Ochota na słodycze minie dzięki prostemu trikowi. Dietetyk sprawdził na sobie

Nie potrafisz przeżyć dnia bez słodkiej przekąski? Nie ma w tym nic dziwnego, smak słodki jest pierwszym, który poznajemy po urodzeniu. Słodycze to głównie węglowodany, które stymulują uwalnianie odpowiedzialnej za dobre samopoczucie serotoniny. Dlatego tak łatwo przesadzić. Jeśli nie jesteś w stanie powstrzymać się przed jedzeniem słodyczy i pochłaniasz je w niezdrowych ilościach - mamy rozwiązanie, które ci się spodoba.

Skąd bierze się niepowstrzymany apetyt na słodycze?

Cukier uzależnia - mówi się, że mocniej niż twarde narkotyki. Niestety to prawda i osoby, które jedzą dużo słodyczy, z pewnością to potwierdzą. Smak cukru uwalnia również endorfiny, które nas uspokajają i relaksują oraz zapewniają naturalny "haj".

Słodycze są smaczne, poprawiają nastrój i często stanowią rodzaj nagrody np. za przetrwanie trudnego dnia w pracy. Zresztą ten mechanizm znany od dzieciństwa - słodki deser był nagrodą za zjedzony obiad, a karą za złe zachowanie był jego brak. Niestety im mocniej zakodowany schemat, tym trudniej zmienić nawyk.

Reklama

Jak ograniczyć słodycze w diecie?

Dlaczego ograniczyć, a nie rzucić? Ponieważ naprawdę niewielu udaje się trwale zrezygnować z jedzenia słodyczy natychmiast. To proces, przez który trzeba przeprowadzić organizm, inaczej czeka cię porażka. Zastosujemy metodę małych kroków, która zdaniem dietetyków sprawdzi się lepiej.

Masz ochotę na słodycze? Zjedz je

Co stanie się, gdy z dnia na dzień postanowisz rzucić słodycze? Ochota na nie zwiększy się i automatycznie popsuje ci nastrój. Niektórzy w takich sytuacjach potrafią wpadać w rozdrażnienie, a nawet złość. Kluczem do sukcesu jest nie rezygnacja z ulubionego smaku, ale umiar.

Zamiast zjeść całą czekoladę na raz (czasem zupełnie nieświadomie przed telewizorem lub smartfonem) powoli delektuj się kosteczką. W ten sposób zjesz ich dwie lub trzy i poczujesz, że ochota na słodycze została zaspokojona. To może zaskakiwać, ale wielu dietetyków przyznaje, że to najlepszy sposób. Jednym z nich jest Michał Wrzosek, dietetyk, który w jednym ze swoich filmów poleca tę metodę na ograniczenie słodyczy.

Miksuj i eksperymentuj

Pomysł zatrzymania się na dwóch kostkach czekolady lub jednym ciasteczku wydaje się niemożliwy do realizacji? Mamy inny, który pozwoli zaspokoić apetyt na słodycze i przy okazji dostarczy zdrowej energii. Wymieszaj kawałki czekolady z migdałami lub innymi orzechami - porcja przekąski będzie większa. Mózg otrzyma cukier, którego się domaga i dostarczysz organizmowi wartościowych składników odżywczych. Dobrym pomysłem jest również roztopienie odrobiny czekolady i moczenie w niej kawałków banana lub innych owoców. Będzie słodko, ale i sycąco.

Oszukaj apetyt na słodycze

Jeśli chcesz ograniczyć podjadanie łakoci, zawsze, gdy najdzie cię ochota na coś słodkiego, sięgaj po gumę do żucia lub suszone owoce. Możesz również... wyjść na spacer. Podobnie jak słodycze, również aktywność fizyczna powoduje wydzielanie hormonu szczęścia. Warto spróbować tej metody, szczególnie masz do zrzucenia nadmiarowe kilogramy.

Jedz regularnie

Zbyt długie przerwy między posiłkami mogą skłonić cię do sięgania po słodkie i tłuste potrawy. Spożywanie posiłków co trzy do maksymalnie pięciu godzin może pomóc utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i pomóc unikać irracjonalnych zachowań żywieniowych.

Jak powstrzymać apetyt na słodycze? Wskazówki dla długodystansowców

Dietetycy są zgodni - jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z apetytem na słodycze jest powstrzymanie go, zanim się pojawi.

Słodycze nie rozwiążą twoich problemów

Wiele osób sięga po słodycze w stresie. Cukier pomaga na chwilę, ale nie rozwiązuje problemów życiowych czy emocjonalnych. Zajadanie emocji to jedna z przyczyn otyłości - warto walczyć z tym nawykiem, ponieważ prowadzi jeszcze większego poczucia winy i poczucia beznadziejności. W takiej sytuacji warto porozmawiać nie tylko z dietetykiem, ale również z psychoterapeutą, który pomoże zlikwidować przyczyny podjadania.

Nagradzaj się mądrze

Całkowite wyłączenie cukrów prostych z diety jest bardzo trudne i wymaga czasu. Z drugiej strony nie jest konieczne. Spożywanie domowych ciast czy deserów, które nie zawierają chemicznych dodatków nie jest przestępstwem. Delektowanie się truflą obsypaną prawdziwym kakao też nie. Małe odstępstwa nie zaszkodzą osobie, która dla lepszego zdrowia postanowiła zrezygnować z cukru.

Dokładnie zaplanuj jadłospis

Chaos dietetyczny często wynika z braku planowania. To podejście nie pomaga zmniejszyć ilości spożywanych słodyczy - wręcz przeciwnie. Jeśli nie planujesz swoich posiłków, będziesz podjadać. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że dzień zaczniesz od słodkiego śniadania - drożdżówki, pankejków czy tostów francuskich. To największy błąd, który zaważy na całym twoim dniu. Słodkie śniadanie znacznie zwiększa ryzyko podjadania w ciągu dnia. Aby zredukować napady głodu i nie mieć ciągłej ochoty na węglowodany warto rozpocząć dzień śniadaniem białkowym. 

Tworzenie jadłospisu na kilka dni wprzód pomaga utrzymać dyscyplinę, ale również odpowiednią kaloryczność dań. Jeśli będziesz czuł się najedzony, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że sięgniesz po słodycze. Tę samą zasadę stosuj przed wyjściem na zakupy spożywcze. Nigdy nie idź do sklepu głodny, bo kupisz więcej niż zamierzałeś i zanim dotrzesz do domu w aucie sięgniesz po słodycze, by zaspokoić wilczy głód.

Wysypiaj się, a nie będziesz podjadać

Brak snu może również wpływać na rodzaj spożywanej żywności, predysponując cię do wyborów zawierających więcej cukru, tłuszczu, soli i kalorii. Badania przeprowadzone na ochotnikach wykazują, że osoby, które nie wysypiają się częściej sięgają nie tylko po słodycze, ale również fast foody i inną wysoko przetworzoną żywność.

Żyj bez słodyczy nie bez słodkiego smaku

Pierwszym krokiem w rzuceniu jedzenia słodyczy jest uświadomienie sobie, że masz problem z nadmiernym spożywaniem tych produktów. Określ, dlaczego chcesz przestać jeść słodycze. Może to być dla zdrowia, kontroli wagi lub innych powodów. Wyraźny cel może pomóc w utrzymaniu motywacji.

Zapoznaj się z etykietami produktów spożywczych, aby świadomie wybierać te o niższej zawartości cukru. Unikaj produktów z nadmierną ilością sztucznych dodatków. Staraj się znaleźć zdrowsze zamienniki dla słodyczy, takie jak owoce, orzechy lub jogurt naturalny z miodem. Nie oznacza to, że musisz całkowicie rezygnować ze słodyczy. Możesz pozwolić sobie na okazjonalne przysmaki, ale zachowaj umiar.

Jeśli masz poważne trudności z kontrolą spożycia słodyczy, warto skonsultować się z dietetykiem lub psychoterapeutą, którzy mogą pomóc ci opracować bardziej skuteczne strategie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Rób takie odstępy między posiłkami. Zapanujesz nad głodem i schudniesz

Nie można jeść po godzinie 18? Bzdura! Dietetyczne mity, które czas włożyć między bajki

"Złoty eliksir" na szczupłą sylwetkę. Tylko woda i dwa składniki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ochota na słodycze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL