Wspiera śluzówkę jelit, łagodzi też nerwy i bóle. Przyprawę zalej i pij jak herbatę

Herbata goździkowa to naturalny napój, który może wspierać zdrowie śluzówki jelit, działać relaksująco i łagodzić bóle. Goździki mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne i uspokajające, dzięki czemu są cenione w naturalnej medycynie. Oto jak przygotować i stosować prozdrowotny napar z tej przyprawy i kto nie powinien go pić.

 

Właściwości goździków

Goździki to wysuszone pąki kwiatowe drzewa goździkowego (Syzygium aromaticum), które są cenioną przyprawą o intensywnym, korzennym zapachu i smaku, łączącym słodycz z delikatną pikantnością. Szeroko stosuje się je w kuchni do przyprawiania ciast, pierników, kompotów, grzanego wina, potraw mięsnych oraz marynat. Stanowią także składnik wielu mieszanek przyprawowych, takich jak curry czy garam masala.

Poza kulinariami goździki znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej. Olejek goździkowy, dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i antyseptycznym, bywa używany na ból zęba, a napary z goździków mogą wspomagać trawienie i działać przeciwzapalnie. W aromaterapii i kosmetyce olejek goździkowy wykorzystuje się w świecach zapachowych, mydłach oraz produktach do pielęgnacji ciała.

Reklama

Herbata goździkowa to nic innego jak po prostu napar z goździków. Ten prosty w przygotowaniu napój, który może wspierać zdrowie na wielu poziomach. Sięgaj po nią regularnie, by cieszyć się jej prozdrowotnymi właściwościami i aromatycznym smakiem. Oto dlaczego warto ją pić i jak stosować ją prozdrowotnie. 

Herbata goździkowa - korzyści zdrowotne

  1. Wsparcie dla układu trawiennego - herbata goździkowa wspomaga wydzielanie enzymów trawiennych, co łagodzi wzdęcia, zgagę oraz inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Eugenol działa przeciwzapalnie, wspierając regenerację śluzówki jelit.
  2. Działanie uspokajające - napar z goździków łagodzi stres, pomaga się zrelaksować i zmniejsza napięcie nerwowe. Może być szczególnie pomocny po ciężkim dniu.
  3. Właściwości przeciwbólowe - eugenol zawarty w goździkach łagodzi bóle głowy, gardła i stany zapalne jamy ustnej. Może też przynosić ulgę w bólach menstruacyjnych.
  4. Wzmacnianie odporności - dzięki swoim antybakteryjnym i przeciwwirusowym właściwościom goździki wspierają organizm w walce z infekcjami.

Przepis na herbatę goździkową

Składniki na jedną szklankę:

  • 4-6 całych goździków
  • 1 szklanka (250 ml) gorącej wody
  • opcjonalnie: plaster imbiru, kawałek cynamonu lub łyżeczka miodu dla smaku

Przygotowanie: W moździerzu lub dłoni lekko rozgnieć goździki, aby uwolnić ich olejki eteryczne. Wrzuć goździki do filiżanki lub dzbanka. Zalej wrzątkiem i przykryj spodkiem lub pokrywką, aby napar zachował swoje aromaty i właściwości.
Odczekaj 10-15 minut, aż herbata się zaparzy, następnie przecedź napój przez sitko i, jeśli chcesz, dodaj miód lub inne dodatki.

Jak stosować herbatę goździkową?

Profilaktycznie aby wzmocnić organizm i poprawić trawienie możesz pić 1-2 filiżanki niezbyt mocnego naparu z goździków dziennie. W przypadku stresu lub bólu napięciowego filiżanka herbaty goździkowej może pomóc się odprężyć i zmniejszyć dyskomfort. 

Niektórzy zalecają by pić ja przed snem. Sprawdzi się też po sycącym, obfitym lub tłustym posiłku i  pomoże na problemy trawienne. Regularne picie przez tydzień wspiera zdrowie żołądka i jelit, pomaga regulować wydzielanie soków trawiennych, wspiera regenerację śluzówki narządów układów pokarmowego. 

Przeciwwskazania i środki ostrożności 

Chociaż herbata goździkowa ma wiele zalet, należy stosować ją z umiarem. Nadmierne spożycie może prowadzić do podrażnienia żołądka. Kobiety w ciąży oraz osoby z nadciśnieniem powinny skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem tego naparu do swojej diety.

CZYTAJ TAKŻE:

Jedna z najzdrowszych herbat. Obniża ciśnienie, spowalnia starzenie, uspokaja

Dodawaj do herbaty zamiast cytryny. Chroni wątrobę, wspiera serce i zwalcza bakterie

Jedna filiżanka to za mało. Naukowcy potwierdzają, że picie kawy chroni przed chorobami

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: herbata | goździki właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL