Zakażenie Omikronem. Sześć najczęstszych objawów, które widać na skórze

Kaszel, gorączka, utrata węchu i/lub smaku zostały zidentyfikowane na początku pandemii COVID-19 jako klasyczne objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W miarę upływu czasu, a także wraz z nowymi wariantami koronawirusa, lista objawów powiększała się i powiększała. Obecnie uwaga koncentruje się na wariancie Omikron i jego symptomach. Brytyjscy eksperci zwracają uwagę, że objawy zakażenia Omikronem mogą pojawić się także na skórze. Opracowano listę sześciu tych najczęściej występujących.

Objawy zakażenia Omikronem

Wariant Omikron stał się dominującym wariantem koronawirusa w Polsce. Szybko się rozprzestrzenia, ale wyróżnia go stosunkowo łagodny przebieg choroby. Ryzyko hospitalizacji w przypadku zakażenia Omikronem, według naukowców, jest nawet o 70 proc. mniejsze niż w przypadku zakażenia innymi wariantami, w tym wariantem Delta. Co nie znaczy, że przebieg choroby nie może być ciężki i że nie przyczyni się ona do zgonu pacjenta.

W Polsce liczba dziennie raportowanych nowych przypadków zakażeń wciąż jest wysoka. Przez najbliższe tygodnie (o ile nie pojawi się kolejny wariant koronawirusa, który będzie bardziej zaraźliwy), będziemy mieć do czynienia z infekcjami wywołanymi głównie wariantem Omikron. Dlatego warto dobrze znać objawy, jakie on wywołuje.

Reklama

Według ekspertów najczęstszymi objawami zakażenia Omikronem są:

  • katar,
  • ból głowy,
  • zmęczenie (łagodne lub ciężkie),
  • kichanie,
  • ból gardła.

Utrata smaku i/lub węchu, tak powszechna w pierwszych miesiącach pandemii, nie jest zgłaszana już tak często przez osoby zakażone.

Inne objawy, które pojawiają się przy zakażeniu Omikronem, to m.in.:

  • uporczywy kaszel,
  • chrypka,
  • drapanie w gardle,
  • gorączka,
  • zawroty głowy,
  • dreszcze,
  • zapalenie spojówek

Objawy zakażenia Omikronem na skórze

Zakażenie Omikronem może przejawiać się także na skórze - podkreślają brytyjscy eksperci, którzy po przeanalizowaniu wielu raportów opracowali listę sześciu najczęstszych zmian skórnych, które mogą być oznaką infekcji.

1. Covidowe palce u stóp - covidowe place były zgłaszane już przez osoby, które zakaziły się wariantem Alfa. Palce przybierają czerwony lub fioletowy kolor, czasem pojawia się wysypka. Mogą być bolesne, swędzące, z pęcherzami i obrzękiem.

2. Popękane, spierzchnięte, obolałe usta - wiele osób zakażonych Omikronem wskazało także na spierzchnięte, popękane lub obolałe usta. Ulgę mogą przynieść np. pomadki nawilżające bazujące na naturalnych składnikach. 

3. Wysuszona i swędząca skóra - wyglądem może przypominać egzemę. Zazwyczaj skóra przybiera różowy kolor i bardzo swędzi. Najczęściej problem dotyczy szyi i przedniej części klatki piersiowej. Może pojawić się w dowolnym momencie infekcji lub po i zwykle utrzymuje się przez długi czas.

4. Kłująca wysypka - tego typu wysypka zwykle obejmuje małe obszary. Może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występuje na dłoniach, stopach, łokciach i kolanach. Jest swędząca, przypomina "kłujące ciepło". Może dokuczać kilka dni, a nawet kilka tygodni. 

5. Wysypka typu pokrzywka - w przebiegu zakażenia Omikronem na skórze mogą pojawić się wypukłe guzki. Taka wysypka porównywana jest z pokrzywką. Jest bardzo swędząca.

6. Wysypka typu chilblain - przypomina zmiany powstałe w wyniku odmrożenia. Na skórze tworzą się fioletowe lub czerwone plamy, a na nich występują wypukłe guzki. Objaw ten jest często zgłaszany przez młode osoby. Skóra w takim przypadku nie swędzi. 

CZYTAJ TAKŻE: 

"Covidowe ucho". Nietypowy objaw zakażenia koronawirusem

Po infekcji COVID-19 liczba przeciwciał z czasem rośnie, po szczepieniu - nie

Dezynfekcja mieszkania po COVID-19. Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji powierzchni? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | Omikron | omikron objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL