Złuszczaj, nawilżaj, włącz do diety. Tymi domowymi sposobami utrwalisz opaleniznę

Opalone ciało wygląda pięknie, dlatego chcemy utrzymać ten efekt na dłużej. Istnieje kilka bezpiecznych i naturalnych sposobów na utrwalenie opalenizny. Sprawdź, jak to zrobić, by twoja skóra jeszcze jesienią miała brązowy odcień i zdrowy blask.

Dlaczego opalenizna znika?

Zanim zdradzimy naturalne sposoby utrwalania opalenizny, kilka słów o tym, jak powstaje i zanika brązowy odcień skóry. 

Opalenizna to reakcja skóry na ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Pojawia się w wyniku aktywacji melanocytów, które produkują melaninę - barwnik odpowiedzialny za ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jest tymczasowym zjawiskiem i z czasem zanika. Skóra stale się odnawia i regeneruje. Górne warstwy skóry, które zawierają opaloną skórę, stopniowo złuszczają się i zastępowane są nowymi komórkami. 

Reklama

Melanocyty w skórze są odpowiedzialne za produkcję melaniny. Po ekspozycji na słońce melanocyty mogą zmniejszyć produkcję melaniny, co prowadzi do zaniku opalenizny. Opalenizna naturalnie zanika wraz z upływem czasu, szczególnie jeśli skóra nie jest regularnie wystawiana na słońce. Bez dalszej ekspozycji na promieniowanie UV skóra stopniowo powraca do swojego naturalnego odcienia.

Jak utrwalić opaleniznę?

W drogeriach można znaleźć kosmetyki utrwalające opaleniznę. Jednak nie każdy z nich zapewni taki efekt, jakiego się spodziewasz. Dlatego najpierw warto wypróbować naturalne metody utrwalania opalenizny.

Opalaj się zdrowo

Twoim celem powinna być pięknie opalona, a nie poparzona słońcem skóra. Kiedy przesadzisz z opalaniem, spalony naskórek zaczyna się łuszczyć i odchodzi płatami. Taka opalenizna będzie ciemna, ale nietrwała. Dlatego, zanim wyjdziesz na słońce, przygotuj skórę - zrób peeling, zadbaj o nawilżenie i ochronę przed promieniowaniem UV.

SPF 30 jest wystarczająco silny, aby blokować promienie UVA i UVB, ale nie tak silny, aby się nie opalić. Nie przebywaj na zewnątrz dłużej, niż twoja skóra jest w stanie wytworzyć melaninę. Melanina jest pigmentem odpowiedzialnym za opaleniznę. Organizm wytwarza ją zwykle przez pierwsze dwie-trzy godziny przebywania na słońcu.

Szybko opalisz się w godz. od 12 do 15, ale wtedy istnieje również największe ryzyko poparzeń słonecznych i uszkodzeń, które mogą spowodować raka skóry. Szczególnie jeśli masz jasną karnację, opalaj się przed południem lub po godz. 15. 

Bierz chłodny prysznic

Gorące kąpiele mogą odwodnić skórę, prowadząc do szybszego złuszczania. Jeśli chcesz zatrzymać opaleniznę na dłużej, bierz chłodne prysznice i używaj nawilżającego olejku, aby naprawdę utrwalić kolor.

Nawilżaj skórę

Wcieranie w skórę kosmetyków nawilżających powinno wejść ci w nawyk. Na noc zastosuj masełko o gęstej konsystencji, natomiast na dzień lekki balsam nawilżający. Wybieraj kosmetyki zawierające humektanty, które zapobiegają utracie wody przez naskórek. Warto sięgać po kosmetyki z naturalnymi olejkami, które mają silnie nawilżające właściwości i pomagają odbudować naturalną warstwę ochronną skóry.

Złuszczaj

Mogłoby się wydawać, że to ostatnia rzecz, jaką powinnaś robić, aby zachować opaleniznę na dłużej. Jednak chodzi nie tylko o kolor, ale również zdrowy blask. Złuszczanie za pomocą delikatnych peelingów sprawia, że skóra jest gładka i ma piękny połysk.

Jedz produkty bogate w beta-karoten i likopen

Istnieje wiele badań, które wykazały, że dieta bogata w beta-karoten może odtworzyć blask skóry muśniętej słońcem od wewnątrz. Najlepszymi naturalnymi źródłami są słodkie ziemniaki, morele, mango, a zwłaszcza marchew. Jeśli chcesz sprawić, by letnia opalenizna utrzymała się na dłużej, przez cały rok wzbogacaj posiłki o wskazane powyżej produkty.

Likopen jest silnym antyoksydantem, który pomaga w neutralizacji wolnych rodników w organizmie, które powodują uszkodzenia komórek, w tym skóry. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym likopen chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia środowiska. Likopen może pomóc w utrzymaniu zdrowia skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu, który nadaje skórze elastyczność i jędrność. Kolagen jest również ważny dla utrzymania struktury skóry i redukcji widoczności zmarszczek. Produkty, które zawierają dużo likopenu, to pomidory, arbuz, papaja czy guawa.

Pij wodę

Utrzymywanie nawodnienia może pomóc przedłużyć życie wszystkich komórek (w tym tych ładnie opalonych komórek na powierzchni), a także ujędrnić i wygładzić skórę. Dobrze nawodniony organizm pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Nawodniona skóra jest bardziej elastyczna, jędrna i promienna. Z kolei niedostateczne nawodnienie może prowadzić do suchości skóry, szorstkości i utraty elastyczności. Przesuszona skóra złuszcza się szybciej, wraz z opalenizną. Dlatego odpowiedni poziom nawilżenia komórek od wewnątrz również jest naturalną metodą utrzymania brązowego odcienia skóry na dłużej.

Ogólnie przyjmuje się, że dorosła osoba powinna spożywać ok. 2 litrów wody dziennie. Jednak to tylko średnia, którą trzeba dostosować do warunków środowiskowych i masy ciała.

Noś białe ubrania

To wypróbowana sztuczka stylistów, dzięki której uzyskasz iluzję ciemniejszej skóry. Po prostu wybieraj białe lub jasne ubrania. W białej sukience lub koszuli będziesz wyglądać na bardziej opaloną.

Wiesz już jak zachować opaleniznę na dłużej

Dobrze zaplanowane i rozsądne opalanie pozwoli uzyskać piękny, trwały, brązowy odcień skóry.

Nie przesadzaj z ekspozycją na słońce, pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem. Choć kąpiele słoneczne są zdrowe i doskonale wpływają na samopoczucie, mogą mieć też negatywne skutki dla organizmu. 

Pamiętaj o nawilżaniu skóry od zewnątrz i od środka - brązowy odcień utrzyma się na dłużej wzmocniony przez zdrowy blask. Odpowiednie nawadnianie się to też podstawa w upały!

CZYTAJ TAKŻE:

Czerniaka widać. W tych miejscach pojawia się najczęściej i tak wygląda

Miesiąc brałam witaminy A+E. Zaskakujące efekty odmładzania suplementami

Czy można opalać się na balkonie? To nie takie oczywiste. Wyjaśniamy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL