspomagają trawienie. Nie wymagają bowiem od organizmu dodatkowej energii do podgrzania ich do temperatury ciała. Nie bez znaczenia pozostaje także działanie relaksujące, szczególnie pożądane w do pewnego stopnia stresujących warunkach, takich jak ekstremalne upały. Wszystko to nie oznacza jednak, iż picie zimnych napojów jest niewskazane - wręcz przeciwnie.

Zimne napoje bez wątpienia są popularnym wyborem w gorące dni. Także dlatego, iż wydają się one naturalnym sposobem na ochłodzenie się. Mimo to fakty są takie, że jest to ochłodzenie tylko chwilowe. Dlaczego? Ponieważ organizm błyskawicznie stara się zrekompensować różnicę temperatur. Prowadzi to do zużycia dodatkowej energii. Warto dodać, iż nagłe zmiany temperatur mogą ponadto powodować podrażnienia, zwłaszcza w przypadku osób z wrażliwymi gardłami bądź powracającymi infekcjami.

Najlepsze napoje na upały

Najlepszym napojem na upały jest bez wątpienia woda o umiarkowanej temperaturze. Przynosi ona ulgę w upalne dni bez ryzyka szoku termicznego dla organizmu. Tym bardziej że nic nie stoi na przeszkodzie, by poprawić jej smak. Formą zachęty do częstszego picia może być dodanie do wody plasterków cytryny, mięty czy ogórka.

Kolejnym polecanym w upały napojem jest herbata - zarówno ciepła, jak i mrożona. Tutaj szczególną uwagę warto zwrócić na herbatę zieloną (zawiera antyoksydanty i ma działanie odświeżające) oraz miętową (posiada naturalne właściwości chłodzące). Wreszcie: izotoniki i napoje elektrolitowe, które pomagają szybko uzupełnić straty płynów i elektrolitów.

Napoje, których lepiej unikać w gorące dni

W upalne dni ważne pozostaje nie tylko to, co pijemy, ale również to, czego pić raczej się nie powinno. Chodzi o napoje z dużą zawartością cukru, jak napoje gazowane czy dosładzane napoje. Po ich spożyciu, organizm zużywa wodę do metabolizmu cukru. A tego zdecydowanie chcemy uniknąć. Kofeina i alkohol działają z kolei moczopędnie, co również zwiększa ryzyko odwodnienia.

Gorąca zupa na wysokie temperatury

Sposobem radzenia sobie z wysokimi temperaturami może być także spożywanie gorących zup. Sięganie po nie stymuluje procesy, które pomagają w ochłodzeniu. Doskonale wiedzą o tym na przykład Wietnamczycy, którzy w upały chętnie spożywają tradycyjną zupę pho. Sytuacja jest analogiczna, jak w przypadku gorących napojów. Organizm zaczyna się pocić, co jest naturalnym mechanizmem chłodzenia (pot odparowuje i zabiera ze sobą ciepło).

Wybór między ciepłymi a zimnymi napojami w upalne dni, w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. W pierwszym przypadku uczucie ochłodzenia jest długotrwałe i skuteczniejsze, w drugim - chwilowe. Najważniejsze pozostaje to, aby regularnie pić odpowiednią ilość płynów (zwłaszcza wody) niezależnie od temperatury.

A także to, by nie czekać, aż dopadnie nas pragnienie. Naszym celem jest bowiem utrzymanie stałego poziomu nawodnienia organizmu - osiągniemy go pijąc regularnie małe ilości płynów przez cały dzień.

CZYTAJ TAKŻE:

Pij podczas upałów, a wieczorem zrób z niego tonik. Ocet lawendowy ma moc właściwości

Najlepsza herbata na nadmiar wody i obrzęki. Ziele nawłoci zadziała też na serce

Wymocz w nich spuchnięte i ciężkie nogi. Przyniosą wyraźną ulgę



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: napoje izotoniczne | upały | nawodnienie organizmu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL