Rogowacenie okołomieszkowe - problem wielu nastolatków. Nie myl z alergią

Rogowacenie okołomieszkowe dotyczyć może nawet 80 proc. nastolatków. Objawia się charakterystycznymi czerwonymi grudkami, które pojawiają się na owłosionych częściach ciała. Jak je leczyć?

Rogowacenie okołomieszkowe - co to jest?

Rogowacenie okołomieszkowe to powszechna dolegliwość, która dotyczyć może nawet 80 proc. nastolatków i 40 proc. dorosłych. Schorzenie ma łagodny przebieg i związane jest z obecnością charakterystycznych czerwonych grudek na owłosionych częściach ciała. Z tego powodu rogowacenie bardzo często bywa mylone z alergiami.

Rogowacenie okołomieszkowe - objawy

Głównym objawem rogowacenia okołomieszkowego są czerwone grudki na skórze. Pojawiają się one zazwyczaj na owłosionych częściach ciała. Przede wszystkim na rękach, nogach czy plecach. Zmianom towarzyszyć mogą inne dolegliwości. Chodzi przede wszystkim o przesuszenie skóry, swędzenie, wrastające włosy. Zdarza się również, że na skórze tworzy się stan zapalny.

Reklama

Rogowacenie okołomieszkowe - przyczyny

Jedną z możliwych przyczyn rogowacenia są problemy z wchłanianiem witaminy A, które doprowadzają do gromadzenia się keratyny w naskórku. Zdarza się, że problem ten wiąże się również z innymi chorobami. Dotyczyć to może m.in. niedoczynności tarczycy, atopowego zapalenia skóry, zespołu Downa i zespołu Cushinga.

Wyróżnić można również pewne czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się rogowacenia. To młody wiek (schorzenie zdecydowanie częściej występuje u nastolatków), tendencja do trądziku, nadmierne wydzielanie łoju czy niewłaściwa higiena i pielęgnacja skóry.

Rogowacenie okołomieszkowe - leczenie

Leczenie rogowacenia zależy przede wszystkim od zaawansowania choroby. U wielu osób wystarczająca okazuje się prawidłowa pielęgnacja. W tym celu należy pamiętać przede wszystkim o regularnych peelingach, najlepiej dwa razy w tygodniu. Pozbycie się martwego naskórka jest bardzo ważne, ponieważ pozwala uniknąć gromadzenia się go w okolicy mieszków włosowych. Istotne jest również odpowiednie nawilżanie. Stosowane kosmetyki powinny cechować się prostym i naturalnym składem. Warto, aby znalazło się tam masło shea, mocznik i panthenol.

Czasami opisane wyżej metody są niewystarczające i konieczne jest włączenie odpowiedniego leczenia. W uzasadnionych przypadkach dermatolog zdecydować może o terapii acitretiną. Nie jest to jednak rozwiązanie dla kobiet planujących ciążę. Po kuracji nie należy bowiem zachodzić w ciążę przez co najmniej dwa lata. Innym sposobem leczenia może być laseroterapia.

W leczeniu wykorzystać można także tzw. domowe sposoby na rogowacenie okołomieszkowe. Zmiany na skórze przecierać można wacikiem nasączonym octem jabłkowym. Na skórę nanieść można również olej kokosowy. Poza wspomnianym już peelingiem w domowej pielęgnacji wykorzystać można również szczotkowanie skóry na sucho, które również pozwala pozbyć się martwego naskórka. 

Rogowacenie okołomieszkowe a dieta

Nie każdy wie, że w leczeniu rogowacenia pomocna może być także odpowiednia dieta. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. Każdego dnia należy spożywać minimum dwa litry wody. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy i minerały. Chodzi przede wszystkim o witaminę A oraz witaminę C. Witaminę A znajdziemy m.in. w marchwi, batatach, dyni, szpinaku i jarmużu. Źródłem witaminy C są z kolei: papryka żółta i czerwona, pomarańcze, papaja, brukselka, brokuły, czerwone porzeczki i kiwi. 

Innym istotnym składnikiem, który wpływa na skórę, jest kwas omega-3. Znajdziemy go przede wszystkim w rybach, zwłaszcza w łososiu, makreli, sardynkach i śledziach. Innym źródłami są orzechy włoskie, olej lniany i siemię lniane.

CZYTAJ TAKŻE:

Skąd ta wysypka? Oto mniej oczywiste przyczyny

Pięć domowych sposobów na rogowacenie mieszkowe skóry

Mikrodermabrazja diamentowa: Na czym polega zabieg?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: skóra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL