Pij trzy razy dziennie, zawsze przed posiłkiem. Karczoch pomoże na wątrobę i zbije cholesterol

Znany jest przede wszystkim z korzystnego wpływu na funkcjonowanie wątroby. Pozytywnie działa też na poziom cholesterolu czy cukru. Opóźnia również procesy starzenia, a to dopiero początek jego zalet. Jakie dokładnie właściwości ma sok z karczocha i kto powinien go pić? Jak go dawkować? Wyjaśniamy.

Sok z karczocha - co zawiera?

Sok z karczocha jest znanym remedium na przeróżne dolegliwości. To efekt bogactwa witamin, minerałów i innych związków, które pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie organizmu. Czego sobie dostarczymy, pijąc ten sok?

Karczoch zawiera wysokie ilości potasu, sodu, fosforu i żelaza. Uzupełni braki witaminy C i witaminy K. Jest źródłem polifenoli, flawonoidów i błonnika. Wesprze organizm kwasem chlorogenowym i rutyną. 

Jak picie soku z karczocha wpływa na organizm?

Sok z karczocha wykazuje właściwości obniżające cholesterol. Regularnie przyjmowany może skutecznie zmniejszyć jego poziom we krwi. Stosowany jest profilaktycznie. 

Reklama

Zawartość błonnika oraz inuliny, wykazującej właściwości zarówno frakcji rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej błonnika pokarmowego, sprzyja prawidłowej pracy jelit. Karczoch wspomaga też procesy przemiany materii, ułatwiając usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu.

Sok z karczocha jest bogaty w związki o działaniu antyoksydacyjnym. Takich właściwości nadają mu m.in. rutyna i kwas chlorogenowy. Regularne przyjmowanie tego napoju opóźni procesy przedwczesnego starzenia. Wymiecione zostaną wolne rodniki i tym samym zostanie zniwelowany ich szkodliwy wpływ na organizm.

Właściwości soku z karczocha odgrywają też dużą rolę w działaniu wątroby. Przede wszystkim przyspiesza jej regenerację i chroni przed uszkodzeniami. Zapobiega jej otłuszczeniu poprzez zwiększenie produkcji żółci.

Sok z karczocha może, a nawet powiniem, być spożywany przez pacentów z cukrzycą. Karczochy zawierają cukier, inulinę, który jest bezpieczny dla diabetyków. Co więcej, napój reguluje poziom glukozy we krwi. Stosowany profilaktycznie może też zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2.

Sok z karczocha – kto powinien go pić?

Sok z karczocha regularnie powinny spożywać osoby, których dieta jest tłusta i ciężkostrawna. Napój pomoże w uregulowaniu cholesterolu. Ochroni wątrobę przed stłuszczeniem, a tym samym zapobiegnie marskości i zapaleniu narządu. Po napój powinni też sięgnąć pacjenci mający zaburzenia trawienia tłuszczów.

Sok z karczocha również może być zbawienny dla osób często spożywających napoje wysokoprocentow

ych. Alkohol prowadzi do głębokich uszkodzeń wątroby - sok z karczocha sprzyja jej regeneracji. 

Osoby, które po prostu chcą zadbać o swoje zdrowie i prawidłowe działanie wątroby także powinny pić sok z karczocha. Będzie on świetnym elementem profilaktyki dla wielu chorób cywilizacyjnych i pozwoli pozostać w dobrej kondycji.

Jak pić sok z karczocha? Dawkowanie

Sok z karczocha najlepiej pić każdego dnia. Taka regularność pozwoli na szybkie zauważenie efektów przyjmowania go. Zaleca się spożywać go w 20-30 ml dawkach. Można go rozpuścić w wodzie.

Dawkę soku z karczocha należy pić przed każdym posiłkiem. Dzięki temu wpłynie na spowolnienie wydzielania glukozy.

Czy karczoch ma skutki uboczne? Przeciwwskazania do picia soku z karczocha

Przeciwwskazaniem do picia soku z karczocha jest zaburzenie wydolności dróg żółciowych. Przyjęcie go do organizmu w takim przypadku może doprowadzić do bolesnych kolek wątrobowych i skurczy.

Przy piciu soku z karczocha szczególną ostrożność powinny zachować także osoby wykazujące nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych. Może u nich wywołać reakcję alergiczną.

CZYTAJ TAKŻE:

Pij zamiast herbaty nawet trzy razy dziennie. Podziała na jelita, ukoi nerwy, zahamuje napady głodu

Wspiera żołądek i mózg, działa przeciwnowotworowo. "Lwia grzywa" to jeden z najzdrowszych grzybów

Odmładza wygląd, jelita, stawy. Polki coraz częściej piją "białko młodości"

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta | warzywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL