Choroby, którymi można się zarazić podczas zbliżeń oralnych

Wiele osób zapomina o odpowiednim zabezpieczeniu podczas seksu oralnego. Jest to jednak duży błąd. Podczas pieszczot ustami może dojść bowiem do zarażenia się poważnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Seks oralny a ryzyko chorób

Wiele osób traktuje seks oralny jako bardzo bezpieczny rodzaj seksu. Bierze się to prawdopodobnie z faktu, że przez tego typu pieszczoty nie można zajść w ciążę. Oczywiście jest to prawdą, jednak nie powinno to w żaden sposób wpływać na naszą czujność. Podczas seksu oralnego można bowiem zarazić się wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową. Poniżej przedstawiamy 4 przykłady.

Wirus HIV

W przypadku zakażenia wirusem HIV, seks oralny jest nieco bezpieczniejszy niż tradycyjny stosunek płciowy, jednak wciąż istnieje ryzyko zarażenia. Dotyczy ono głównie osoby, która stymuluje zakażonego partnera. Ryzyko zwiększają takie czynniki jak aftoza, zapalenie dziąseł i przyzębia, rany błon śluzowych czy krwawienie z dziąsła.

Reklama

Wirus opryszczki

Jedną z najczęstszych dróg zarażenia wirusem opryszczki jest właśnie seks oralny. Do zarażenia może dojść zarówno po kontakcie z cudzymi genitaliami, jak i ustami. Wirus opryszczki jest dość podstępny, ponieważ nie zawsze daje objawy w postaci zmian na skórze. Wielu nosicieli nie ma świadomości zakażenia, ponieważ nie ma żadnych objawów opryszczki. Wirus przez wiele lat może pozostawać bezobjawowy i przypomni o sobie dopiero w sytuacji np. obniżonej odporności.

Rzeżączka

Innym zagrożeniem jest rzeżączka, którą można zarazić się właściwie podczas każdego rodzaju seksu. Rzeżączce towarzyszyć mogą takie objawy jak m.in. upławy z pochwy lub penisa, pieczenie podczas oddawania moczu, krwawienie między miesiączkami, bóle w dole brzucha czy bóle podczas stosunku seksualnego. Bardzo często zdarza się jednak, że rzeżączka występuje bezobjawowo i to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do zarażenia partnera.

Kiła

Kolejną chorobą, która przenoszona jest w trakcie seksu oralnego, może być kiła. Chorobie towarzyszą takie objawy jak plamiste odbarwienia skóry, plamy w kolorze białym na błonie śluzowej jamy ustnej, owrzodzenia narządów płciowych i odbytu, a w niektórych przypadkach łysienie. Co istotne, pierwsze objawy kiły w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się dopiero 3-4 tygodnie po zarażeniu. Okres bezobjawowy i brak świadomości choroby sprzyja zarażeniu innych partnerów seksualnych.

Chlamydia

Szacuje się, że chlamydia jest jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy osób młodych, najczęściej kobiet, które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia. Wiele osób uważa, że do zarażenia chlamydią konieczny jest wytrysk partnera. Takie przekonanie jest jednak błędne. Bakteria ta może znajdować się bowiem nie tylko w spermie, ale także i innych wydzielinach intymnych. Chlamydia, jak wiele innych chorób przenoszonych drogą płciową, może przebiegać bezobjawowo, zwłaszcza przez pierwsze 2-3 tygodnie po zarażeniu.

Seks oralny a inne choroby

Poza wymienionymi wyżej chorobami, podczas seksu oralnego dojść może do zarażenia także innymi nieprzyjemnymi schorzeniami, m.in. HPV czy zapaleniem wątroby typu B i C. Należy pamiętać, że jedyną ochroną jest odpowiednie zabezpieczenie. Jedyną metodą antykoncepcji, która chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jest prezerwatywa. Osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych, powinny o tym pamiętać i nawet w przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, dodatkowo się zabezpieczać.

CZYTAJ TAKŻE: 

Fakty i mity o błonie dziewiczej

Objawy uczulenia na spermę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby intymne | choroby przenoszone drogą płciową
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL