Naturalne specyfiki na poprawę libido. Pobudzają i wzmacniają doznania

Niskie libido to poważny problem - długotrwały brak ochoty na seks to jeden z najczęstszych powodów rozpadu związków. Przyczyny bywają różne - stres, rutyna i problemy emocjonalne w relacji, a także zaburzenia hormonalne i choroby przewlekłe. Jak sobie z tym radzić? Warto sięgnąć po sprawdzone zioła i naturalne suplementy diety bez recepty, które podnoszą libido.

Dlaczego niskie libido jest problemem?

Temat relacji intymnych w związkach jest bardzo złożony. Najczęściej problem pojawia się, gdy partnerzy mają różne temperamenty lub gdy z czasem jedno z partnerów traci ochotę na zbliżenia. Seks to temat tabu, więc często wstydzimy się iść po poradę do specjalisty, a problemy narastają. 

U mężczyzn zaburzenia seksualne obejmują niski poziom libido i fizyczne dolegliwości takie jak problemy z erekcją i prawidłowym wytryskiem. W przypadku kobiet jest to niskie libido, dolegliwości bólowe podczas stosunku oraz niezdolność do osiągnięcia orgazmu. 

Reklama

W jakich sytuacjach maleje ochota na seks?

Do przyczyn niskiego libido można zaliczyć:

  • zły stan zdrowia, 
  • problemy emocjonalne, 
  • stres,
  • przemęczenie,
  • utratę zainteresowania dotychczasowym partnerem,
  • problemy w związku. 

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest ustalenie jego przyczyny i jej wyeliminowanie. Drugi to odpowiednia dieta i suplementacja. To, co jemy ma wpływ na popęd seksualny, natomiast suplementacja pomaga regulować wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za libido. 

Jakie zioła na libido?

Medycyna tradycyjna stawia na naturalne substancje - zioła, które wspomagają pracę organizmu i przywracają ochotę na seks. Są one popularnymi składnikami suplementów podnoszących libido dostępnych bez recepty m.in. w aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Wyjaśniamy, jak działają i kto może je zażywać. 

Korzeń żeń-szenia

Jest to najpopularniejszy, naturalny środek poprawiający jakość życia seksualnego. Zaleca się go głównie mężczyznom ze względu na udowodniony badaniami wpływ na jakość i długość erekcji. Wyciąg z korzenia żeń szenia przyspiesza syntezę tlenku azotu w śródbłonku, co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych. W przypadku kobiet taka zmiana spowoduje swobodny dopływ krwi do narządów płciowych i ich skuteczne nawilżenie. To z kolei pozytywnie wpływa na jakość doznań podczas stosunku. 

Wyciągi z żeń-szenia zawierają ginsenozydy, które regulują czynności układu hormonalnego. Udowodniono, że żeń szeń przyjmowany regularnie w formie wyciągów lub suplementów w tabletkach zwiększa ilość wydzielanych hormonów: dopaminy i noradrenaliny. Powoduje również obniżenie poziomu serotoniny w pniu mózgu, natomiast podnosi jej poziom w korze mózgowej. 

Liść miłorzębu (Ginko biloba)

Wyciąg z tej rośliny jest bogatym źródłem proantycyjanidyn, flawonoidów i związków terpenowych, które zmniejszają lepkość krwi i powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych. Zwiększenie przepływu krwi w narządach płciowych sprawia, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety czerpią większą satysfakcję ze zbliżenia. 

Liść miłorzębu zalecany jest osobom, których libido jest niskie ze względu na przyjmowanie leków antydepresyjnych. Można kupić go w formie ziołowej herbaty do picia. W badaniach udowodniono również wzrost libido u kobiet, które przyjmowały suplementy diety zawierające liść miłorzębu i korę z muira-puama

Ziele damiany

Zalecane jest w stanach przemęczenia fizycznego i umysłowego ze względu na wysoką zawartość flawonoidów i steroli roślinnych. Jest to również znany środek na zwiększenie libido u kobiet i mężczyzn. Zażywanie suplementów z tym składnikiem może wpłynąć na poprawę sprawności fizycznej, intelektualnej i seksualnej.

Korzeń sumy

Roślina ta znana jest również jako żeń-szeń brazylijski. Wykazuje działanie immunomodulujące i wzmacniające. Korzeń sumy to adaptogen roślinny zawierający ß-sitosterol i stigmasterol, które zwiększają wydzielanie 17ß-estradiolu i progesteronu (badanie wykonano na zwierzętach).  

Korzeń sumy zawiera saponiny sterydowe, które podnoszą poziom testosteronu. Suplementy na potencję z tym składnikiem zalecane są przy zaburzeniach hormonalnych (również tych w okresie menopauzy), oziębłości płciowej i impotencji oraz nieregularnych cyklach miesiączkowych. Kupisz w formie sproszkowanej. Wystarczy zalać woda i wypić lub dosypywać odrobinę np. do kawy. 

Buzdyganek ziemny

Nadziemne części tej rośliny oraz jej owoce zawierają furostanolowe saponozydy steroidowe. Jednym z nich jest protodioscyna, która zmienia się w organizmie ludzkim w dehydroepiandrosteron. Jest to substancja, która wpływa na jakość doznań seksualnych. U mężczyzn zwiększa erekcję i przedłuża ją. 

Badania wykazały, że wyciąg z buzdyganka podnosi poziom testosteronu i wpływa na proces spermatogenezy. To oznacza, że regularne stosowanie suplementów diety z tym składnikiem nie tylko podnosi libido, ale zwiększa płodność u mężczyzn, ponieważ przedłuża żywotność plemników. 

Kłącze pochrzynu

Ta roślina zawiera saponiny sterydowe, których struktury są podobne do progesteronu. Kłącze pochrzynu działa rozkurczowo na mięśnie gładkie i reguluje pracę układu hormonalnego. Wyciąg z tej rośliny łagodzi bóle menstruacyjne i wpływa na jakość doznań seksualnych u kobiet. 

Ziołowe suplementy diety na libido i potencję swoje działanie opierają na regularnym stosowaniu. Ponieważ są bez recepty, nie wymagają zachowywania specjalnych środków ostrożności, jak ma to miejsce w przypadku leków na potencję przepisywanych przez lekarza, jak np. Viagra. Jednak warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa i skonsultować taką suplementację. 

Przeciwwskazania do zażywania suplementów podnoszących libido:

  • uczulenie na którykolwiek składnik preparatu,
  • nadciśnienie tętnicze i choroby układu sercowo-naczyniowego, 
  • ciężka niewydolność wątroby i nerek.

CZYTAJ TAKŻE: 

Takie są konsekwencje zdrowotne nieuprawiania seksu

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w trakcie stosunku?  

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: libido
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL