Kto musi unikać sałatki jarzynowej? Nie tylko majonez może sprawiać kłopoty zdrowotne

Niekwestionowana królowa świątecznego stołu - sałatka jarzynowa. W tradycyjnej wersji jest smaczną, ale kaloryczną przekąską, która z powodzeniem mogłaby zastąpić pełnowartościowy posiłek. Choć zawiera same zdrowe produkty, to nie każdy może jeść ją bez ograniczeń. Sprawdźmy, komu najpopularniejsza sałatka świąteczna nie posłuży.

Zdrowa czy niezdrowa sałatka jarzynowa?

Gotowane warzywa i jajka, surowe owoce i jarzyny, kiszonki oraz sos majonezowy. Nie ma tu niczego niezdrowego - wręcz przeciwnie. Zróżnicowane danie, które zawiera witaminy, tłuszcze i przyzwoitą porcję błonnika. W tym przypadku słowo klucz to posiłek. Bo kaloryczność sałatki jarzynowej nie pozostawia wątpliwości. Nie jest to niewinna przekąska, a danie zawierające 153 kcal w 100 gramach.

Na szczęście nie są to puste kalorie, we wspomnianej wyżej porcji sałatki jarzynowej znajdziesz:

Reklama
  • 15,2 g białka,
  • 0,2 mg witaminy B6,
  • 6,7 g błonnika,
  • 346 mg fosforu,
  • 129 g magnezu,
  • 65,2 g tłuszczu,
  • 13,7 g węglowodanów,
  • 2,6 g cukrów.

Kto nie powinien sięgać po sałatkę jarzynową? Na pewno osoby, które walczą z otyłością. Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów i cukrów, osoby z insulinoopornością i cukrzycą powinny jej unikać. 

W wersji tradycyjnej nie będzie najlepszym daniem dla osoby cierpiącej na miażdżycę. Nie będzie odpowiednia dla osób, które ograniczają spożycie węglowodanów lub są na diecie ketonowej. Naturalnie osoby uczulone na białko jaja kurzego również nie powinny po nią sięgać.

Z drugiej strony taka sałatka jest dobrym sposobem na przemycenie warzyw na talerz niejadka. Warto skorzystać z tej opcji nie tylko od święta.

Sałatka jarzynowa - jak ją odchudzić?

Z pozoru nie ma powodu, by zmieniać to, co sprawdza się od lat. Jednak jeśli przy świątecznym stole zasiadają osoby, które ze względu na zdrowie nie mogą jeść poczciwej jarzynówki, warto ją nieco ulepszyć.

Sałatka jarzynowa jest tak bogata w składniki, że można nieco skrócić ich listę. Dla diabetyków ograniczyć ilość cukrów natomiast odchudzającym się zmniejszyć kaloryczność. Najprostszym sposobem na odchudzenie sałatki jarzynowej jest zmiana sosu z majonezowego na jogurtowy. Jeśli dobrze go doprawisz i dodasz odrobinę musztardy, goście nie zauważą różnicy. Za to kaloryczność dania znacząco spadnie. 

Bardzo ważne są również porcje - nawet "odchudzonej" sałatki nie powinno się spożywać w nadmiarze. Szczególnie że na świątecznym stole będzie wiele innych dań do spróbowania.

Sałatka jarzynowa dla cukrzyków i osób na diecie z niskim indeksem glikemicznym

Składniki sałatki jarzynowej dla diabetyków powinny być gotowane nie w wodzie, a na parze. W ten sposób zawarta w warzywach korzeniowych skrobia nie będzie tak łatwo przekształcana na glukozę i wchłaniana w jelicie cienkim. 

Ziemniaki i marchew warto ugotować dzień wcześniej i przechować w lodówce - wówczas dochodzi do powstawania w nich tzw. skrobi opornej, której nasz organizm nie trawi tak łatwo, więc porcja tak przygotowanej sałatki nie wpłynie znacząco na poziom glikemii. 

W przypadku cukrzyków lub osób na diecie odchudzającej - do wymiany lub pominięcia jest jeden skłądnik. Kukurydza z puszki ma wysoki indeks glikemiczny - zawiera sporo węglowodanów (cukrów). Bezpieczniejszy jest groszek - źrodło białka. Zwróć jednak uwagę na skład groszku w puszce, jeste on często dosładzany. Lepiej więc kupić groszek mrożony i samodzielnie go ugotować. 

Chcesz zamienić kukurydzę konserwową na coś zdrowszego? Zamiast niej dodaj drobno pokrojoną paprykę - bogatą w witamine C i niskokaloryczną, lub ugotowaną ciecierzycę albo zrobną fasolę - źródło białka. 

Wariacje na temat sałatki jarzynowej

Historia sałatki jarzynowej jest dość długa - pierwsze wzmianki o tym daniu pojawiały się już w XIX wieku. Choć wiele wskazuje na to, że było to danie pochodzące z carskiej Rosji, to Francuzi do dziś mówią o niej "sałatka po polsku". Jednak nad Sekwaną nasza jarzynówka ma dodatkowy składnik - jest to świeża natka pietruszki. Dodaje się ją do pozostałych składników i całość zalewa majonezowym sosem.

Zresztą w przypadku sałatki jarzynowej można odnieść wrażenie, że na każdym stole smakuje inaczej. W dużej mierze chodzi o składniki - świeże warzywa z własnego ogródka i wiejskie jajka z pewnością nadają jej szlachetniejszy smak. Istnieją również wariacje na temat podstawowego przepisu, które warto wypróbować.

Śmietanowy sos do sałatki jarzynowej autorstwa Ewy Wachowicz jest absolutnym hitem. Karol Okrasa do swojej wersji dodaje nie surowe, ale karmelizowane jabłka. Natomiast Magda Gessler nigdy nie dodaje cebuli, bo według niej psuje smak całości.

Duże znaczenie ma również sposób gotowania warzyw. W tym przypadku kucharze są zgodni - tylko w mundurkach. Z drugiej strony mamy również zwolenników kuchni zero waste, którzy jarzynówkę robią z warzyw po ugotowaniu rosołu. Fakt jest to dobry sposób na oszczędność w kuchni, ale taka sałatka będzie smakować inaczej i z pewnością będzie mieć nieco wyższą zawartość tłuszczu.

Aby zrównoważyć smak, nie żałuj ogórka kiszonego, możesz również dodać kapry, lub wybrać kwaskowatą odmianę jabłek. Nie zapominaj o przyprawach - solidna porcja pieprzu doda sałatce ostrości. 

Jak podawać sałatkę jarzynową? Wbrew pozorom postawienie jej na stole w misce nie jest jedyną opcją. Jeśli chcesz ją podać w charakterze szybkiej przekąski, wykorzystaj tarteletki. Wytrawne babeczki z ciasta francuskiego napełnij sałatką - to będzie idealna porcja na raz. Niektórzy zawijają ją również w placek tortilli, dodając południowy akcent tradycyjnej polskiej przekąsce. 

CZYTAJ TAKŻE:

Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt

Choć to najzdrowsza ryba, nie każdemu posłuży. Unikaj przy dnie i nadciśnieniu

Bez nich nie ma świątecznego barszczu. Kto nie może jeść buraków?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: sałatka jarzynowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL