Bruzdy na paznokciach. Co mogą oznaczać?

Nierzadko na paznokciach można zaobserwować poprzeczne lub pionowe bruzdy - nierówności przypominające wąskie paseczki. Pojawiają się wraz z wiekiem (to częsta zmiana u osób starszych), ale mogą też wskazywać na wiele różnych nieprawidłowości - m.in. na błędy w pielęgnacji. Do znacznie poważniejszych przyczyn występowania bruzd na paznokciach należą niedobory składników odżywczych, niedokrwistość, choroba tętnic obwodowych czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Bruzdy na paznokciach - rodzaje

Bruzdy na paznokciach niektórzy porównują ze zmarszczkami, a więc zagłębieniami i deformacjami skórnymi. Bruzdy, upraszczając, to właśnie takie zmarszczki, tyle że dotyczące płytki paznokcia. Mogą pojawiać się wraz z wiekiem, mogą być problemem wrodzonym lub nabytym.

Jak rozpoznać bruzdy paznokcia? To nierówności, wyraźne żłobienia w płytce paznokcia o kształcie wąskich pasków. Ze względu na "bieg" zmian wyróżnia się bruzdy podłużne i poprzecze. Tego typu zmiany głównie obserwowane są na paznokciach u rąk, ale warto uważnie przyglądać się też paznokciom u nóg, gdyż tam również występują.  

Reklama

Bruzdy na paznokciach - podłużne. Przyczyny

Podłużne (pionowe) bruzdy, linie biegnące od naskórka do czubka paznokcia, są najczęstsze i zwykle nie są oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Przypisuje się je procesowi starzenia. Mogą jednak świadczyć o odwodnieniu organizmu, niedoborze składników mineralnych (przede wszystkim cynku, magnezu i wapnia) oraz anemii - niedokrwistości z niedoboru żelaza. Pionowe bruzdy na paznokciach powinien zobaczyć specjalista, gdyż mogą one być też wynikiem chorób układu pokarmowego, chorób układu krążenia (zaburzenia krążenia, choroba wieńcowa, choroba tętnic obwodowych), zaburzeń hormonalnych, niedoczynności tarczycy lub łuszczycy.

Do innych możliwych przyczyn występowania podłużnych bruzd na paznokciach zalicza się trachyonychię (szorstkość paznokci; łagodny stan zapalny macierzy paznokcia), a także reumatoidalne zapalenie stawów.  

Bruzdy na paznokciach - poprzeczne. Przyczyny

Do powstawania poprzecznych bruzd na paznokciach możemy przyczynić się my sami. Poprzeczne bruzdy mogły pojawić się, gdyż długo i często trzymamy dłonie w wodzie lub nadużywamy zmywacza do paznokci. Stosowane przez nas detergenty też mogą niszczyć płytkę paznokciową. Na nieestetyczny wygląd paznokci wpływa również długotrwały stres. Pojawienie się poprzecznych bruzd może być także konsekwencją urazu.

Niestety, tak jak w przypadku podłużnych bruzd, poprzeczne bruzdy mogą świadczyć o poważnych chorobach. W tym kontekście wymienia się np. łysienie plackowate i bielactwo, a także wspomniane już wyżej choroby układu sercowo-naczyniowego czy choroby ze strony przewodu pokarmowego. Brak składników odżywczych z powodu zaburzeń żołądkowo-jelitowych również może objawiać się poprzecznymi bruzdami. Choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia i wrzodziejące zapalenie jelita grubego to inne przykłady zaburzeń, które mogą utrudniać organizmowi przyswajanie składników odżywczych z pożywienia, tym samym wpływając na stan paznokci.

Cukrzyca, nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy i choroby nerek także wskazywane są jako możliwe przyczyny tworzenia się poprzecznych bruzd na paznokciach. 

Bywa też, że takie zmiany wynikają z nieprawidłowości w rozwoju korzenia i macierzy paznokcia.

Bruzdy na paznokciach u nóg. Przyczyny

Bruzdy na paznokciach zaobserwować można również na paznokciach u nóg. To charakterystyczny objaw grzybicy - stanu, w którym paznokieć zostaje zakażony przez chorobotwórcze grzyby. Prócz bruzd zaniepokoić powinna nas również zmiana zabarwienia brzegów paznokcia. Paznokieć ulega pofałdowaniu i zmienia kolor na mętny bądź żółty. Grzybica doprowadza do rozdwajania płytki i sprawia, że paznokcie stają się kruche i łamliwe.  

Grzybica paznokci to powszechne schorzenie. Bywa konsekwencją lekceważenia grzybicy stóp, a zdecydowanie częściej - nieprawidłowej higieny. Grzybicę paznokci diagnozuje się u osób cierpiących na cukrzycę, u osób z obniżoną odpornością, a także w przebiegu chorób nowotworowych.

Bruzdy na paznokciach - leczenie

Zaleca się uważne obserwowanie paznokci (warto czasem sprawdzić, co kryje się pod lakierem). 

Z każdą niepokojącą zmianą należy zgłosić się do specjalisty. Lekarz, oceniając stan paznokci, zlecając przeprowadzenie odpowiednich badań, będzie w stanie wskazać przyczynę wystąpienia podłużnych lub poprzecznych bruzd na paznokciach i zaleci środki, które wyeliminują problem. Leczenie bruzd na paznokciach koncentruje się na wyeliminowaniu podstawowej przyczyny zmian.

W przypadku niedoborów bardzo ważna będzie zmiana diety i przyjmowanie suplementów.

Zastosowanie w leczeniu bruzd znajdują też środki do pielęgnacji paznokci i dłoni, środki nawilżające do rąk lub maści.

CZYTAJ TAKŻE:

Piekielnie szczypie i boli - uczulenie na hybrydę może pojawić się po pół roku stosowania

Jak wzmocnić paznokcie domowymi sposobami?

Manicure: Siedem błędów, jakich należy się wystrzegać

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: paznokcie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL