Najzdrowszy olej do picia. Wzmacnia serce, odtruwa wątrobę, odchudza

Na początek dobra rada - nigdy go nie podgrzewaj. Olej lniany nie nadaje się do smażenia, gotowania ani pieczenia, bo poddany obróbce cieplnej nie tylko traci swoje właściwości, ale i robi się szkodliwy - wystawiony na działanie wysokiej temperatury zaczyna wytwarzać szereg związków o cechach rakotwórczych. Jakie właściwości przypisuje się olejowi lnianemu? Czy jest dobry dla zdrowia?

Olej lniany a nowotwory

Sensacyjne doniesienia o terapiach chorób nowotworowych wyłącznie z użyciem oleju lnianego należy włożyć między bajki. Namawianie chorych do przerwania leczenia konwencjonalnego na rzecz picia oleju i jedzenia siemienia lnianego to, delikatnie mówiąc, propozycja ryzykowna. Natomiast włączenie tych produktów do diety może wspomóc proces leczenia (jak mówią lekarze - spróbować warto, na pewno nie zaszkodzi). Odkrycia prof. Lilian Thompson z Uniwersytetu w Toronto dają nadzieję - badaczce udało się potwierdzić, że olej lniany spowalnia rozwój nowotworu piersi (także w stadiach bardziej zaawansowanych. 

Reklama

Odrębne badania wykazały, że olej i siemię lniane spożywane regularnie obniżają faktor ryzyka rozwoju raka piersi (także u kobiet zagrożonych tym rodzajem nowotworu przez wzgląd na obciążony wywiad rodzinny), prostaty, jajników i macicy, czyli tych rodzajów nowotworów, które są zależne od czynników hormonalnych. 

Olej lniany a układ krążenia

Olej lniany, wypijany regularnie, obniża poziom "złego" cholesterolu LDL i trójglicerydów, a zwiększa poziom tego "dobrego" - HDL, a wszystko to dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, miażdżycy, zawałów, choroby wieńcowej oraz tworzenia się zakrzepów i zatorów. 

Praca serca, a dokładnie jego skurcz, dostaje "wzmocnienie", a tętnice stają się zdrowo poszerzone. 

Olej lniany a odchudzanie

Oczywiście nie istnieje produkt, którego spożywanie sprawi, że podziałka wagi będzie wskazywać mniejszą wartość. Sam tylko olej lniany też tego nie uczyni. Ale zdecydowanie ułatwi zdrowe odchudzanie, ponieważ przyspiesza i reguluje metabolizm, trawienie, a także pomaga sprawniej usuwać z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Poza tym oczyszcza wątrobę, umożliwia też pozbywanie się resztek pokarmowych zalegających w jelitach.

Kwasy omega-3 pomagają spalać tkankę tłuszczową i hamują procesy powstawania nowej. Wszystko razem sprawia, że łatwiej tracić zbędne kilogramy. Dawka dla odchudzających się to dwie łyżki dziennie. Osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna i innymi schorzeniami jelit powinny uważać, bo być może olej lniany to specyfik nie dla nich.

Olej lniany a układ nerwowy

Olej lniany wykazuje też dobroczynne działanie na pracę układu nerwowego, co przekłada się na lepsze zapamiętywanie, szybsze uczenie się, poprawę koncentracji. Pijący olej lniany uczą się i pracują efektywniej, osiągają lepsze wyniki, łatwiej im też zmobilizować się do wysiłku intelektualnego.

To nie wszystko. Omawiany specyfik poprawia nastrój, obniża ryzyko wystąpienia depresji, a ponieważ usprawniają przewodnictwo neuronalne, wspierają terapię takich chorób neurologicznych jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.

Olej lniany - jak stosować?

Przyjmuje się, że dawka profilaktyczna oleju lnianego to 2-6 łyżek dziennie, a lecznicza nawet 6-8. Poleca się zaczynać od 1-2 łyżek i stopniowo zwiększać dawkę. 

Należy się przygotować na to, że smak oleju nie zachwyca, ale można się przemóc i przyzwyczaić. Ale są i tacy, którym jego aromat kojarzy się z orzechami i oceniają go jako "przyjemny". Jeśli jednak wypijany solo wywołuje odruchy wymiotne i nie pomaga jednoczesne zagryzanie pokarmem, warto nie rezygnować, tylko wymieszać go np. z jogurtem naturalnym. 

CZYTAJ TAKŻE:

Co jeść przy nadciśnieniu? Dieta DASH obniża ciśnienie krwi

Jak przygotować siemię lniane do picia?

Pij kwas chlebowy. Serce i jelita podziękują ci za "wiejską oranżadę"

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: olej lniany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL