Motylica wątrobowa - przyczyny, objawy, leczenie

Motylica wątrobowa to pasożyt, który bytuje przede wszystkim w organizmach zwierząt. Zdarza się jednak, że rozpoznaje się go także u ludzi. Wywołuje m.in. biegunkę, ból brzucha i wymioty. W niektórych przypadkach u chorych wystąpić może także żółtaczka oraz zapalenie trzustki. Zobaczcie, co należy wiedzieć o motylicy wątrobowej i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Motylica wątrobowa - przyczyny

Motylica wątrobowa to bardzo groźny pasożyt, który powoduje chorobę zwaną fascjolozą. W Polsce choroba występuje stosunkowo rzadko. Najwięcej zachorowań rozpoznaje się w Chinach, Korei oraz Wietnamie.

Motylica wątrobowa osadza się przede wszystkim w przewodach żółciowych zwierząt - bydła, kóz, owiec, koni i świni. Zdarza się jednak, że pasożyt trafia również do organizmu człowieka. Jak do tego dochodzi?

Motylica składa jaja, które przedostają się na zewnątrz wraz z kałem zwierzęcia. Odchody mogą trafić do zbiorników wodnych, gdzie z jaj przekształcą się w larwy, które znajdziemy w wodzie lub na przybrzeżnych roślinach. Do zarażenia człowieka najczęściej dochodzi właśnie na akwenach wodnych. Chodzi przede wszystkim o spożycie niezdatnej do picia wody. Zarówno intencjonalne, jak i przypadkowe, np. podczas kąpieli. Innym źródłem motylicy może być zjedzenie skażonego surowego mięsa. Dotyczy to jednak zwykle mięsa niewiadomego pochodzenia, które nie posiada odpowiednich certyfikatów sprzedażowych. To właściwie jedyne możliwości zarażenia się pasożytem. Trzeba wiedzieć, że niemożliwe jest zarażenie się motylicą od innego człowieka.

Motylica wątrobowa - objawy

Reklama

Zarażenie motylicą wątrobową w początkowej fazie bardzo często przebiega bezobjawowo. Po 5-7 dniach wystąpić mogą pierwsze dolegliwości, które co ciekawe, są podobne u ludzi i zwierząt. Niestety, pasożyta łatwo przeoczyć. Jego objawy są bowiem mało charakterystyczne i w łatwy sposób mogą zostać pomylone z innymi dolegliwościami.

Możliwe objawy motylicy wątrobowej:

  •    ból brzucha,
  •    gorączka lub stan podgorączkowy,
  •    brak apetytu,
  •    zaparcia,
  •    biegunki,
  •    nudności,
  •    wymioty,
  •    duszności,
  •    powiększenie wątroby,
  •    zmniejszenie masy ciała, pokrzywka,
  •    uczucie pełności i sytości po posiłku.

Zarażenie motylicą może mieć również postać przewlekłą. U chorych wystąpić może dodatkowo żółtaczka, kolki żółciowe, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki oraz krwawienie z przewodu pokarmowego.

Motylica wątrobowa - leczenie

Diagnostykę należy rozpocząć od badania kału oraz krwi. Warto jednak pamiętać, że obecność motylicy wątrobowej widoczna jest dopiero po około 14 dniach od zakażenia. Rozpoznanie ułatwić mogą także testy serologiczne. W przypadku potwierdzenia diagnozy, chorym podaje się przede wszystkim leki przeciwpasożytnicze. W ciężkich przypadkach stosuje się leczenie operacyjne. Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego mogą być także domowe sposoby na motylicę wątrobową. Dobre efekty daje terapia olejkiem z goździka korzennego, komosą piżmową oraz ostropestem plamistym. Należy jednak pamiętać, aby przed zastosowaniem powyższych substancji skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Motylica wątrobowa - profilaktyka

Motylica to pasożyt, który bardzo rzadko rozpoznawany jest u ludzi. Mimo tego należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Zabronione jest spożywanie mięsa niewiadomego pochodzenia, które nie posiada odpowiednich certyfikatów. Złym pomysłem jest również spożywanie wody z dzikich akwenów, ponieważ larwy motylicy mogą znajdować się w wodzie lub na roślinności. Z tego powodu dużą rozwagę należy zachować także podczas kąpieli. Unikaj dzikich kąpielisk o wątpliwym stanie sanitarnym. 

Aleksandra Chruścielewska

Zobacz także:

Co piąty Polak nosi w sobie tego pasożyta. Sprawdź, czy ty też

Oto co się kryje w niezmienianej pościeli

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: pasożyty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL