​Mykoplazma. Wywołuje zapalenie płuc, narządów płciowych i dróg moczowych

Bakterie mykoplazmy są najmniejszymi znanymi bakteriami i nie posiadają ściany komórkowej przez co bardzo ciężko je wyleczyć. Dzieje się tak, ponieważ większość dostępnych antybiotyków zabija bakterie poprzez blokowanie syntezy ścian komórkowych. Mykoplazmy pozostają obojętne na takie leczenie. Zakażenie tą bakterią długo nie daje objawów, a gdy w końcu daje o sobie znać, zainfekowane może być wiele narządów i układów w organizmie. Czym charakteryzują się te bakterie? Jakie zakażenia wywołują najczęściej? Wyjaśniamy.

Mykoplazma - co to?

Mykoplazma jest to liczna grupa wielu gatunków bakterii, które znane są głównie z wywoływania zakażeń płuc i infekcji narządów płciowych. Nazywa się je bakteriami atypowymi, głównie ze względu na wyjątkową, niespotykaną u bakterii cechę - brak ściany komórkowej. To właśnie ta cecha sprawia, że są one oporne na większość powszechnie stosowanych antybiotyków

Ponadto są wyjątkowo małe i wykazują dużą wytrzymałość na niekorzystne warunki środowiska, na przykład na długotrwały brak tlenu. W momencie dostania się do organizmu brak ściany komórkowej pozwala im także na wniknięcie bezpośrednio do wnętrza komórek, przez co nasz układ immunologiczny ma problem z ich wychwyceniem i rozpoznaniem.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Intymne choroby zakaźne powracają

Infekcje wywoływane przez mykoplazmy

W teorii znanych jest kilkadziesiąt gatunków mykoplazm, które mogą wywoływać infekcje u człowieka. Wśród nich są jednak dwa, które spotyka się zdecydowanie częściej niż pozostałe - Mycoplasma pneumoniae wywołującą atypowe zapalenie płuc i Mycoplasma genitalium, odpowiedzialną za infekcje narządów płciowych. 

Zakażenia pozostałymi gatunkami są rzadsze i najczęściej rozwijają się u osób z upośledzoną odpornością, na przykład biorących leki immunosupresyjne czy u chorych na AIDS.

Objawy infekcji mykoplazmą

Jedną z najczęściej wywoływanych przez mykoplazmy chorób jest przenoszone drogą kropelkową atypowe zapalenie płuc. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowym dla innych bakterii łagodnym przebiegiem infekcji. Pacjenci najczęściej skarżą się na bóle gardła, kaszel i złe samopoczucie, czasami może pojawić się gorączka

Co ciekawe, aż u 15 proc. osób atypowe zapalenie płuc nie daje żadnych objawów, co jest niezwykle rzadko spotykane przy typowych infekcjach. Drugim najczęstszym zakażeniem wywoływanym przez mykoplazmy jest infekcja narządów płciowych, przenoszona drogą płciową. 

Mykoplazmy mogą prowadzić do rozwoju zapalenia cewki moczowej, szyjki macicy, błony śluzowej macicy, jajowodów i narządów w obrębie miednicy mniejszej. Infekcji mykoplazmą nigdy nie należy ignorować, ponieważ nieleczona może prowadzić nawet do bezpłodności.

Diagnostyka infekcji mykoplazmami

W diagnostyce chorób wywoływanych przez mykoplazmy wykorzystuje się liczne sposoby ich wykrywania, z których najważniejszymi są:

  • oznaczanie poziomu przeciwciał przeciwko mykoplazmie we krwi;
  • wykrywanie materiału genetycznego bakterii metodą PCR w wymazach z gardła, cewki moczowej, pochwy i w plwocinie;
  • w atypowym zapaleniu płuc dodatkowo badania obrazowe, najczęściej RTG klatki piersiowej.

Leczenie infekcji mykoplazmami

W terapii chorób wywoływanych przez mykoplazmy bardzo ważny jest dobór odpowiedniego, skutecznego antybiotyku. Bakterie te są oporne na wszystkie antybiotyki blokujące syntezę ściany komórkowej, w tym na powszechnie stosowane penicyliny. 

Odpowiednio dobrane leczenie powinno trwać co najmniej 10 dni, jednak większość lekarzy zaleca przyjmowanie antybiotyków minimum 3 tygodnie, aby nie dopuścić do nawrotu choroby.

CZYTAJ TAKŻE: 

Podstępna choroba weneryczna. Może przebiegać bezobjawowo

Obfite miesiączki. Pięć możliwych przyczyn

Domowe sposoby na grzybicę pochwy


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: bakterie | zapalenie płuc | choroby zakaźne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL