Szybki test na inteligencję. Jeśli te zdania cię dotyczą, zapewne masz wysokie IQ

Nie trzeba robić testu na inteligencję, by uznać, że komuś jej nie brakuje. Są bowiem takie cechy i zachowania, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na wysoki poziom ilorazu Inteligencji, czyli IQ danej osoby. Po czym poznasz ludzi inteligentnych? Od razu uprzedzam, że nie chodzi tylko o osławione przeklinanie i bałaganiarstwo. Cechy ludzi inteligentnych bywają zaskakujące.

Inteligentny nie znaczy wykształcony

Powszechnie za osoby inteligentne uchodzą osoby wykształcone, oczytane i wygadane. Faktycznie bardzo często inteligencja idzie w parze z elokwencją, znajomością obco brzmiących słów, łatwością w rozmowie i szeroką wiedzą. Ale nie jest to absolutnie jej wyznacznik. Istnieje mnóstwo inteligentnych osób bez tytułu naukowego, często zamkniętych w sobie, małomównych czy wycofanych, u których ciężko na pierwszy rzut oka dostrzec cechy inteligencji.

Reklama

Tymczasem inteligencja to nie to samo, co stopień wykształcenia, ale wrodzona zdolność postrzegania i analizowania otoczenia oraz umiejętność adaptacji. Jest cechą umysłu, która pozwala logicznie myśleć, łączyć fakty, wnioskować, przewidywać skutki i kreować rozwiązania problemów.

Jak sprawdzić, czy ktoś jest inteligentny? Na pewno nie licząc przekleństwa

Istnieje mnóstwo stereotypów o osobach inteligentnych. Jako społeczeństwo pozwoliliśmy sobie uwierzyć, że inteligentni ludzie ciągle przeklinają, później chodzą spać i są miłośnikami kotów, a nie psów. To jednak nie jest regułą. O tym, co kto lubi, często decyduje wychowanie i środowisko, w jakim dana osoba wyrosła. Nawyki lub słownictwo, na czele z podwórkową łaciną, również mogły się przykleić do człowieka w trakcie życia. Wielu prawdziwych geniuszy klnie jak szewcy, podczas gdy inni (nie mniej inteligentni) wykazują ogromną samokontrolę i precyzyjnie dobierają słowa. 

Jedynym sposobem, by obiektywnie ocenić, czy ktoś jest inteligentny, jest poddanie go testowi na inteligencję. Ma on na celu pomiar ilorazu inteligencji, znany także jako IQ (skrót od niemieckiego "Intelligenzquotient"), to liczba, która jest używana w psychologii do pomiaru poziomu inteligencji człowieka. Test na IQ ma za zadanie ocenę różnych aspektów inteligencji, takich jak logiczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów, zdolność do wnioskowania, zapamiętywania informacji oraz inne umiejętności poznawcze. 

Co to jest test IQ?

Test IQ, czyli test inteligencji, to narzędzie psychometryczne, które ma na celu ocenę zdolności intelektualnych danej osoby. Skrótem "IQ" oznacza się "Intelligence Quotient," co można przetłumaczyć jako "wskaźnik inteligencji." Testy IQ mierzą różne aspekty intelektu, takie jak logiczne myślenie, rozumowanie, szybkość przetwarzania informacji, umiejętność rozwiązywania problemów i inne zdolności intelektualne.

Testy IQ są używane w celu oceny poziomu intelektualnych zdolności danej osoby w porównaniu do innych osób w danej populacji. 

Jakie IQ świadczy o wysokiej inteligencji?

Wynik IQ jest przypisywany na podstawie porównania wyników danej osoby do wyników populacji referencyjnej. Średni wynik IQ wynosi 100, a standardowe odchylenie wynosi zazwyczaj 15 lub 16 punktów. Oznacza to, że większość ludzi mieści się w przedziale wyników między 85 a 115. Osoby z wynikiem powyżej 130 uważane są za wyjątkowo uzdolnione intelektualnie (jest to tzw. nadwaga intelektualna). 

  • IQ poniżej 70: W tym przedziale mieści się około 2,2 proc. populacji. Osoby z IQ poniżej 70 mogą być klasyfikowane jako osoby z umiarkowanym lub znacznym upośledzeniem intelektualnym.
  • IQ między 70 a 85: To jest około 34 proc. populacji. Osoby w tym przedziale mają wyniki poniżej średniej.
  • IQ między 85 a 115: To jest około 68 proc. populacji. Osoby w tym przedziale mają wyniki w zakresie przeciętnej inteligencji.
  • IQ między 115 a 130: To jest około 14 proc. populacji. Osoby w tym przedziale mogą być uważane za osoby o wyższej niż przeciętna inteligencji.
  • IQ powyżej 130: To jest około 2,2 proc. populacji. Osoby z wynikami powyżej 130 mogą być uważane za osoby z wyjątkowo wysokim IQ.

Cechy ludzi inteligentnych - osiem zachowań, które zdradzają osobę inteligentną

Czy jednak istnieją zachowania i cechy, które możemy przypisywać osobom inteligentnymbez obaw o nadmierną stereotypizację? Naukowcy są zgodni, że tak. Jeśli większość zdań z poniższej listy definiuje ciebie, możesz być dumny - jesteś inteligentny. Oczywiście ten szybki test nie oceni poziomu twojej inteligencji, ale wskaże, że myślisz analitycznie, a twój mózg ma ogromny potencjał poznawczy. 

Test na inteligencję - pytania

1. Nauka zawsze przychodziła ci łatwo, ale niekoniecznie lubiłeś chodzić do szkoły 

Osoby inteligentne zazwyczaj mają zdolność szybkiego przyswajania informacji i umiejętność dostosowywania się do nowych sytuacji. To bardzo przydaje się podczas edukacji szkolnej - nie muszą wielokrotnie powtarzać materiału, by się go nauczyć, bazują na zrozumieniu i logicznym wnioskowaniu. I choć zwykle dobrzy uczniowie mają wyższy iloraz inteligencji niż uczniowie o słabych ocenach, to nie jest to żelazną regułą. 

Wielu inteligentnych ludzi nie lubi szkoły, gdyż łatwiej niż inni dostrzegają luki w systemie edukacji, denerwują się powtarzanymi na lekcjach uproszczeniami czy generalizowaniem tematu, który dla nich ma więcej aspektów. Inteligentni ludzie zwykle nie lubią powierzchownego myślenia ani chodzenia po utartych schematach, co w szkole jest nieuniknione. 

2. Masz poczucie humoru, rzucasz cięcie riposty, choć czasem się hamujesz

Udowodniono naukowo, że osoby, które mają poczucie humoru, są bardziej inteligentne. To właśnie inteligencja sprawia, że jedne osoby są zabawniejsze od innych. Dlaczego? Bo w bardziej błyskotliwy sposób znajdują nawiązanie między tematami, łatwiej bawią się słowem, szybciej łączą fakty, potrafią rzucić lepszą ripostę. Po prostu - łatwiej wyłapują żarty z otoczenia. 

O inteligencji może też świadczyć specyficzne poczucie humoru. Naukowcy z Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego odkryli, że osoby, które lubią czarny humor, lepiej wypadają w testach sprawdzających inteligencję. W ramach badania najpierw 400 studentów psychologii poddano testowi na inteligencję, a następnie poproszono ich o wymyślenie opisu do zaprezentowanego obrazka satyrycznego. Wyniki badań wykazały, że osoby, które miały wyższe IQ, były również bardziej zabawne i błyskotliwe. 

3. Masz coś z MacGyvera. Z kilku spinaczy potrafisz skonstruować narzędzie

Znasz serial z lat 80. o genialnym byłym agencie służb specjalnych, słynącym z niekonwencjonalnego wykorzystania przedmiotów codziennego użytku do rozwiązywania różnych problemów. MacGyver ze sterty żelastwa potrafił zbudować silnik i uciec przed wrogami, a z kuchennych przypraw stworzyć małą bombę i udaremnić przestępstwo. Osoby inteligentne działają właśnie tak - choć na co dzień z nieco mniejszym rozmachem. W sytuacji, gdy inni załamują ręce, ludzie inteligentni wykazują się zdolnością do generowania nowych pomysłów, rozwiązywania problemów w innowacyjny sposób i myślenia "poza schematami".

4. Szybko podejmujesz decyzje, liczysz się z konsekwencjami, przyznajesz się do błędów
Osoby inteligentne wykazują się większą samodzielnością w myśleniu i działaniu. Potrafią podejmować decyzje i działać niezależnie. Są postrzegane jako osoby decyzyjne i konkretne, mają zdolność, by efektywnie rozwiązywać trudne problemy, trafnie analizować sytuacje i podejmować decyzje szybciej i z większą odwagą, niż osoby o niższym ilorazie inteligencji. Osoby z wysoką inteligencją emocjonalną nie wstydzą się też potencjalnej porażki, mają świadomość tego, że błędy nas kształtują i są normą. Częściej też potrafią przyznawać się do własnych błędów. 

5. Łatwo wyciągasz wnioski, rozumiesz reguły, ale nie lubisz uczenia się na pamięć

Jeśli na matematyce łatwiej przychodziło ci logiczne myślenie niż uczenie się na pamięć tabliczki mnożenia; jeśli geometria i koncepcje przestrzenne same wchodziły ci do głowy; jeśli na fizyce lub chemii bardziej interesowały cię przyczyny i skutki reakcji i zjawisk, niż gotowy wzór na prędkość czy masę - prawdopodobnie jesteś bardzo inteligentny. Inteligencja nie ma bowiem wiele wspólnego z uczeniem się na pamięć. 

Oczywiście ludzi inteligentnych, którzy sporo czasu trenują swój mózg, np. poprzez czytanie i wnioskowanie, cechuje też niezła pamięć, to jednak nie przyswajają oni wiedzy "klepiąc na blachę" regułki czy liczby. Korzystają z analitycznych zdolności umysłu, za każdym razem wnioskując. 

6. Jesteś sceptykiem. Nie dowierzasz temu, co słyszysz lub czytasz. Często mówisz "sprawdzam" 

Inteligencja to przede wszystkim samodzielne myślenie. Owszem - może być związana z szerokim zakresem wiedzy na różne tematy, bo osoby inteligentne często lubią się uczyć i zgłębiać różne dziedziny - ale przy okazji doskonale też wiedzą, że nie ma takiej teorii, której nie dałoby się obalić, lub choćby powtórnie sprawdzić. Podobnie postępują z przeczytanymi czy zasłyszanymi faktami - które zwłaszcza w dzisiejszym świcie coraz częściej są preparowane. Ludzie inteligentni powinni być więc co do zasady bardziej odporni na fake newsy. 

7. Chodzisz późno spać i nie sprzątasz na biurku, bywasz leniwy i prokrastynujesz
To najczęściej chyba powtarzane, a zarazem kontrowersyjne fakty o ludziach inteligentnych. Warto podkreślić - nie dotyczą wszystkich osób z wysokim IQ, ale zdarzają się na tyle często, że zasłużyły na miejsce w tym zestawieniu cech ludzi inteligentnych. Co rusz media donoszą, że tzw. nocne marki i bałaganiarze są bardziej inteligentni, niż osoby pedantyczne i wstające wcześnie rano. Późne chodzenie spać ma zdaniem ekspertów wynikać z ciekawości świata - ludziom inteligentnym nigdy dość książek, filmów czy rozmów. Szkoda im też czasu na sprzątanie - wolą skupiać się na rozwijaniu swoich umiejętności czy realizowaniu pasji, niż dbać o porządek. 

Inna teoria tłumaczy bałaganiarstwo ludzi inteligentnych ich... lenistwem. Potencjalnie większa świadomość niedoskonałości świata i ułomności człowieka może u osób inteligentnych działać demotywująco, powodować wręcz niechęć do działania. Dodatkowo świadomość, że nauka, realizacja projektu lub znalezienie rozwiązania problemu przychodzi im z łatwością, sprawiają, że ludzie inteligentni częściej odkładają realizację obowiązków i powierzonych im zadań na ostatnią chwilę. Być może dlatego wiele genialnych umysłów wcale nie pozostawiło po sobie śladu. Bo być inteligentnym to nie wszystko - ponadprzecięte możliwości analityczne mózgu trzeba jeszcze chcieć i umieć wykorzystać. 

Inteligencja to nie wszystko

Warto zaznaczyć, że zarówno wymienione tu cechy osób inteligentnych jak i wspomniany iloraz inteligencji są tylko jednymi z wielu czynników wpływających na sukces w życiu i nie powinny być traktowane jako miara wartości osoby. Sam pomiar oparty o testy IQ nie uwzględnia wielu aspektów ludzkiego intelektu, takich jak kreatywność, emocjonalna inteligencja czy umiejętności społeczne. Jednak testy IQ nadal są używane w psychologii i edukacji do celów diagnostycznych i badawczych.

CZYTAJ TAKŻE:

Cechy, które wskazują na wysoką inteligencję. Sprawdź, czy je posiadasz

Niezawodny sposób na poprawę pamięci i kondycji mózgu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: IQ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL