Zabraknie wielu preparatów w aptekach. Chorych czeka problem z leczeniem

Zgodnie z nowym obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2022 roku, na liście produktów zagrożonych brakiem dostępności w Polsce, znalazło się wiele leków oraz produktów mlekozastępczych dla niemowląt. Oznacza to, że już niebawem cukrzycy, astmatycy oraz osoby z chorobą zakrzepową, mogą mieć olbrzymi problem z kontynuacją leczenia. Jakie produkty znalazły się na liście? Sprawdziliśmy.

Problemy z dostawą leków

To kolejny raz, kiedy zapowiadane są trudności z dostępem do leków dla pacjentów przewlekle chorych. Pacjenci muszą działać na własną rękę, szukając swoich leków we wszystkich możliwych aptekach, prosząc również rodzinę z innych miast, by postarali się o wykupienie recepty.

Sytuacja nie ulega poprawie - od czasów pandemii, kiedy dostawy i zaopatrzenie aptek zostało sparaliżowane, wciąż są trudności w kupnem lekarstw, niezbędnych do funkcjonowania pacjentom chorym. Warto zaznaczyć, że w Polsce codziennie wystawianych jest aż 2 miliony recept.

Reklama

Jakich leków zabraknie?

Lista leków i produktów leczniczych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych jest zatrważająco długa. W opublikowanym obwieszczeniu znajduje się aż 215 pozycji medycznych. Zagrożone dostawą są insuliny, immunoglobuliny, leki na astmę a nawet mleka zastępcze dla niemowląt będących na diecie eliminacyjnej ze względu na alergie pokarmowe.

Cukrzycy w obliczu problemu

Aż 16 preparatów insuliny jest ujęta w wykazie, co oznacza, że cukrzycy, który leczeni są za pomocą iniekcji insuliny, mogą mieć poważny problem z leczeniem. W przypadku deficytu leku, konieczna będzie zmiana preparatu przez lekarza specjalistę.

Profilaktyka przeciwzakrzepowa utrudniona

Wśród zagrożonych preparatów, znalazł się również lek Clexane oraz Fraxiparine - heparyny drobnocząsteczkowe. Leki te stosuje się w leczeniu zakrzepicy żył głębokich, w profilaktyce przeciwzakrzepowej - po operacji chirurgicznej lub jeśli na skutek urazu, pacjentowi zakładany jest gips lub w inny sposób jest on unieruchomiony. Niedostępność wyżej wymienionych leków będzie niewątpliwie problematyczna, ponieważ są to najpopularniejszej heparyny.

Astmatycy bez leków

Obwieszczenie nie ma również dobrych wieści dla tych, którzy chorują na astmę oskrzelową. Wśród leków wskazanych na liściem, znalazły się te, w których substancją czynną jest budezonid, fenoterol czy bromek ipratropium. Dotyczy to zarówno inhalatorów, jak i proszków i roztworów do nebulizacji. Popularne leki, stosowane przez pacjentów od długiego czasu, będą wymagały zastąpienia ich innymi preparatami, po konsultacji z lekarzem.

Niemowlęta z alergią bez mleka

W bardzo trudnej sytuacji mogą znaleźć się również rodzice niemowląt, które są na diecie eliminacyjnej e względu na alergie pokarmowe. Niemowlęta o silnej reakcji alergicznej, często są odstawiane od piersi, jeśli matce nie uda się wyeliminować alergenów z diety. Wówczas dzieci takie są karmione mieszankami mlekozastępczymi, które są odpowiednio zbilansowanej pod kątem właściwości odżywczych, ale tym samym pozbawione jakichkolwiek alergenów. Najpopularniejsze dwa produkty znalazły się na liście produktów zagrożonych dostępnością w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wszystko, co trzeba wiedzieć o insulinie

Zakrzepica żył głębokich - objawy i leczenie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: brakujące leki | insulina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL