Cukrzyca typu 3 daje późne objawy. Chorobę zdradza zmęczenie i senność

Chociaż cukrzyca typu 3 nie różni się objawami od innych typów cukrzycy, to charakteryzują ją odmienne przyczyny. Jest trudna do zdiagnozowania i nie wszyscy lekarze uważają ją za odmienną jednostkę chorobową. Jakie choroby predysponują do jej występowania? W jaki sposób się objawia? Jak się ją rozpoznaje i jak przebiega leczenie? Wyjaśniamy.

Cukrzyca typu 3 - co to za choroba?

Według definicji podawanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), cukrzycą określa się grupę chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią, wynikającą z defektu wydzielania lub działania insuliny. Poza dobrze znanymi typami 1 i 2 WHO wyodrębnia również inne warianty tej choroby, do których zalicza się m.in. cukrzycę typu 3, nazywaną także wtórną. Chociaż jej objawy nie różnią się znacząco od tych towarzyszących typowi 1 i 2, sama przyczyna nieprawidłowości jest odmienna.

Cukrzyca typu 3 rozpoznawana jest u pacjentów, u których, w wyniku powikłań innej choroby, doszło do uszkodzenia trzustki, a co za tym idzie zaburzona została produkcja insuliny, czyli hormonu obniżającego stężenie glukozy we krwi, poprzez zwiększenie jej transportu do komórek.

Reklama

Przyczyny cukrzycy typu 3

Cukrzyca wtórna, jak sama nazwa wskazuje, może być następstwem wielu patologicznych procesów dziejących się w organizmie. Wśród najważniejszych wyróżnia się:

  • choroby zewnątrzwydzielniczej części trzustki;
  • defekty genetyczne niosące za sobą zniszczenie wysp beta trzustki, co przekłada się na spadek wydzielania insuliny;
  • stosowanie niektórych leków i substancji chemicznych np. kortykosteroidów, hormonów tarczycy, tiazydów albo cytostatyków;
  • infekcje.

Jakie choroby sprzyjają cukrzycy typy 3?

Do chorób uznawanych za diabetogenne, a zatem sprzyjające rozwojowi cukrzycy wtórnej zalicza się: 

  • hemochromatozę charakteryzującą się nadmiernym gromadzeniem żelaza w komórkach różnych narządów w tym trzustki - złogi żelaza uszkadzają wyspy trzustkowe, prowadząc do niedostatecznego wydzielania insuliny;
  • zespół Cushinga, czyli nadmierne uwalnianie hormonu nadnerczy - kortyzolu, który zwiększa stężenie glukozy we krwi;
  • mukowiscydozę - chorobę wieloukładową, dotykającą głównie układu oddechowego i pokarmowego. W wyniku zatkania przewodów lepkim śluzem dochodzi do upośledzenia zewnątrzwydzielnicznej części trzustki, co prowadzi do szybko postępującego zwłóknienia i stłuszczenia narządu. Szacuje się, że około 70 proc. dorosłych pacjentów z mukowiscydozą ma nieprawidłową tolerancję glukozy;
  • akromegalię, czyli nadprodukcję hormonu wzrostu, działającego jak przeciwstawny regulator insuliny;
  • chorobę alkoholową - alkohol wpływa na syntezę cukru w wątrobie, a także hamuje przemiany kwasów tłuszczowych. Nadużywanie napojów z procentami może doprowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia trzustki;
  • choroby genetyczne w tym: zespół Downa, zespół Wolframa, zespół Klinefeltera, pląsawicę Huntingtona, zespół Turnera, zespół Pradera-Williego.

Objawy cukrzycy typu 3

Jak już zostało wspomniane, objawy cukrzycy typu 3 nie różnią się znacząco od tych charakterystycznych dla cukrzycy typu 1 i 2. Pacjenci dotknięci tą chorobą, skarżą się na: wzmożone pragnienie, zwiększoną częstość oddawania moczu, zmęczenie, infekcje układu moczowo-płciowego, bóle brzucha, senność lub zaburzenia widzenia.  

Diagnozowanie cukrzycy typu 3

Rozpoznanie cukrzycy typu 3 stanowi wyzwanie diagnostyczne. Choroby trzustki, często przez długi czas nie dają objawów, w związku z czym pacjenci nie odwiedzają lekarza.

Wciąż brakuje precyzyjnych wytycznych pozwalających jednoznacznie zidentyfikować cukrzycę typu 3. Uznaje się jednak, że aby postawić diagnozę, pacjent musi mieć rozpoznaną cukrzycę i chorobę zewnątrzwydzielniczą trzustki.

W czasie procesu diagnostycznego wykonuje się oznaczanie: glukozy przygodnej, hemoglobiny glikowanej, glikemii na czczo, autoprzeciwciał na komórki wysp trzustkowych, ewentualnie obrazowanie trzustki lub badanie elastazy w kale.

Trudności w diagnozowaniu cukrzycy typu 3

Z badań wynika, że u dorosłych cukrzyca typu 3 jest częstsza niż cukrzyca typu 1. Aż 1 proc. nowych przypadków cukrzycy u dorosłych to cukrzyca typu 1 w porównaniu z 1,6 proc. w przypadku cukrzycy typu 3. Z drugiej strony należy pamiętać, że u pacjentów z długotrwałą cukrzycą typu 1 lub 2 pojawia się zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki. Są oni szczególnie narażeni na rozwój ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki. Co więcej, u osób po przebytych epizodach zapalenia trzustki cukrzyca typu 1 lub 2 może rozwinąć się, niezależnie od zewnątrzwydzielniczej choroby trzustki. Te wszystkie zależności sprawiają, że diagnozowanie cukrzycy nie jest łatwe i wielu pacjentów długo nie jest informowanych o tym, co im dolega.

Rozpoznanie choroby jest bardzo istotne i powinno nastąpić możliwie jak najszybciej, by chory mógł rozpocząć przyjmowanie odpowiednio dobranych leków.

Leczenie cukrzycy typu 3

Objawy cukrzycy typu 3 mogą ustąpić samoistnie po odstawieniu leków o działaniu diabetogennym lub wyleczeniu choroby. Niestety częściej są to schorzenia przewlekłe, a tym samym nieuleczalne. Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 2, lekiem pierwszego rzutu stosowanym w leczeniu cukrzycy wtórnej jest metformina. Chociaż jest tania i powszechnie dostępna, do jej głównych działań niepożądanych należą bóle brzucha, biegunki i nudności, które mogą okazać się wyjątkowo źle tolerowane przez pacjentów z chorobami trzustki. 

Biorąc pod uwagę działanie przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe metforminy (może zmniejszać ryzyko raka trzustki nawet o 70 proc., co ma istotne znaczenie dla pacjentów z cukrzycą typu 3, spowodowaną przewlekłym zapaleniem trzustki) nie powinno dziwić, że wciąż pozostaje lekiem pierwszego wyboru w walce z tą chorobą. Warto mieć na uwadze, że niektóre leki stosowane w cukrzycy typu 2, takie jak gliklazyd, mogą nie być tak skuteczne w cukrzycy typu 3.

U pacjentów, u których trzustka jest na tyle niewydolna, że nie produkuje zupełnie insuliny, podaje się ten hormon w dawkach zgodnych z wytycznymi dla leczenia cukrzycy typu 1.

CZYTAJ TAKŻE:

Co wywołuje cukrzycę? Na chorobę pracuje się latami

10 nietypowych objawów cukrzycy

Hiperglikemia. Wysoki poziom cukru we krwi nie tylko w cukrzycy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca | objawy cukrzycy | leczenie cukrzycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL