Najlepsza woda dla ciśnieniowców. Wdzięczne będą za nią także nerki
Na rynku dostępnych jest wiele wód do picia: gazowane, niegazowane, o wysokiej mineralizacji czy smakowe. Wybór wody do picia nie jest jednak oczywisty, bowiem istnieje znacząca różnica między wodą źródlaną a mineralną. Nie każdy, by zaspokoić pragnienie powinien sięgać po wodę mineralną, a w niektórych sytuacjach woda źródlana nie wystarczy. Jakie są różnice między wodami i po którą najlepiej sięgnąć? Odpowiadamy.
Najprościej rzecz ujmując woda źródlana od wody mineralnej różni się zawartością składników mineralnych. Woda mineralna zawiera w sobie składniki mineralne na poziomie 500mg/l i więcej, a woda źródlana zawiera ich zazwyczaj do wartości 500mh/l. Należy również zaznaczyć, że każda woda, w której znajduje się więcej niż 1000mg/l zaliczana jest do wód leczniczych.
Woda mineralna to taka, która zawiera takie pierwiastki jak żelazo, magnez, sód czy wapń, ale są również wody wzbogacone o m.in. jod. Składniki te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, układu bodźco-przewodzącego w sercu, odpornościowego czy trawiennego.
Wody źródlane to przede wszystkim woda wzbogacona o wodorowęglany wapnia czy magnezu, rzadziej natomiast występują w niej chlorki, siarczany czy sód.
Cechą wspólną zarówno wód źródlanych jak i mineralnych jest to, że wydobywane są z podziemnych źródeł i nie wymagają one uzdatniania. Po ich wydobyciu są butelkowane i przeznaczone do spożycia. Zarówno wody źródlane jak i mineralne są odpowiednim płynem dla organizmu człowieka, nawadniając go i przynosząc korzyści zdrowotne. Woda - zarówno źródlana jak i mineralna - jest najlepszym płynem, zalecanym w codziennej diecie w ilości średnio 2 litry na dobę.
Woda źródlana, z uwagi na niską zawartość sodu i siarczanów, przede wszystkim nadaje się do spożycia przez niemowlęta i dzieci a także kobiety w ciąży, u których nie stwierdza się niedoborów pierwiastków takich jak magnez. Woda źródlana jest zdecydowanie lepszym wyborem dla osób starszych, a także pacjentów z chorobami nerek czy serca. Po wodę źródlaną powinni sięgać nadciśnieniowcy oraz osoby, które prowadzą siedzący tryb życia lub tryb o umiarkowanej aktywności fizycznej.
Woda mineralna jest zdecydowanie lepszym wyborem dla osób, które regularnie uprawiają sport bądź przebywają na co dzień w wysokich temperaturach. Wskazaniem do spożycia wody wzbogaconej o pierwiastki jest osteoporoza, choroby układu trawiennego oraz choroby żołądka.
Kobiety w ciąży, u których zachodzi konieczność wzbogacenia diety o składniki mineralne, powinny wybierać wodę mineralną jednak taką, w której znajduje się niska zawartość sodu. Uciążliwe skurcze, które mogą towarzyszyć ciężarnym, są wskazaniem do picia wody mineralnej ze zwiększoną zawartością magnezu.
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, bowiem to właśnie z niej składa się ciało człowieka aż w 60 proc. (wartość ta jest zależna od wieku oraz płci). Regularne picie wody ma na celu utrzymanie całego organizmu w zdrowiu, z zachowaniem wszystkich funkcji układów.
Regularne picie wody ma na celu:
- utrzymać odpowiedni bilans wody w organizmie,
- zachować prawidłowe działanie ośrodka termoregulacji,
- wspomóc proces trawienia,
- usuwać toksyny z organizmy,
- uzupełnić niedobory składników mineralnych.
Wodę źródlaną może pić absolutnie każdy, bez względu na stan zdrowia, wiek oraz płeć. Doskonale nadaje się ona również do przygotowania gorących napojów czy gotowania potraw, zwłaszcza, jeśli woda z kranu nie jest najwyższej jakości.
Po wodę mineralną należy sięgać z umiarem zwłaszcza w przypadku osób, które są obciążone chorobowo lub nie mają zwiększonego zapotrzebowania na minerały w organizmie. Bez względu jednak na wybór wody należy również wiedzieć, że należy pić ją z umiarem.
Maksymalna, dobowa dawka przyjmowanych płynów nie powinna przekroczyć 6 litrów, czyli około 24 szklanek dziennie. Nadmiar wody może obciążyć układ krążenia oraz układ wydalniczy.
W ekstremalnych sytuacjach może dojść również do tzw. zatrucia wodnego, które objawia się:
- ogólnym osłabieniem organizmu,
- nudnościami,
- wymiotami,
- opuchlizną twarzy oraz brzucha,
- silny bólem głowy,
- zaburzeniami świadomości.
CZYTAJ TAKŻE:
Skąd bierze się opuchlizna? Tak woda zatrzymuje się w organizmie