Witamina D w leczeniu raka jajnika. Może chronić przed przerzutami
Rak jajnika jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Niezwykle trudno go wykryć, rozwija się po cichu, cechuje się wysoką śmiertelnością. Naukowcy donoszą, że kobietom, które chorują na ten typ nowotworu, może pomóc witamina D. Witamina D ma utrudniać komórkom rakowym tworzenie przerzutów. Wyjaśniamy ten mechanizm.
W ciągu roku w Polsce stwierdza się ponad 4,5 tys. zachorowań na raka jajnika, z czego ponad trzy tys. pacjentek umiera. Diagnozę słyszy nawet 13 kobiet dziennie. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że po 50. roku życia występuje 80 proc. zachorowań, przy czym ponad połowa pacjentek diagnozowana jest między 50. a 69. rokiem życia. Poza wiekiem do czynników ryzyka raka jajnika zalicza się: przebycie menopauzy, przypadki raka jajnika w rodzinie, odziedziczenie nieprawidłowych genów (BRCA1 i BRCA2), niepłodność, endometriozę czy stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.
Rak jajnika to bardzo podstępny nowotwór. Początkowo nie daje żadnych objawów, co niestety sprawia, że zazwyczaj wykrywa się go w zaawansowanych stadiach. Najczęściej zgłaszanymi objawami są: ból w podbrzuszu, krwawienia z pochwy, problemy z oddawaniem moczu (np. bolesne parcie na mocz), wzdęcia, zaparcia, powiększenie obwodu brzucha, uczucie pełności, biegunki czy odbijanie.
W leczeniu raka jajnika stosuje się zabieg operacyjny oraz chemioterapię.
Rak jajnika często daje przerzuty do otrzewnej (również do węzłów chłonnych czy wątroby). To przezroczysta i gładka błona surowicza, która wyściela ściany jamy brzusznej i miednicy, a także ulokowane w nich narządy. Otrzewna broni się przed tym procesem za pomocą bariery złożonej z komórek mezotelium, które zapobiegają przyleganiu komórek nowotworowych i ograniczają ich rozprzestrzenianie się. Jednak rak jajnika ma tę zdolność, że udaje mu się omijać tę obronę i przekształcać komórki mezotelium tak, by zaczęły sprzyjać przerzutom i rozprzestrzenianiu się nowotworu w organizmie.
Grupa naukowców kierowana przez dr Masato Yoshiharę z Nagoya University odkryła, że witamina D nie tylko przeciwdziała temu procesowi, ale także przywraca komórki mezotelialne dotknięte rakiem do ich pierwotnego stanu. Wskazują, że terapia witaminą D może stanowić dobre uzupełnienie leczenia raka jajnika.
- Wykazaliśmy potencjał witaminy D w normalizacji komórek mezotelialnych związanych z rakiem, co jest pierwszym tego rodzaju badaniem. Najbardziej interesującym punktem tego badania jest to, że w sytuacjach, w których wczesne wykrycie raka jajnika jest nadal niezwykle trudne, wykazaliśmy, że środowisko otrzewnej może zostać przywrócone do normalnego stanu, w którym zapobiega przyleganiu i wzrostowi komórek rakowych - zaznacza jeden z autorów badania, dr Kazuhisa Kitami, cytowany m.in. przez "Medical Xpress".
Wcześniejsze badania wykazały, że komórki rakowe wydzielają białko TGF-β1, które jest związane ze wzrostem komórek, ale i zwiększeniem ilości innego białka - trombospondyny-1, poprzez szlak TGF-β/Smad. Trombospondyna-1 od dawna interesuje naukowców prowadzących badania nad rakiem jajnika, gdyż podwyższone ilości tego białka występują w większych ilościach w późniejszych stadiach nowotworu. W raku jajnika trombospondyna-1 jest kluczowym białkiem, które zwiększa przyleganie i mnożenie się komórek raka jajnika do otrzewnej. Witamina D zakłóca szlak TGF-β/Smad.
- Podawanie witaminy D pomaga normalizować środowisko otrzewnej. Sugeruje to, że połączenie witaminy D i konwencjonalnych środków zaradczych może zwiększyć ich skuteczność terapeutyczną w przypadku raka jajnika. Uważamy, że pomaga to zapobiegać przyleganiu komórek rakowych do otrzewnej, co może umożliwić zapobieganie nawrotom raka jajnika - zaznacza dr Kitami.
Badacze twierdzą, że wyniki ich badań mogą doprowadzić do opracowania nowych metod walki z rakiem jajnika.
CZYTAJ TAKŻE:
Kwasy tłuszczowe omega-3 w leczeniu nowotworów. Obiecujące wyniki