Nie tylko na zszargane nerwy i bezsenność. Po melisę sięgaj także wtedy

Melisa powszechnie znana jest jako środek na uspokojenie. Zmniejsza niepokój, pobudzenie i drażliwość, poza tym wspomaga odprężenie, odpoczynek i spokojny sen. Ale w rzeczywistości działa nie tylko na nerwy i bezsenność. Jakie właściwości przypisuje się melisie? Kiedy jeszcze warto po nią sięgnąć? Odpowiadamy.

Środek na ból głowy i migrenę

Melisa zaliczana jest do ziół, które łagodzą bóle głowy, szczególnie te, za które odpowiada stres. Najczęściej powiązany ze stresem jest napięciowy ból głowy. Melisa może przynieść również ukojenie w bólach migrenowych. Jej spożywanie pomaga się zrelaksować, uwolnić od napięcia i rozluźnić mięśnie.

Sposób na niestrawność

Do objawów niestrawności zalicza się m.in. bóle brzucha, gazy, odbijanie, które pozostawia nieprzyjemny smak w ustach i ma przykry zapach, nudności, a niekiedy nawet wymioty. Jak się okazuje, melisa i w przypadku niestrawności jest dobrym wyborem - może złagodzić wiele związanych z nią objawów, gdyż działa rozkurczowo i wspiera wydzielanie soków żołądkowych i żółci.

Reklama

Melisa wspomaga koncentrację

W badaniach zaobserwowano także wpływ melisy na poprawę funkcji poznawczych. Osoby, które spożywały melisę, lepiej radziły sobie z zadaniami, np. matematycznymi, niż osoby, które nie sięgały po to zioło. Wypicie herbaty z melisy wspomoże koncentrację oraz poprawi pamięć.

Na wysoki cholesterol

Melisa dodatkowo korzystnie wpływa na zdrowie układu krążenia poprzez działanie obniżające poziom "złego" cholesterolu. Melisa nieznacznie obniża również ciśnienie tętnicze krwi - z tego powodu powinny na nią uważać niskociśnieniowcy.

Melisa na bóle menstruacyjne

Melisa wykazuje działanie rozkurczowe oraz przeciwbólowe, dlatego polecana jest również przy bolesnych miesiączkach. Co więcej, nie tylko złagodzi ból, ale też pomoże przy innych problemach związanych z miesiączką - w przypadku skąpego okresu lub przy jego zmiennym nasileniu.

Ratunek w przypadku nudności w ciąży

Po napar z melisy chętnie sięgają kobiety w ciąży. Jest ona wskazana nie tylko ze względu na właściwości relaksacyjne. Melisa to źródło soli mineralnych, a także witaminy C. Złagodzi problemy żołądkowe u przyszłej mamy, nudności i wymioty, ułatwi zasypianie. Powinna być jednak spożywana w odpowiednich dawkach. Warto o to zapytać lekarza.

Melisa na ból zęba

Melisa sprawdzi się także w przypadku bólu zęba. W tym celu letnim naparem płucze się usta. Melisa hamuje także rozwój bakterii bytujących w jamie ustnej, które powodują zapalenie dziąseł.

CZYTAJ TAKŻE: 

Działa na zszargane nerwy, obniża ciśnienie, uśmierza ból. Usprawnia też trawienie

Na wirusy, bakterie i wysoki cukier. Odkryj leczniczą moc herbaty Inków

Zbawienny nie tylko dla wątroby. Czystek łagodzi stany zapalne i wymiata toksyny

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: melisa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL