Kolagen rodem z PRL. Jedz dla stawów, włosów, jelit i przeciwzmarszczkowo

Oprócz wyjątkowego smaku i konsystencji, galaretka ma jeszcze jedną zaletę - może okazać się wsparciem dla stawów, kości i jelit. Dlaczego? Ponieważ jest bogatym źródłem kolagenu, kluczowego białka niezbędnego dla zdrowia układu kostno-stawowego. Kolagen odgrywa fundamentalną rolę w zachowaniu elastyczności, siły i ogólnego zdrowia stawów oraz kości. Jak przygotować galaretkę jako zdrową alternatywę, dostarczającą cennych składników odżywczych dla naszego organizmu? Odpowiadamy.

Galaretki z owocami - dlaczego warto po nie sięgać

Galaretka, która jest bogatym źródłem kolagenu, korzystnie wpływa na kości, zęby, stawy, a także opóźnia procesy osłabienia chrząstek i więzadeł. Dodatkowo, wzmacnia paznokcie, włosy i poprawia sprężystość skóry. Właściwości galaretki związane są z zawartością w niej:

Kolagenu - żelatyna, główny składnik galaretki, jest źródłem kolagenu, który jest ważnym białkiem budulcowym dla stawów, kości i skóry. 

Reklama

Witamin i minerałów - galaretka z dodatkiem owoców zawiera witaminy i minerały, które wspierają zdrowie m.in. właśnie stawów, kości i skóry. Na przykład, witamina C, obecna w wielu owocach, jest istotna dla produkcji kolagenu i może pomagać w utrzymaniu elastyczności skóry. Galaretka z tzw. owocami jagodowymi (borówkami, malinami, truskawkami) zawiera związki przeciwzapalne, takie jak antocyjany i flawonoidy, które pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych stawów.

Galaretka dobra na stawy

Kolagen obecny w żelatynie korzystnie działa na zęby, kości, ścięgna, naczynia krwionośne i chrząstki. Spożywanie galaretki może pomóc złagodzić bóle i stany zapalne, przynosząc ulgę naszym stawom i kościom.

Galaretka dobra na włosy i paznokcie

Ten zimny deser to także dobra propozycja na poprawę kondycji włosów czy paznokci.  Zawarty w żelatynie kolagen wzmocni je, nada blasku i sprawi, że będą odporniejsze na uszkodzenia. Dodatkowo poprawi sprężystość i nawilżenie skóry, dzięki czemu nie będą się pojawiać na nie rozstępy.

Galaretka dobra na jelita

Kolagen zawarty w galaretce wpływa też pozytywnie na pracę  jelit, m.in. zapobiega powstawaniu wzdęć i zaparć. Stosowany jest również przy leczeniu zespołu nieszczelnego jelita.

Czy każda galaretka jest zdrowa?

Zacznijmy od przyjrzenia się galaretce dostępnej w sklepach. Gotowe mieszanki do przyrządzenia galaretki, które wystarczy zalac wodą, często zawierają głównie cukier. Spożywanie dużej ilości cukru może przyczynić się do nadwagi, cukrzycy oraz próchnicy zębów.

Dodatkowo, gotowe galaretki często zawierają sztuczne barwniki, które mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu, powodować alergie oraz nadpobudliwość, szczególnie u dzieci. Ponadto, nie należy zapominać o niezdrowych dodatkach, które często towarzyszą galaretkom. Wiele osób podaje je z dodatkiem bitej śmietany, lodów lub bardzo słodkich sosów, co może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Jeśli chcemy mieć pewność, że galaretka jest zdrowa, przygotujmy ją sami w domu. To nic trudnego. 

Przepis na domową galaretkę

Do przygotowania domowej galaretki będą nam potrzebne:

  • żelatyna (3 łyżeczki na każdej 0,5 litra wody)
  • świeże lub mrożone owoce
  • opcjonalnie słodzidło: osoby na diecie zamiast cukru niech użyją ksylitolu lub erytrytolu

Pamiętajmy, że nie każdy owoc nada się do zrobienia galaretki. Ananas, kiwi, mango czy papaja, to owoce, które uniemożliwią stężenie deseru, przez zawarte w sobie enzymy rozkładające białko.

Przygotowanie galaretki:

  1. Żelatynę zalewamy niewielką ilością wody i zostawiamy do napęcznienia. 
  2. Owoce wrzucamy do wysokiego pojemnika i miksujemy na gładki mus.
  3. Do rondelka wlewamy część musu owocowego razem z odpowiednią ilością wody oraz słodzikiem, i wszystko podgrzewamy. 
  4. Dodajemy napęczniałą żelatynę oraz resztę musu. 
  5. Całość dokładnie mieszamy, aż do rozpuszczenia substancji żelującej.
  6. Zawartość rondelka przelewamy do foremek na galaretkę. 
  7. Pozostawiamy do ostudzenia, a następnie wkładamy do lodówki na kilka godzin, aż stężeje. 

Tym szybkim sposobem przygotujesz prostą i zdrową domową galaretkę.

Galaretka - kto nie powinien jeść

Generalnie ma przeciwwskazań do jedzenia galaretki, z wyjątkiem ewidentnych alergii na jej składniki lub stsowoania diet odchudzających, wykluczających cukier i fruktozę z owoców. Ze spożywaniem słodzonej galaretki nikt nie powinien przesadzać.

Galaretka zawierająca żelatynę jest produktem odzwierzęcym, więc nie nadaje się do spożycia przez wegetarian i wegan. Wegańską galaretkę rpzygotuejsz z dodatkiem agar-agar. 

Tradycyjna galaretka jest natomiast bezglutenowa, nie zawiera też laktozy.

CZYTAJ TAKŻE:

Przetestowałam domowy rosół kolagenowy. Efekty przerosły oczekiwania

Acerola ma 30 razy więcej witaminy C niż cytryna. Pomoże schudnąć, zbije cukier

Jedz, jeśli obawiasz się nowotworów. To najlepsze źródła antyoksydantów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kolagen | kolagen właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL