Ospa wietrzna

Wirus ospy wietrznej; zakażenie szerzy się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorą osobą.

Wirus ospy wietrznej; zakażenie szerzy się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorą osobą.

Przebieg choroby

•2-4 tygodnie po zakażeniu może wystąpić niewysoka gorączka, potem wysypka skórna, początkowo na klatce piersiowej, na twarzy lub na kończynach górnych; później zajęta jest cała skóra i błony śluzowe, silny świąd; pęcherzyki sączą się, pękają i przysychają, tworząc strupy; możliwa gorączka.

•Przez 1-2 tygodnie rzutami pojawiają się nowe pęcherzyki, tak że istnieje wielopostaciowość zmian (jednocześnie występują wykwity w różnych stadiach rozwoju).

Co możesz zrobić

Obmywanie: 1 część octu owocowego zmieszać z 3 częściami wody; tak przygotowaną mieszaniną ostrożnie obmywać ciało; łagodzi świąd skóry.

Reklama

Obmywanie: umywalkę napełnić zimną wodą, dodać filiżankę mocnej herbatki rumiankowej, zamoczyć ręcznik, wyżąć; przykładać delikatnie do ciała, maksymalnie przez 5 minut.

Odwiedź też

Weltbild.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL