Działają jeszcze lepiej niż czysta woda. Opóźniają starzenie, wspierają mózg

Organizm dorosłego człowieka składa się w 65 procentach z wody. Niedobór płynów w organizmie objawia się wieloma przykrymi dolegliwościami, a krytyczne odwodnienie prowadzi do śmierci. Woda jest niezwykle ważna dla wszystkich procesów zachodzących organizmie, jednak nie ona jedyna potrafi dobrze nawodnić komórki. Po jakie napoje warto sięgać, by utrzymać prawidłowe nawodnienie ciała?

Ciało potrzebuje wody, by żyć

Średnio w organizmie człowieka woda stanowi 65 proc. całej masy ciała, co oznacza, że osoba ważąca 70 kilogramów, ma w sobie aż 45 litrów wody. Niewątpliwie zatem woda jest niezwykle ważna w codziennej diecie, bowiem na skutek aktywności fizycznej, diurezy oraz innych procesów zachodzących w organizmie, dochodzi do jej utraty.

Dla niektórych narządów woda jest o tyle istotna, że w dużej mierze właśnie z niej się składają. Takimi narządami są płuca, mózg, serce oraz nerki. Dziennie tracimy około 5 proc. wody i właśnie o te straty musimy uzupełniać płyny - średnio 2-3 litry. W innym przypadku rozwijają się pierwsze objawy odwodnienia, które stanowi zagrożenie dla pracy najważniejszych narządów wewnętrznych.

Reklama

Pierwsze objawy odwodnienia

Organizm manifestuję utratę płynów w postaci suchości w ustach, wzmożonym pragnieniem czy bólami głowy. Długotrwałe odwodnienie powoduje osłabienie, zawroty głowy, skóra staje się sucha i szorstka. Krytyczne odwodnienie prowadzi do uszkodzenia nerek, serca oraz zaburzeń pracy mózgu, których powikłaniem są zaburzenia neurologiczne, a nawet śmierć. Odwodnienie powoduje także rozdrażnienie i większą nerwowość, na to należy zwrócić szczególną uwagę u dzieci. Prawidłowe nawodnienie młodego organizmu nie tylko poprawia samopoczucie i nastrój dziecka, ale pozwala także poprawić pamięć i koncentrację, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce.

Jak nawadniać organizm? Regularnie, nie jednorazowo

Aby prawidłowo nawodnić organizm szacuje się, że wystarczy wypić osiem szklanek wody dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na płyny jest u każdego człowieka inne. Wynika to nie tylko z masy ciała, ale także aktywności - stylu życia, formy pracy, uprawiania sportu.

Przyjmowanie płynów nie powinno też polegać na jednorazowym wypiciu dużej ilości wody, ponieważ może to doprowadzić do niewydolności nerek, obrzęku mózgu, a nawet śmierci. Z tego powodu założoną ilość płynów należy rozłożyć na cały dzień, wypijając jednorazowo niewielkie ilości.

Co zamiast wody? Te napoje dobrze nawadniają organizm

Niektórzy mają duży problem z piciem wody. Przyzwyczajeni do soków czy napojów gazowanych, oprócz płynów przyjmujemy bardzo duże ilości szkodliwego cukru. Ci, którzy nie mają wypracowanego nawyku picia wody bez smaku, powinni szukać alternatyw - niekoniecznie w słodkich, kolorowych napojach.

Aby nadać wodzie wyrazistszego smaku można pić ją z sokiem z cytryny lub ze świeżymi owocami. Doskonałe będą truskawki, maliny, a nawet mandarynki czy jeżyny. Co, jeśli jednak wciąż trudno przekonać się do picia wody? Są inne, dobrze nawadniające napoje.

Kawa nawadnia, opóźnia starzenie i wspiera mózg

Osoby, które lubią kawę, powinny ją pić bez wyrzutów sumienia. Mity o szkodliwości kawy zostały już dawno obalone przez naukowców, zwłaszcza te, że kawa odwadnia i wypłukuje magnez.

W jednej filiżance kawy znajduje się 48 mg magnezu, a wiele badań pokazuje, że spożywanie 3-5 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera aż o 60 proc., a Parkinsona o 40 proc.

Kawa nie tylko nawodni komórki organizmu, ale ochroni serce przed występowaniem arytmii, migotaniem przedsionków, a także korzystnie wpłynie na działanie wątroby. Jeśli chętniej wybieramy kubek kawy, niż wody - jest to równie dobra forma nawadniania organizmu.

Zielona herbata reguluje cukier i opóźnia starzenie się

Wielu naukowców uważa, że od samej wody o wiele lepsza jest herbata bogata w polifenole. Niewątpliwie za najzdrowszą uważa się zieloną herbatę. Jest popularna i można ją kupić także w wersjach smakowych, z kawałkami owoców, co jest szczególnie istotne dla tych, którzy nie tolerują bezsmakowej wody.

Zielona herbata dobrze nawadnia organizm, ale ma także inne, prozdrowotne działania. Zalecana jest osobom, które dążą do redukcji masy ciała, poprawiając metabolizm a także regulując poziom glikemii we krwi.

Udowodniono także, że regularne picie zielonej herbaty chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV, zapobiegając starzeniu się skór oraz nowotworom.

Czarna herbata nawadnia i poprawia funkcje poznawcze

O czarnej herbacie krąży wiele mitów, jednak liczne badania naukowe wskazują, że nie tylko dobrze nawadnia organizm ale ma także wiele właściwości prozdrowotnych.

Czarna herbata wpływa na funkcje poznawcze, poprawia pracę mózgu oraz pamięć, co w badaniach wykazano na grupie osób po 60. roku życia.

W przeprowadzonej metaanalizie 9 badań, które analizowały 4378 udarów mózgu na populacji 190 tys. osób ustalono, że regularne picie czarnej herbaty w ilości 3 filiżanek dziennie, zmniejsza ryzyko udaru o ponad 20 proc.

Mleko, najlepiej odtłuszczone, na pierwszym miejscu

Zespół naukowców z Uniwersytetu St. Andrews w Szkocji porównali trzynaście produktów najczęściej wymienianych jako te, które dobrze nawadniają. Na pierwszym miejscu, na podstawie licznych badań, znalazło się mleko odtłuszczone. Udowodniono, że w cztery godziny po jego wypiciu, stan nawodnienia organizmu jest najlepszy.

Mleko doskonale nawadnia organizm za sprawą białka, tłuszczu ale także potasu i sodu. Wyrównuje gospodarkę wodno-elektrolitową i odżywia komórki ciała. Zwolennicy mleka powinni zatem sięgać po nie często, najlepiej z dodatkiem świeżych owoców i spożywać w postaci koktajli.

Inne, dobrze nawadniające płyny wymienione przez szkockich badaczy, to napoje izotoniczne, sok pomarańczowy, woda gazowana i niegazowana a nawet dietetyczna cola.

Źródła:

Ilona Idasiak-Piechocka, Odwodnienie - patofizjologia i klinika, Forum Nefrologiczne 2012, tom 5, nr 1, 73-78;

K. Wiśniewska, K. Okręglicka, Wpływ odwodnienia organizmu na funkcje poznawcze, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2021, Tom 27, Nr 4, 372-378;

Katarzyna Świątkowska, Mity medyczne, które mogą zabić 2, 211-230.

CZYTAJ TAKŻE: 

Pij na zmianę z wodą, a schudniesz. Podkręci metabolizm i przyspieszy spalanie tłuszczu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nawodnienie organizmu | ile pić wody | odwodnienie co pić
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL