Pij na zmianę z wodą, a schudniesz. Podkręci metabolizm i przyspieszy spalanie tłuszczu
Co pić, by schudnąć? Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Nie ma bowiem magicznego napoju, który sprawi, że nadprogramowe kilogramy zaczną spadać. Odchudzanie to proces złożony, wymagający wysiłku, zmiany stylu życia i diety. Jeśliby jednak zadać pytanie inaczej: "Co pić, by wspomóc odchudzanie?", odpowiedzi będzie kilka. W procesie walki o piękniejszą sylwetkę można i warto sięgnąć po napary lub koktajle, które przyspieszą utratę wagi.
Odchudzanie jest prostsze, niż wydaje się to większości osób. Wiedzą to na pewno ci, którzy mieli okazję współpracować z dietetykami, czy trenerami fitness. Podstawą jest utrzymywanie deficytu kalorycznego, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.
Te trzy hasła są powtarzane jak mantra. Pomimo to, nie wszyscy są w stanie stracić tyle kilogramów, ile oczekują. Przyczyną najczęściej jest brak konsekwencji i poddawanie się po "pierwszych upadkach", czyli sięgnięciu po przetworzoną, wysokokaloryczną żywność oraz zaprzestanie aktywności fizycznej.
Do całego procesu odchudzania trafnie odnosi się stwierdzenie "Nikt w jeden dzień nie przytył i w jeden dzień nie schudnie". Nadwyżkowe kilogramy są gromadzone miesiącami i podobnej ilości czasu potrzeba, aby się ich pozbyć. Niestety nie ma żadnej drogi na skróty.
Odchudzanie to kwestia indywidualna. Efektywność stosowanej diety i aktywności fizycznej zależy od charakterystyki funkcjonowania organizmu, a także predyspozycji zdrowotnych. Dlatego przygotowując się do odchudzania, warto wpierw wykonać badania krwi, a następnie oddać się w ręce profesjonalnego dietetyka lub wykwalifikowanego trenera personalnego.
Specjaliści ustalają predyspozycje organizmu do utraty tkanki tłuszczowej. Jeśli otrzymają szczegółowe informacje, w swoich wytycznych będą mogli uwzględnić również ewentualne przypadłości, na przykład hashimoto czy insulinooporność. Potem wyznaczają deficyt kaloryczny i zaplanują aktywność fizyczną. Efekt to utrata ok. 0,5-1% masy ciała tygodniowo.
Czytaj również: 10 powodów, dlaczego nie możesz schudnąć
Odchudzanie należy rozpocząć od rozplanowania zbilansowanej diety, dopasowując jedzenie i picie. Najlepszymi napojami są te, które działają oczyszczająco, wspierają wchłanianie prozdrowotnych składników z pożywienia i nadają metabolizmowi większej dynamiki.
Podstawą jest woda mineralna. Należy ją przyjmować w objętości od 1,5 do 2 litrów na dobę. Dzięki temu osoby odchudzające się przyspieszą swój metabolizm, krążenie krwi oraz inne, kluczowe dla pracy organizmu, funkcje. Żeby dieta nie była monotonna, można w niej uwzględnić również koktajle przyspieszające metabolizm, herbaty i napary.
Metabolizm można podkręcać na różne sposoby. Zalicza się do nich picie herbaty. Za najefektywniejsze uważa się odmiany: zieloną, ziołową, imbirową i kombuchę. Jeśli nie dodasz do nich cukru ani soku, mają zero kalorii, a zawierają przeciwutleniacze oraz składniki, które wspierają spalanie tłuszczu przez organizm.
Z herbat ziołowych warto docenić lawendę, rumianek i miętę pieprzową. Warto też zdecydować się na przygotowanie naparu z imbiru i cytryny. Metabolizm można przyspieszyć również za sprawą spożywania kombuchy, sfermentowanej herbaty zawierającej prozdrowotne probiotyki. Pomocą w odchudzaniu będzie też yerba mate.
Czytaj również: Na lepszy sen, stargane nerwy lub po przejedzeniu. Pij zamiast herbaty
Koktajl można potraktować zarówno jako sposób na dostarczenie wody do organizmu, jak i prozdrowotnych składników. Do pysznego i zdrowego koktajlu można dodać wodę, ogórka, seler naciowy, nasiona chia i szpinak – w wersji wytrawnej.
Warto też dodawać do koktajli owoce sezonowe, zwłaszcza te mniej kaloryczne. Na przykład truskawki, maliny, jagody lub jabłka i cytrusy. Żeby otrzymać kremową konsystencję, można całość uzupełnić jogurtem. Z bananami radzimy uważać, mają mnóstwo kalorii.
W ostatnich latach coraz powszechniejsza staje się opinia na temat pozytywnego wpływu spożywania kawy na odchudzanie. Kawa stymuluje współczulny układ nerwowy, zwiększa uczucie sytości a zmniejsza uczucie głodu.
Ponadto kawa zwiększa wydatek energetyczny organizmu. W połączeniu z redukcją poczucia potrzeby sięgania po jedzenie, picie kawy stanowi dużą pomoc w trakcie odchudzania.
CZYTAJ TAKŻE:
Komu nie wolno jeść szparagów? Dziwny objaw niektórzy zauważą w WC
Kto nie powinien jeść botwinki? Choć bardzo zdrowa, "kradnie" ważny pierwiastek
Dodaj do herbaty lub rosołu. Leczy stany zapalne, koi nerwy, wspomaga trawienie i sen