Działa przeciwzapalnie, odmładza, pomoże na stawy i tarczycę. Mówi się o nich szczególnie dziś
Mirra, kadzidło i złoto - każdy z tych darów ma określoną symbolikę, która swoje źródło ma we właściwościach tych substancji. Warto przyjrzeć się im bliżej, bo to naturalne środki wspierania zdrowia. Jak działa mirra, jakie właściwości ma kadzidło, dlaczego złoto nie powinno nam się kojarzyć wyłącznie z biżuterią? Sprawdźmy.
Mirra to aromatyczna żywica pozyskiwana z drzew i krzewów z rodzaju Commiphora, rosnących głównie w suchych regionach Afryki i Półwyspu Arabskiego. Z balsamowca mirry wytwarza się również olejek o nazwie Oleum Myrrhae. Produkty te mają charakterystyczny, intensywny zapach i wiele cennych właściwości zdrowotnych i kosmetycznych.
Mirra zawiera olejki eteryczne (seskwiterpeny i monoterpeny) o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym, żywice (kwas komiforowy i heerabowy) wspierające gojenie i działające przeciwbakteryjnie, oraz gumy polisacharydowe, które nawilżają i regenerują skórę. Zawiera też terpenoidy (furanoseskwiterpeny) o właściwościach przeciwbólowych i przeciwnowotworowych, sterole (β-sitosterol) wzmacniające odporność, flawonoidy i fenole o działaniu antyoksydacyjnym oraz przeciwutleniacze chroniące komórki przed stresem oksydacyjnym.
Do dziś ekstrakty z tej rośliny wykorzystywane są do produkcji środków wspierających leczenie infekcji jamy ustnej i gardła. Podczas przeziębień można również stosować olejek z mirry do wykonywania inhalacji. Zawarte w nim substancje lotne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym wspierają proces leczenia.
Mirrę stosowano również jako środek przeciwbólowy i remedium na problemy trawienne. W tradycyjnej medycynie chińskiej była środkiem na artretyzm, zalecano ją również osobom cierpiącym na nadciśnienie.
Tak szerokie zastosowanie mirry ma swoje uzasadnienie w bardzo wysokiej zawartości antyoksydantów. To wraz z działaniem antyseptycznym i łagodzącym sprawia, że mirra to również doskonały naturalny kosmetyk. Jest składnikiem preparatów na trądzik oraz maści aptecznych na trudno gojące się rany. W aromaterapii mirra wykorzystywana jest jako środek uspokajający - relaksuje i łagodzi skutki stresu.
Zgodnie z przekazem historycznym, kadzidło, które Jezus otrzymał w darze również miało formę żywicy zwanej olibanum. Prawdopodobnie była to żywica jednego z drzew z gatunku kadzidłowców - Boswellia sacra, Boswellia papyrifera lub Boswellia serrata. Tak przygotowane kadzidło po zapaleniu wydziela orzeźwiający, cytrusowy zapach.
Olibanum wykorzystywane jest do dziś w aromaterapii i produkcji perfum. Na tym jego właściwości się nie kończą. Udowodniono, że zawarte w olibanum seskwiterpeny zwiększają o 28 proc. natlenienie mózgu, to pośrednio wspiera procesy przyswajania wiedzy i wzmacnia koncentrację. Stosowanie kadzidłowca w aromaterapii może również pomagać w regulacji gospodarki hormonalnej.
Medyczne zastosowanie substancji pozyskiwanych z kadzidłowca jest bardzo szerokie. W olibanum znajdziemy silne związki przeciwzapalne i takie, które działają antynowotworowo. Dlatego wykorzystuje się je w terapiach chorób autoimmunologicznych i wspomagająco do regulacji pracy gruczołu tarczycy.
W kosmetyce wykorzystuje się nie tylko zapach, ale również właściwości antyoksydacyjne kadzidłowców. Olibanum od wieków stosowane było jako środek na zmarszczki. Jego odmładzające działanie przemysł kosmetyczny wykorzystuje do dziś.
Ten metal szlachetny ma ogromną wartość - nie tylko materialną. Jego właściwości zdrowotne i upiększające znane były od starożytności. Złoto działa przeciwzapalnie i antyseptycznie - dlatego ten pierwiastek jest składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych i często wykorzystywany jest w profesjonalnych zabiegach kosmetologicznych.
Udowodniono, że złoto stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki temu spowalnia procesy starzenia się skóry. Wpływa również na prawidłowe wydzielanie melaniny w skórze, co czyni złoto cennym składnikiem kosmetyków wyrównujących koloryt cery. Ze względu na ceny złota, kosmetyki, które zawierają jego wysokie stężenie np. w formie płatków czy masek uznawane są za produkty luksusowe.
Złoto wykorzystuje się również w medycynie konwencjonalnej. Nanocząstki złota są wykorzystywane jako nośniki leków w terapii nowotworowej, umożliwiając precyzyjne dostarczanie substancji czynnych do komórek rakowych, co zwiększa skuteczność leczenia. Organiczne związki złota stosuje się również w leczeniu chorób wywołanych przez pierwotniaki, takich jak malaria czy pierwotniakowe zapalenie rogówki. W terapii reumatoidalnego zapalenia stawów rozpuszczalne związki złota są badane jako potencjalne leki łagodzące objawy tej choroby.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym, złoto wspomaga gojenie się ran i jest stosowane w specjalistycznych opatrunkach przyspieszających regenerację tkanek. W stomatologii złoto jest używane do wypełnień i koron zębowych ze względu na biokompatybilność i trwałość. Ponadto, w kosmetologii nanocząstki złota są wykorzystywane w produktach pielęgnacyjnych, poprawiając elastyczność skóry, nawilżenie oraz redukując stany zapalne.
Wszystkie trzy substancje są dostepne i wykorzystywane do dziś w medycynie i kosmetyce. Jak stosować mirrę, kadzidło i złoto?
Mirra w postaci olejku eterycznego lub maści sprawdza się w pielęgnacji skóry, łagodząc podrażnienia, przyspieszając gojenie drobnych ran i wspierając walkę z trądzikiem. Kadzidło, zwłaszcza w formie olejku z drzewa Boswellia, może być stosowane w aromaterapii do redukcji stresu i poprawy nastroju, a także jako suplement wspomagający zdrowie stawów dzięki działaniu przeciwzapalnemu. Złoto w kosmetykach, szczególnie w postaci nanocząsteczek, wspiera regenerację skóry, poprawia jej elastyczność i pomaga w walce z oznakami starzenia.
W każdej z tych form substancje te mogą być bezpiecznie włączone do codziennej rutyny pielęgnacyjnej i zdrowotnej, pod warunkiem stosowania ich w odpowiednich ilościach i zgodnie z zaleceniami.
CZYTAJ TAKŻE:
Są suche, szorstkie i spękane. Domowy sposób na wstydliwy problem z piętami
Najlepsze dodatki do kąpieli. Mają działanie relaksujące, oczyszczające i odżywcze
Warto mieć w kosmetyczce i apteczce. Dlaczego i na co stosować masło kakaowe?