Zbija cholesterol i ciśnienie, może chronić przed śmiertelną demencją. Wyniki badań

Lekarze i dietetycy od lat zalecają stosowanie oliwy w codziennej diecie. Liczne badania wskazują bowiem na związek między jej spożyciem a niską zapadalnością na choroby cywilizacyjne. Oliwa wykazuje działanie przeciwutleniające, niweluje stany zapalne, poprawia profil lipidowy krwi, obniża ciśnienie, a także chroni przed spadkiem funkcji poznawczych. Z najnowszych badań wynika, że osoby, które regularnie spożywają naturalną oliwę, są mniej zagrożone śmiercią z powodu demencji. Oto szczegóły.

Oliwa - właściwości zdrowotne

Oliwa, otrzymywana z miąższu owoców drzewa oliwnego, uznawana jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. W diecie śródziemnomorskiej, którą nazywa się najzdrowszą dietą świata, to podstawowe źródło tłuszczu. Oliwa jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, związków fenolowych, karotenoidów, a także witamin, w tym witaminy E i witaminy K. Najwięcej cennych związków obecnych jest w oliwie extra virgin.

Lista właściwości, jakie przypisuje się oliwie, jest długa. Wskazuje się, że oliwa pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami, zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, zmniejsza stężenie markerów zapalnych, obniża ciśnienie, obniża poziom cukru we krwi, wzmacnia odporność, ma działanie antywirusowe i antybakteryjne, wspomaga procesy trawienia oraz usuwania toksyn z organizmu, jest istotna dla zdrowia ośrodkowego układu nerwowego, działa przeciwstarzeniowo.

Reklama

Z badań wynika, że spożywanie więcej niż pół łyżki stołowej oliwy dziennie wiąże się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Osoby spożywające oliwę, w porównaniu z osobami, które sięgają po nią rzadko lub wcale, są mniej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia, raka, chorób neurodegeneracyjnych i chorób układu oddechowego. Naukowcy poinformowali niedawno, że spożywanie oliwy zmniejsza także ryzyko zgonu z powodu demencji, niezależnie od diety.

Oliwa a demencja. Wyniki badań

Demencja (otępienie) to stan chorobowy, w którym dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych - zdolności do zapamiętywania, myślenia, podejmowania decyzji. Szacuje się, że na całym świecie problem demencji dotyka 55 mln ludzi. Najczęstszym typem demencji jest choroba Alzheimera. Dotyczy ona ok. 6 mln Amerykanów, a w Polsce na alzheimera lub choroby pokrewne choruje blisko 600 tys. osób. Badanie, którego wyniki zaprezentowano podczas kongresu NUTRITION 2023 w Bostonie, jak się podkreśla, jest pierwszym, które zbadało związek między dietą a śmiercią z powodu demencji.

Naukowcy przeanalizowali kwestionariusze żywieniowe i zapisy zgonów ponad 90 tys. Amerykanów (ponad 60 tys. kobiet i ponad 30 tys. mężczyzn) w ciągu trzech dekad. W okresie badania z powodu demencji zmarło 4749 uczestników. Wyniki wykazały, że osoby, które spożywały więcej niż pół łyżki oliwy dziennie, miały o 28 proc. mniejsze ryzyko śmierci z powodu demencji w porównaniu z osobami, które nigdy lub rzadko spożywały oliwę. Ponadto zastąpienie zaledwie jednej łyżeczki margaryny i majonezu równoważną ilością oliwy dziennie wiązało się z 8-14 proc. niższym ryzykiem zgonu z powodu demencji.

W jaki sposób oliwa wpływa na mózg?

Badania wskazują, że osoby, które regularnie sięgają po oliwę zamiast przetworzonych lub zwierzęcych tłuszczów, ogólnie mają zdrowszą dietę. Jednak naukowcy zauważyli, że związek między oliwą a ryzykiem śmierci z powodu demencji był niezależny od ogólnej jakości diety. Może to sugerować, że oliwa ma właściwości wyjątkowo korzystne dla zdrowia mózgu.

"Niektóre związki przeciwutleniające w oliwie mogą przekraczać barierę krew-mózg, potencjalnie wywierając bezpośredni wpływ na mózg" - zauważa dr Anne-Julie Tessier, autorka badania z Harvard T.H. Chan School of Public Health, którą cytuje m.in. "News Medical". "Możliwe jest również, że oliwa ma pośredni wpływ na zdrowie mózgu, korzystnie wpływając na zdrowie układu sercowo-naczyniowego" - dodaje.

Badanie miało charakter obserwacyjny. Konieczne są kolejne, dokładniejsze badania, by potwierdzić efekty i określić optymalną ilość oliwy do spożycia w celu uzyskania tych korzyści.  

CZYTAJ TAKŻE:

Demencja nie jest chorobą starców. Jak rozpoznać objawy?

Wspomaga pęcherz, prostatę, serce i włosy. Jeden z najzdrowszych olejów do picia

Oliwa z oliwek w kuchni. Wszystko, co musisz wiedzieć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: oliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL