Objawy i leczenie rumienia zakaźnego

Rumień zakaźny to dość powszechna choroba zakaźna, której objawem jest charakterystyczne zaczerwienieni na twarzy. Nie zawsze trzeba go leczyć, jednak gdy zachoruje się będąc w ciąży - skutki mogą być poważne.

 

Co to jest rumień zakaźny?

Rumień zakaźny to jedna z infekcji wirusowych, które przechodzimy w dzieciństwie. Najczęściej dotyka dzieci między 2. a 12. rokiem życia. Rumień zakaźny wywołuje parwowirus B19. Zaraża on łatwo, przy czym szczególnie rozsiewają go chorzy, u których choroba jest jeszcze na etapie przedobjawowym. 

To bardzo zła informacja dla kobiet w ciąży, w przypadku których rumień zakaźny jest szczególnie groźny. Może on spowodować niedokrwistość wewnątrzmaciczną u płodu, co doprowadza do poronienia. Szczególnie trzeba uważać wiosną, która jest czasem wzmożonej zapadalności na rumień zakaźny.

Reklama

Objawy rumienia zakaźnego

Pierwsze widoczne symptomy choroby to niewysoka gorączka, której towarzyszyć może osłabienie i bóle głowy. Ale rumień zakaźny rozpoznaje się po charakterystycznej wysypce, zlokalizowanej głównie na twarzy i posiadającej dość charakterystyczny kształt motyla. 

W innych wypadkach dziecko wygląda, jakby ktoś je spoliczkował albo przyozdobił na twarzy koronkami lub girlandami. Na dalszym etapie przebiegu rumienia zakaźnego, wysypka rozlewa się na inne partie ciała. W przypadku starszych dzieci chorobie może towarzyszyć powikłanie w postaci zapalenia drobnych stawów.

Leczenie rumienia zakaźnego

Nie ma lekarstwa na rumień zakaźny - poza kobietami ciężarnymi, dla których efekty choroby mogą być zgubne, przebieg zakażenia rumieniem zakaźnym trwa od 6 do 10 dni i następuje samoistne wyleczenie, dające długotrwałą odporność. 


 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL