Bakteryjne zapalenie skóry - jak leczyć wstydliwą dolegliwość?

Choroby skóry bywają wyzwaniem dla lekarzy dermatologów. Dla pacjentów to z kolei nie tylko przykre dolegliwości, ale często również brak akceptacji ze strony społeczeństwa. Warto wiedzieć, że nie każda choroba skóry jest zakaźna, a jeśli już, to do zarażenia dochodzi w sytuacjach szczególnych. Skąd bierze się bakteryjne zapalenie skóry i jak postępować w przypadku choroby?

Bakteryjne zapalenie skóry - czym jest?

Zapalenie bakteryjne skóry (zakażenie powierzchni lub głębszych warstw skóry przez chorobotwórcze patogeny) najczęściej kojarzy się z brakiem higieny osobistej pacjenta, jednak jest to błędne myślenie, bowiem do zakażenia dojść może u każdego - niezależnie od wieku, płci czy higieny.

Namnażające się bakterie na skórze stanowią zagrożenie dla organizmu, jeśli znajdą wrota, którymi wnikną w głębsze struktury skóry. Wystarczy otarcie naskórka, skaleczenie lub inne zmiany sączące na powierzchni skóry, by doszło do bakteryjnego zakażenia.

Reklama

Rodzaje zapalenia skóry

W zależności od rodzaju bakterii, inaczej będzie wyglądało zakażenie różą, a inaczej liszajcem. Zawsze jednak zakażenie bateryjne wymaga odpowiedniego leczenia i wdrożenia antybiotykoterapii. 

Wyróżniamy zakażenia:

  • ropne,
  • gronkowcowe,
  • paciorkowcowe,
  • mieszane,
  • różycę,
  • łupież rumieniowy,
  • promienice.

Najczęstsze choroby bakteryjne skóry

Do najczęściej występujących chorób bakteryjnych skóry można zaliczyć czyraki będące stanem zapalnym mieszków włosowych. W jego następstwie tkanki w otoczeniu mieszka ulegają obumarciu, z których tworzy się guzek. Następnie martwe tkanki odpadają, tworząc ubytek w skórze, a objawami jest obrzęk i ból miejsca zmienionego chorobowo.

Zapalenie mieszków włosowych również jest infekcją bakteryjną i występuje najczęściej na twarzy, tułowiu i kończynach. Objawia się licznymi pęcherzykami wypełnionymi ropą.

Liszajec zakaźny to ostra, zakaźna choroba - bardzo często występująca u dzieci. Na ciele pojawiają się ropne pęcherze, które następnie pękają i tworzą się strupy o żółtej barwie. Charakterystyczne w liszajcu jest to, że najczęściej atakuje twarz, a zmiany występują w okolicy nosa oraz ust chorego.

W przypadku atopowego zapalenia skóry pojawia się ubytek w warstwie ochronnej naskórka. Podczas zaostrzenia choroby, na skutek namnożenia bakterii, suche zmiany skórne mogą przerodzić się w zaognione, grudkowe rany, z których sączy się płyn surowiczy. Nadkażenie zmian atopowych wymaga zmodyfikowania dotychczasowego leczenia i wdrożenia antybiotyków oraz silniejszych preparatów, by złagodzić objawy chorobowe.

Osoby zmagające się ze zmianami skórnymi, oprócz dyskomfortu związanego z bólem i świądem skóry, nierzadko również wstydzą się brzydkich, szpecących zmian chorobowych - zwłaszcza tych umiejscowionych w widocznych miejscach - na dłoniach czy twarzy.

Diagnozowanie zapalenia skóry

W przypadku zmian bakteryjnych konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Aby leczenie było skuteczne, lekarz powinien zalecić wykonanie wymazu z miejsca zmienionego. W ten sposób hoduje się bakterie w warunkach laboratoryjnych i dobiera odpowiednie antybiotyki, na które dane drobnoustroje nie są oporne. Oporność na antybiotyki powoduje, że proces leczenia jest nieskuteczny, a pacjent przez wiele tygodni zmaga się z dolegliwościami skórnymi.

Objawy zapalenia skóry

Nietrudno jest przeoczyć objawy związane z bakteryjnym zapaleniem skóry. Do typowych należą:

  • zaczerwienienie,
  • obrzęk,
  • ból w miejscu zmienionym chorobowo,
  • pęcherze wypełnione ropą,
  • krosty,
  • gorączka i dreszcze.


Leczenie zapalenia skóry

Oprócz doboru antybiotyków, na które bakterie są wrażliwe i stosowania ich miejscowo, lekarz może zdecydować o antybiotykoterapii ogólnej, przyjmowanej doustnie.

Ponadto miejscowo stosuje się preparaty ze sterydami, by złagodzić obrzęk oraz ból, jaki towarzyszy zapaleniu skóry. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Przyczyny swędzenia i wysypki na skórze

Co to są paznokcie Terry'ego?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapalenie skóry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL