Salmonella nie tylko w jajach. Zakażone mięso znalazło się w kebabie

Austriackie media donoszą, że po zjedzeniu mięsa z Polski zmarła jedna osoba, a u 27 osób doszło do ostrego zatrucia pokarmowego. W trakcie dochodzenia okazało się, że wszystkie te osoby jadły wcześniej kebaba. U mężczyzny, który zmarł, wykryto obecność pałeczek Salmonelli. Jak można zarazić się tą bakterią i jakie są objawy? Odpowiadamy.

Mięso kurczaka może być źródłem salmonelli

Austriackie media opisują przypadek 63-letniego mężczyzny, który zmarł po tym, jak zjadł kebaba, w którym znajdować się miało mięso polskiego pochodzenia. Ustalono, że w drób zawierał pałeczki bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, która bytuje w przewodzie pokarmowym kurczaków.        

W austriackiej gazecie "Kronen Zeitung" pojawił się również komunikat, że "Tanie mięso z Polski to nie tylko ogromny problem dla lokalnych rolników. Odkrycia Salmonelli i wysokie użycie antybiotyków sprawiają, że polska żywność jest najgorsza w UE".

Od lutego 2023 roku w Austrii zakażeniu pałeczką Salmonelli uległo 27 innych osób, a wszystkie z nich spożywały właśnie mięso w kebabie. Aktualnie jest prowadzone dochodzenie związane z zatruciami, a sprawą zajmuje się Austriacka Agencja ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, a także Ministerstwo Zdrowia.

Reklama

Czytaj także: Austriackie media surowo o polskim mięsie

Niebezpieczna bakteria w jelitach

Salmonella to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae , które rezydują w komórkach zarażonego organizmu. Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez spożycie skażonej wody lub pożywienia. Salmonellozą można się zarazić po spożyciu drobiu, wieprzowiny ale także jaj i produktów mlecznych. +

Bakteria trafia do układu pokarmowego, gdzie następuje jej namnażanie i wytwarzanie enterotoksyn, które wpływają na błonę śluzową jelit. Wywołują one stan zapalny i bezpośrednio wpływają na transport wody do jelita.

Salmonella obecna w jelicie może mieć tragiczne skutki, ponieważ na skutek zakażenia u niektórych pacjentów może rozwinąć się zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa oraz śmiertelne zaburzenia wodno-elektrolitowe.

Objawy salmonellozy. Zatrucie bakterią to nie tylko bóle brzucha

Zakażenie Salmonellą, chociaż kojarzy się głównie z dolegliwości ze strony układu pokarmowego, może wywoływać objawy przypominające grypę lub problemy kardiologiczne. Do najczęściej występujących objawów towarzyszących salmonellozie zalicza się:

  • nudności i wymioty,
  • silne bóle brzucha,
  • biegunkę z domieszką krwi lub śluzu,
  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • bóle i zawroty głowy,
  • kurczowe bóle łydek, spowodowane zaburzeniami elektrolitowymi.

Rokowania w przypadku zatrucia bakterią jest z reguły pomyślne, jednak dla niektórych osób choroba jest niezwykle groźna. Na ciężkie powikłania a nawet śmierć narażone są niemowlęta i dzieci, a także osoby starsze, z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy miażdżyca.

Każdy przypadek zakażenia zostaje zgłoszony przez lekarza odpowiednim służbom sanitarnym.

 

Postępowanie w zatruciu Salmonellą - zmniejsza ryzyko powikłań

W przebiegu zakażenia pałeczką Salmonelli największym zagrożeniem jest szybkie odwodnienie chorego z zaburzeniami wodno-elektrolitowymi. Obfite biegunki powodują, że z organizmu szybko wytrącana jest woda, a tym samym ważne elektrolity, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania m.in. serca. W przypadku zakażenia bakterią chory powinien być stale nawadniany. Najlepiej spożywać płyny w małych ilościach, ale często. Jeśli biegunka jest ostra, można dodatkowo spożywać płyny glukozo-elektrolitowe.  W przypadku dzieci i osób starszych konieczna może okazać się hospitalizacja.

W zatruciu o łagodnym przebiegu nie stosuje się antybiotykoterapii. O wdrożeniu leczenia przyczynowego zawsze decyduje lekarz, a decyzję o antybiotykach podejmuje się przede wszystkim w przypadku osób starszych, z upośledzeniem odporności, u dzieci poniżej 6. Miesiąca życia oraz w przypadku ogólnoustrojowej reakcji na zakażenie - zapalenie płuc czy sepsa.

Jak uniknąć zakażenia Salmonellą?

  1. Wysoka temperatura niszczy bakterie, dlatego przygotowując produkty spożywcze, w których istnieje ryzyko występowania pałeczek, konieczna jest wcześniejsza obróbka termiczna.
  2. Ugotowane na twardo jajko, czy mocno ścięta jajecznica nie stanowi ryzyka zakażenia, w przeciwieństwie do np. jaja na miękko.
  3. Przed użyciem surowych jaj, np. do ciast czy kremów, najpierw należy je wyparzyć przez kilka minut w gorącej wodzie, by unieszkodliwić ewentualne bakterie. Pałeczki Salmonelli giną w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza.
  4. Mięso - drób, wołowina czy wieprzowina - powinny być jedzone po uprzednim uduszeniu lub usmażeniu, tak, by zminimalizować ryzyko zarażenia.
  5. Spożywając wodę z kranu należy mieć świadomość, że może zostać ona skażona bakterią. Wodę najlepiej przegotować, a następnie pić bez obaw o zarażenie.
  6. Kategorycznie należy unikać kąpieli i zabaw w miejskich fontannach, w których woda płynie w obiegu zamkniętym, co sprzyja namnażaniu się bakterii, w tym Salmonelli, bakterii kałowych, gronkowca. Na ciężki przebieg zakażenia narażone są dzieci, a to właśnie one najczęściej bawią się w miejskich fontannach.


CZYTAJ TAKŻE:

Tragiczne konsekwencje ugryzienia przez kota

Powikłania salmonellozy mogą zrujnować zdrowie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: salmonelloza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL