Zdrowotne właściwości bursztynu. Prosty sposób na wykorzystanie "bałtyckiego złota"

Bursztyn to doskonała pamiątka znad morza, i nie chodzi wyłącznie o jego walory estetyczne. Nie każdy wie, że popularny jantar to świetny składnik na domową nalewkę. Nalewka bursztynowa sprawdzi się m.in. w przypadku przeziębienia, intensywnego kaszlu czy gorączki. Gotową miksturę możesz zakupić w sklepie zielarskim lub przygotować samodzielnie w domu. Poniżej znajdziesz przepis na nalewkę bursztynową. Warto trzymać ją w domowej apteczce.

Bursztyn - czym jest?

Bursztyn (inaczej sukcynit lub jantar) w Polsce znany jest głównie jako symbol Bałtyku. Jednak warto wiedzieć, że ta skamieniała żywica drzew iglastych ma bardzo długą historię. Sama nazwa pochodzi od niemieckiego słowa "boernstein", co oznacza "palący się kamień". 

Bursztyn od wieków wykorzystywany był w medycynie naturalnej. Stosowany był m.in. przez Arystotelesa, Owidiusza oraz Talesa z Miletu. W wielu kulturach uchodził również za talizman, który przynosić miał szczęście, zdrowie i długowieczność. Z kolei na Kurpiach wierzono, że bursztyn leczy bezpłodność i reumatyzm oraz strzeże przed złą energią.

Bursztyn - właściwości

Jakie właściwości ma jantar

Tak naprawdę trudno jednoznacznie opisać właściwości bursztynu, ponieważ, mimo jego długiej historii (szacuje się, że sukcynit może mieć nawet 50 milionów lat), wiemy o nim stosunkowo niewiele. 

Reklama

Bursztyn składa się przede wszystkim z węgla (80 proc.), a także tlenu, wodoru, siarki, krzemu, jodu, żelaza, potasu, magnezu i wapnia. Ważnym składnikiem jest także kwas bursztynowy. Specjaliści podkreślają, że jakiekolwiek właściwości prozdrowotne wykazuje jedynie bursztyn surowy, inaczej nieoszlifowany. Poznamy go po specyficznym zapachu żywicy i braku charakterystycznych kółeczek w środku, które świadczyć mogą o podgrzewaniu. 

Taki bursztyn wykazywać może działanie antybakteryjne i regenerujące. Ponadto może ułatwiać gojenie się ran, obniżać ciśnienie tętnicze i łagodzić objawy stresu.

Nalewka bursztynowa - działanie. Na co pomaga?

Jeżeli zamierzamy zastosować bursztyn w celach leczniczych, warto wykorzystać nalewkę bursztynową. Nalewka sprawdzi się w przypadku: 

Nalewka bursztynowa może również łagodzić objawy astmy, reumatyzmu, bólu głowy czy kręgosłupa. 

W przypadku wyżej wymienionych schorzeń nalewkę stosuje się zewnętrznie. Niewielką ilość płynu należy rozsmarować np. w okolicy klatki piersiowej (w sytuacji kaszlu czy objawów przeziębienia) lub skroni (przy bólu głowy). Nalewkę można jednak stosować także wewnętrznie. Chodzi przede wszystkim o zatrucia i problemy z układem trawiennym.

Nalewka bursztynowa - gdzie można kupić? 

Gotową nalewkę bursztynową zakupić można w drogeriach i sklepach zielarskich. Innym pomysłem jest przygotowanie jej samodzielnie.

Nalewka bursztynowa - jak zrobić? Poznaj przepis

Do przygotowania domowej nalewki bursztynowej potrzeba ok. 50 g bursztynu. Należy pamiętać jednak, że jantar powinien być nieoszlifowany, więc stary naszyjnik nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Naturalne bursztyny zakupić można w sklepach z minerałami. Cena za 50 g nie powinna przekraczać 10-15 zł. 

Zakupiony bursztyn należy umieścić w szklanej butelce lub zamykanej karafce i zalać 95-procentowym spirytusem. Na 50 g nalewki przypada ok. 0,5 l spirytusu. Po ok. 10-14 dniach nalewka zaczyna brązowieć i jest gotowa do użycia.

Nalewka bursztynowa - przeciwskazania 

Nalewka bursztynowa ze względu na zawartość alkoholu, nie jest wskazana kobietom w ciąży i karmiącym oraz dzieciom. Uważać powinny także osoby, które mają problemy z wątrobą. 

***

CZYTAJ TAKŻE: 

Jod. Dlaczego warto jeździć nad Bałtyk?

Niesamowite odkrycie w Polsce. Takich złóż nikt tam się nie spodziewał 

Jak zrobić nalewkę? Wszystko, co trzeba wiedzieć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL