Zbija cholesterol i ciśnienie, może chronić przed śmiertelną demencją. Wyniki badań
Lekarze i dietetycy od lat zalecają stosowanie oliwy w codziennej diecie. Liczne badania wskazują bowiem na związek między jej spożyciem a niską zapadalnością na choroby cywilizacyjne. Oliwa wykazuje działanie przeciwutleniające, niweluje stany zapalne, poprawia profil lipidowy krwi, obniża ciśnienie, a także chroni przed spadkiem funkcji poznawczych. Z najnowszych badań wynika, że osoby, które regularnie spożywają naturalną oliwę, są mniej zagrożone śmiercią z powodu demencji. Oto szczegóły.
Oliwa, otrzymywana z miąższu owoców drzewa oliwnego, uznawana jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. W diecie śródziemnomorskiej, którą nazywa się najzdrowszą dietą świata, to podstawowe źródło tłuszczu. Oliwa jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, związków fenolowych, karotenoidów, a także witamin, w tym witaminy E i witaminy K. Najwięcej cennych związków obecnych jest w oliwie extra virgin.
Lista właściwości, jakie przypisuje się oliwie, jest długa. Wskazuje się, że oliwa pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami, zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, zmniejsza stężenie markerów zapalnych, obniża ciśnienie, obniża poziom cukru we krwi, wzmacnia odporność, ma działanie antywirusowe i antybakteryjne, wspomaga procesy trawienia oraz usuwania toksyn z organizmu, jest istotna dla zdrowia ośrodkowego układu nerwowego, działa przeciwstarzeniowo.
Z badań wynika, że spożywanie więcej niż pół łyżki stołowej oliwy dziennie wiąże się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Osoby spożywające oliwę, w porównaniu z osobami, które sięgają po nią rzadko lub wcale, są mniej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia, raka, chorób neurodegeneracyjnych i chorób układu oddechowego. Naukowcy poinformowali niedawno, że spożywanie oliwy zmniejsza także ryzyko zgonu z powodu demencji, niezależnie od diety.
Demencja (otępienie) to stan chorobowy, w którym dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych - zdolności do zapamiętywania, myślenia, podejmowania decyzji. Szacuje się, że na całym świecie problem demencji dotyka 55 mln ludzi. Najczęstszym typem demencji jest choroba Alzheimera. Dotyczy ona ok. 6 mln Amerykanów, a w Polsce na alzheimera lub choroby pokrewne choruje blisko 600 tys. osób. Badanie, którego wyniki zaprezentowano podczas kongresu NUTRITION 2023 w Bostonie, jak się podkreśla, jest pierwszym, które zbadało związek między dietą a śmiercią z powodu demencji.
Naukowcy przeanalizowali kwestionariusze żywieniowe i zapisy zgonów ponad 90 tys. Amerykanów (ponad 60 tys. kobiet i ponad 30 tys. mężczyzn) w ciągu trzech dekad. W okresie badania z powodu demencji zmarło 4749 uczestników. Wyniki wykazały, że osoby, które spożywały więcej niż pół łyżki oliwy dziennie, miały o 28 proc. mniejsze ryzyko śmierci z powodu demencji w porównaniu z osobami, które nigdy lub rzadko spożywały oliwę. Ponadto zastąpienie zaledwie jednej łyżeczki margaryny i majonezu równoważną ilością oliwy dziennie wiązało się z 8-14 proc. niższym ryzykiem zgonu z powodu demencji.
Badania wskazują, że osoby, które regularnie sięgają po oliwę zamiast przetworzonych lub zwierzęcych tłuszczów, ogólnie mają zdrowszą dietę. Jednak naukowcy zauważyli, że związek między oliwą a ryzykiem śmierci z powodu demencji był niezależny od ogólnej jakości diety. Może to sugerować, że oliwa ma właściwości wyjątkowo korzystne dla zdrowia mózgu.
"Niektóre związki przeciwutleniające w oliwie mogą przekraczać barierę krew-mózg, potencjalnie wywierając bezpośredni wpływ na mózg" - zauważa dr Anne-Julie Tessier, autorka badania z Harvard T.H. Chan School of Public Health, którą cytuje m.in. "News Medical". "Możliwe jest również, że oliwa ma pośredni wpływ na zdrowie mózgu, korzystnie wpływając na zdrowie układu sercowo-naczyniowego" - dodaje.
Badanie miało charakter obserwacyjny. Konieczne są kolejne, dokładniejsze badania, by potwierdzić efekty i określić optymalną ilość oliwy do spożycia w celu uzyskania tych korzyści.
CZYTAJ TAKŻE:
Demencja nie jest chorobą starców. Jak rozpoznać objawy?
Wspomaga pęcherz, prostatę, serce i włosy. Jeden z najzdrowszych olejów do picia