Diastema - jak powstaje i jakie są na nią sposoby?

Diastema, przerwa między zębami, to powszechna dolegliwość. Można ją zlikwidować, np. dzięki aparatowi ortodontycznemu. Należy pamiętać jednak, że diastema nie zawsze musi być leczona. Wiele gwiazd uczyniło z niej nawet swoją cechę charakterystyczną.

Diastema - co to jest?

Diastema to charakterystyczna przerwa między zębami, która wynosi co najmniej 0,5 mm. Zmiana może powstawać zarówno między zębami dolnymi, jak i górnymi, jednak w zdecydowanej większości przypadków związana jest z górnymi jedynkami

Ze względu na przyczynę powstawania wyróżnić można kilka rodzajów diastemy. To przede wszystkim: diastema fizjologiczna (dotyczy przede wszystkim dzieci, u których dochodzi do wyżynania się zębów stałych), diastema prawdziwa (związana z brakami zębowymi, zgryzem urazowym lub przerostem wędzidełka wargi) oraz diastema rzekoma (dotyczy zbyt małego rozmiaru lub całkowitego braku siekaczy bocznych oraz wiąże się z obecnością dodatkowego zęba).

Reklama

Zdarza się również, że charakterystyczna przerwa między zębami związana jest z innymi chorobami przyzębia lub nieprawidłowymi nawykami. Chodzi m.in. o ssanie kciuka, popychanie językiem przednich zębów czy nieprawidłowe połykanie. W niektórych przypadkach diastema - zwłaszcza bardzo szybko rozwijająca się - towarzyszyć może także nowotworom jamy ustnej. U niektórych osób przerwa między zębami uwarunkowana jest również genetycznie lub rasowo.

Diastema nie ma jednego przebiegu. Zaobserwować można m.in. przerwę równoległą (zęby są ułożone równo względem siebie), rozbieżną (korony zęba są rozsunięte, a korzenie przybliżone do siebie) oraz zbieżną (korzenie zęba są rozsunięte, a korony zbliżone do siebie).

Diastema - leczenie

Leczenie przerwy między zębami zależy przede wszystkim od jej przyczyny. Jedną z podstawowych metod leczenia jest aparat ortodontyczny - stały, ruchomy lub nakładkowy. W celu wybrania odpowiedniego modelu należy skonsultować się z doświadczonym ortodontą. 

Inne metody to wypełnienie przerwy specjalnym materiałem lub licówki. W tym przypadku najlepiej wybierać porcelanowe licówki, ponieważ cechują się one najwyższą trwałością. Ich wadą jest jednak wysoka cena. Jedna licówka porcelanowa może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Należy pamiętać jednak, że nie każda diastema wymaga leczenia. W niektórych przypadkach przerwa między zębami jest jedynie wadą estetyczną, która nie wymaga korekcji. Dodatkowo, w przypadku dzieci, problem jest zazwyczaj przejściowy i wynika z obecności mleczaków. Po pojawieniu się zębów stałych diastema zwykle mija samoistnie.

Diastema - gwiazdy z przerwą między zębami

U niektórych osób przerwa między zębami może powodować problemy psychologiczne. Chodzi m.in. o obniżenie samooceny czy wręcz rezygnację z kontaktów towarzyskich. Nie należy jednak traktować diastemy w kategorii defektu. Wiele gwiazd, które znamy z okładek magazynów czy ekranów telewizyjnych, uczyniło z przerwy między zębami swoją cechę charakterystyczną. To m.in. Elton John,  Olaf Lubaszenko, Tomasz Karolak, Agnieszka Chylińska, Monika Olejnik czy Kate Moss.

Diastema - profilaktyka

Należy pamiętać również, że w wielu przypadkach jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia diastemy. Przede wszystkim konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej - nie tylko dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów, ale także regularne wizyty u stomatologa i leczenie bieżących ubytków. 

Warto pracować również nad wymienionymi wyżej nawykami. Powstrzymywanie się od ssania kciuka czy popychania językiem przednich zębów może ustrzec nas przed wystąpieniem przerwy między zębami.

CZYTAJ TAKŻE: 

Czym spowodowane jest zgrzytanie zębami?

Smartfony niszczą zęby? Naukowcy mają odpowiedź

Jak wzmocnić zęby w naturalny sposób?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zęby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama