Nowe objawy COVID-19 inne niż wcześniej. Tak odróżnisz koronawirusa od grypy
Przyspiesza fala zachorowań na COVID-19. Raporty Ministerstwa Zdrowia wskazują, że przybywa nowych zakażeń z dnia na dzień, a niektóre przypadki - tak, jak w poprzednich falach - wymagają hospitalizacji. Pojawienie się nowych wariantów choroby przyniosło ze sobą nowe objawy. Jak odróżnić COVID-19 od zwykłej grypy i na co zwrócić szczególną uwagę?
COVID-19 to choroba, która swój początek miała w 2019 roku, kiedy to potwierdzono pierwszy przypadek. Szczyt zachorowań w Polsce przypadł na 2020 i 2021 rok. Choroba wywołana jest przez wirusa SARS-CoV-2, który w poszczególnych miesiącach wracał w różnych wariantach.
Aktualnie obserwowany jest znaczny wzrost zachorowań. Przyczynić miał się do tego nie tylko sezon urlopowy, częstsze podróże, ale także powrót do szkół.
Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że z dnia na dzień przybywa zakażeń.
Dane z 11 września 2024 r. to 3025 zakażeń, w tym 2 249 nowych i 776 ponownych. Zmarły cztery osoby, w tym trzy z powodu chorób współistniejących, a jedna tylko z powodu zakażenia SARS-CoV-2.
Od momentu pojawienia się wirusa, jego typowymi objawami były symptomy grypopodobne z towarzyszącymi problemami z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach - z współistniejącą niewydolnością oddechową.
Mutacja wirusa sprawiła, że w zależności od wariantu, pierwsze objawy choroby mogą różnić się od siebie.
Typowe jednak jest to, że jako pierwszy objaw wskazujący na covid, jest gorączka. W przeciwieństwie do grypy, w której najpierw może pojawić się kaszel oraz bóle mięśni, a dopiero później podniesiona temperatura ciała.
Objawem odróżniającym covid od grypy, jest również utrata węchu i smaku. Te charakterystyczne objawy odróżniają od siebie infekcje, a dodatkowo w przypadku COVID-19 mogą pojawiać się zmiany skórne (najczęściej wysypka).
To, co odróżnia covid od grypy to również fakt, że przebieg choroby ma niezwykle zróżnicowany charakter. Infekcja może przebiegać łagodnie, zaledwie z kaszlem i stanem podgorączkowym, a w innym przypadku przebieg może być ciężki - z wysoką gorączką, uogólnionym bólem mięśni i stawów i trudnością w oddychaniu.
Między grypą a covidem istnieją różnice w czasie inkubacji choroby. Covid pierwsze objawy daje około 6. dnia od narażenia na zakażenie, natomiast grypa rozwija się szybkiej - już w drugim dniu mogą pojawić się pierwsze objawy.
Objawy zakażenia covidem nie różnią się od tych, które obserwowaliśmy kilka lat temu. To, co odróżnia aktualne warianty wirusa, to kolejność występowania objawów na skutek zakażenia.
W pierwszej kolejności w zakażeniu pojawia się:
- gorączka,
- kaszel (23 proc. pacjentów),
- kichanie,
- obrzęk śluzówki nosa (31 proc. pacjentów).
Objawami występującymi równocześnie mogą być: bóle głowy (20 proc.) i gardła (13 proc.), nudności, biegunka.
U niektórych zakażonych jedynym objawem infekcji może być utrata węchu, smaku albo covidowe palce (zasinienie lub zaczerwienienie palców u stóp, wynikające z mikrozakrzepów utrudniających przepływ krwi w naczyniach).
Chorym - oprócz gorączki - może towarzyszyć także uczucie duszności i ból w klatce piersiowej, bez występowania "klasycznych" objawów infekcji, takich jak katar czy kaszel.
Nietypowe objawy infekcji powinny być obserwowane przez chorego, a celem potwierdzenia obecności koronawirusa, należy wykonać test w kierunku grypy i COVID-19, dostępny w każdej aptece.
Nietypowym i mało charakterystycznym objawem w zakażeniu koronawirusem, są objawy ze strony oczu.
W poprzednich falach zachorowań lekarze wskazywali na możliwość współwystępowania zapalenia spojówek - za ten objaw odpowiada w dużej mierze Arcturus, podwariant Omicrona XBB. 1.16.
Nie tylko swędzenie i pieczenie oczu może sugerować zakażenie, ale także sam ból. Pacjenci zakażeni covidem uskarżają się na ból oczodołu, a jak wskazują badania - objaw ten może dotyczyć nawet 85 proc. chorych.
Towarzyszącym objawem jest także światłowstręt, suchość oka a także jego zaczerwienienie (tzw. objaw pink eye).
Objawy związane z oczami w covidzie mogą utrzymywać się nawet 2 tygodnie.
CZYTAJ TAKŻE:
Czy to jeszcze przeziębienie, czy już grypa? Jak je od siebie odróżnić?
Zapalenie płuc i zapalanie oskrzeli często bywają mylone. Konsekwencje mogą być poważne
Powikłania po grypie dotyczą serca i płuc. Kto jest najbardziej narażony?