Mają mnóstwo witamin i są tarczą ochronną dla organizmu. Dlaczego warto jeść czerwone winogrona?

Te owoce są źródłem olbrzymiej ilości witamin i związków, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Liczne badania wykazały, że regularne jedzenie czerwonej odmiany winogrona wspomaga pracę serca, jelit czy nawet wątroby, ale to nie koniec korzyści zdrowotnych, jakie płyną z tych owoców. Na co pomagają czerwone winogrona, ile powinno się ich jeść, a kto całkowicie powinien wyeliminować te owoce z diety?

Czerwone winogrono docenione przez Hipokratesa

Nad czerwoną odmianą winogron zachwycał się już Hipokrates, który działanie owoców porównywał do miodu. Uważane one były za owoce bogów, ponieważ mają właściwości oczyszczające, regenerujące i wzmacniające organizm. Już za czasów ojca medycyny doceniano orzeźwiające właściwości winogron, które dobrze nawadniały w upalne dni i dostarczały cennych składników odżywczych.

Witaminy i minerały w czerwonym winogronie

Ciemne odmiany winogron mają o wiele więcej witamin i minerałów niż odmiany białe czy zielone. W ciemnych owocach znajdziemy przede wszystkim witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę E i K, a także karoten.

Reklama

To jednak nie wszystko, ponieważ czerwone winogrono bogate jest w selen, magnez, miedź, fosfor, potas, jod, bor, cynk i wapń.

To, co jednak najcenniejsze w tych owocach, to duża zawartość polifenoli, które chronią układ sercowo-naczyniowy przed chorobami oraz mają właściwości wyciszające stany zapalne i działanie przeciwnowotworowe.

W skórkach oraz pestkach winogron znajduje się wysoka zawartość błonnika, który usprawnia przemianę materii, reguluje rytm wypróżnień oraz wpływa na prawidłową pracę jelit.

Czerwone winogrona dobre na serce

Badania prowadzone nad wpływem winogron na układ sercowo-naczyniowy potwierdzają, że regularne spożywanie ciemnych odmian owoców pozwala obniżyć skurczowe ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto zawarte w nich antocyjany oraz procyjanidyny wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne, wzmacniają siłę skurczu mięśnia sercowego oraz zmniejszają lepkość krwi, a w konsekwencji zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy zawału mięśnia sercowego.

Wykazano także, że jedzenie ciemnych odmian pozwala utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach tętniczych.

Czerwone winogrona wspierają pracę wątroby

Czerwone winogrona korzystnie wpływają na pracę wątroby, ponieważ chronią ją przed stłuszczeniem, zapobiegają uszkodzeniom oksydacyjnym i wspomagają metabolizm kwasów tłuszczowych. Badania sugerują również, że spożywanie winogron może usprawnić detoksykację organizmu, czyli oczyszczanie z zalegających i szkodliwych toksyn.

Czerwone winogrona dobre dla jelit

Pestki oraz skórka owoców zawierają duże ilości błonnika pokarmowego. Jego spożycie usprawnia usuwanie resztek pokarmowych zalegających w jelitach, przyspiesza przemianę materii i poprawia przyswajalność wartości odżywczych z przewodu pokarmowego. To szczególnie istotne właściwości dla tych osób, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami i chcą zredukować masę ciała. Chociaż winogrona zawierają duże ilości cukru, to w umiarkowanych ilościach są wskazane na diecie redukcyjnej.

Winogrona jedz dla zdrowej tarczycy

Ciemne odmiany zawierają dużo jodu, którego spożycie jest wskazane w przypadku zaburzeń pracy tarczycy. Również zawarta w nich witamina A jest niezbędna do prawidłowego działania tego narządu.

Czerwone winogrona poprawiają stan skóry

Cynk oraz miedź to pierwiastki, które wspomagają procesy regeneracyjne skóry i odpowiadają za jej nawilżenie i elastyczność. Czerwone winogrona redukują także produkcję sebum i nadają skórze zdrowy i jednolity kolor. Po te owoce powinny sięgać osoby, które mają problem z cerą tłustą, a także ze słonościami do pękających naczynek, ponieważ winogrona uszczelniają je i zapobiegają występowaniu "pajączków".

Kto nie powinien jeść winogron?

Chociaż owoce winogrona mają niski indeks glikemiczny wynoszący 45, to zdecydowanie nie są owocami zalecanymi cukrzykom. W dużej mierze składają się one z cukru (w około 25 proc.) łatwo przyswajalnego i mogą powodować skoki poziomu glikemii.

Ostrożnie po te owoce powinny sięgać osoby z insulinoopornością oraz stanem przedcukrzycowym, ale także ci, którzy z przyczyn zdrowotnych powinni stosować się do diety lekkostrawnej.

CZYTAJ TAKŻE: 

Cukrzycy mogą się zajadać bez obaw o glikemię. Dobre na przekąskę lub kolację

Jedz minimum dwa razy w tygodniu. Naczynia przestaną obrastać w blaszki miażdżycowe

Kto nie może jeść jabłek? Choć są bardzo zdrowe, mogą nasilać przykre objawy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL