Sposób na zrogowaciałe pięty, nagniotki i modzele. Zaoszczędzisz na podologu
Zgrubiałe pięty, modzele i odgniotki na placach to problem estetyczny. Zwracamy na nie uwagę latem, kiedy chętnie zamieniamy pełne buty na sandały i klapki. Jak pielęgnować stopy, by stały się miękkie i nie straszyły pomarańczową, zrogowaciałą skórą? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.
Zrogowaciałe pięty i nagniotki pod stopami na ogół nie są problemem medycznym i nie wymagają interwencji dermatologa. Tutaj więcej zdziała podolog lub dobra kosmetyczka i regularne zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli jednak nie ma aktualnie możliwości skorzystania z ich usług, możesz spróbować domowych sposobów. Poniżej opiszemy kilka naturalnych środków, które wykazują działanie złuszczające i regenerujące dla skóry stóp.
Prosta kąpiel w ciepłej wodzie to pierwszy środek zalecany przez dermatologów i podologów. Możesz potraktować zrogowaciały obszar 20-minutową kąpielą w ciepłej wodzie. Po osuszeniu skóry ręcznikiem sprawdź, czy możesz delikatnie zetrzeć warstwę zrogowaciałego naskórka. Regularnie moczenie stóp to dobry sposób na zmiękczenie zrogowaciałej skóry.
Zawartość kwasu w occie jabłkowym pomoże zmiękczyć twardą skórę. Wymieszaj roztwór składający się z czterech części wody i jednej części octu jabłkowego i mocz stopy przez około 20 minut. Osusz stopy po takiej kąpieli i spróbuj zetrzeć zrogowacenia. Pamiętaj, by nie ścierać naskórka zbyt mocno, bo uszkodzenie skóry może prowadzić do zakażeń.
Sól Epsom jest uważana za skuteczny środek złuszczający. Wymieszaj 2 do 3 łyżek stołowych w misce lub misce z ciepłą wodą i mocz stopy przez 20 minut. Drobne ziarna soli rozpuszczają się, rozluźniając mięśnie i kojąc skórę. Ten zabieg jest szczególnie pomocny, jeśli próbujesz zrelaksować się i jednocześnie pozbyć się zrogowaciałego naskórka.
Olej rycynowy jest naturalnym środkiem nawilżającym skórę. Będzie pomocny, gdy próbujesz kondycjonować skórę, aby zetrzeć zrogowaciały naskórek. Moczenie stóp w mieszaninie ciepłej wody z 5 łyżkami oleju rycynowego powinno wystarczyć zarówno do nawilżenia jak i zmiękczenia stwardniałej skóry.
Olejek z drzewa herbacianego działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i jest naturalnym środkiem antyseptycznym. Umieść kilka kropli olejku z drzewa herbacianego w misce pełnej ciepłej wody i zanurz stopy, aż poczujesz, że skóra zaczyna mięknąć. Nie mocz stóp w tym lekarstwie dłużej niż 15 minut, ponieważ olejek z drzewa herbacianego jest bardzo silny i może spowodować podrażnienia skóry.
Ten środek zaradczy polega na połączeniu składnika kwasowego (sok z cytryny) i składnika chemicznego (wodorowęglanu sodu, znanego również jako soda oczyszczona), aby wywołać reakcję, która ułatwia usuwanie zrogowaceń. Na początek potrzebujesz ciepłej wody, miski i 2 do 3 łyżek soku z cytryny. Po kilku minutach moczenia stóp w tym roztworze dodaj sodę oczyszczoną. Drobne ziarna sody oczyszczonej i musujące działanie roztworu wzmocnią działanie kąpieli.
Zrogowacenia i nagniotki zwykle nie są powodem do niepokoju. Ale kiedy pięty zaczynają pękać, a odgniotki sprawiają ból, warto umówić się na wizytę do podologa. Jest to kosmetyczna specjalizująca się w pielęgnacji i leczeniu defektów estetycznych stóp. Ma wiedzę medyczną i kosmetyczną, która pozwala na skuteczne rozwiązywanie problemów ze stopami. Jedną z terapii jest stosowanie kwasu salicylowego w odpowiednim stężeniu, który zmiękczy skórę i przyspiesza złuszczanie zrogowaciałego naskórka.
Unikaj chodzenia boso i upewnij się, że twoje buty są dobrze dopasowane, aby skóra mogła oddychać. Obcinaj paznokcie prosto i utrzymuj je krótkie, aby zapobiec podrażnieniom stóp. Noszenie miękkich skarpet i kapci po domu to kolejny sposób na utrzymanie gładkich spodów stóp.
Podczas domowych zabiegów nie używaj ostrych narzędzi jak żyletki czy brzytwa. Korzystanie z nich samodzielnie nie jest bezpieczne.
Innym sposobem zapobiegania twardnieniu skóry jest regularne stosowanie balsamu nawilżającego. Pomaga to zapobiegać wysychaniu tkanek skóry. Staraj się nakładać go natychmiast po kąpieli lub prysznicu. Jeśli masz bardzo suchą skórę, może być konieczne nakładanie go kilka razy dziennie. Poszukaj kremu do stóp zawierającego mocznik lub kwas alfa-hydroksylowy, który pomaga delikatnie usunąć zrogowaciałą skórę.
Jeśli zrogowaciała skóra i nagniotki nie znikają pomimo domowych środków zaradczych i zmian w stylu życia, może być konieczna wizyta u lekarza, aby wykluczyć możliwość wystąpienia choroby skóry.
Umów się na wizytę, jeśli masz twardą skórę, której towarzyszą:
- cieliste, ziarniste guzki, które rosną i stają się bolesne,
- zaczerwienienie i silny świąd - to częste objawy egzemy,
- czerwona, gruba wysypka, która może być zakażeniem grzybiczym,
- wrzody i wypadanie włosów, które mogą być rzadkim schorzeniem zwanym twardziną skóry,
- ropa, sączenie i ból zawsze świadczą o infekcji.
W zależności od przyczyny możesz potrzebować antybiotyków na receptę lub leków przeciwgrzybiczych w postaci tabletek, lub kremów.
CZYTAJ TAKŻE:
Tak objawia się ostroga piętowa. Konieczna jest zmiana nawyków
Mocznik na popękane stopy działa cuda. Jak stosować?
Leczniczy zabieg na stopy wraca do łask. Ulga dla nerek, jelit i wątroby