Jak prawidłowo stosować płyn do płukania jamy ustnej? Uważaj na te błędy

Płyn do płukania jamy ustnej kupić można w każdej drogerii już za 10 zł. Działa odświeżająco i pomaga usunąć zalegające resztki pokarmu z przestrzeni między zębami, dziąseł i języka. Niestety, nie zawsze stosujemy go prawidłowo. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze błędy.

Płyn do płukania ust - czym właściwie jest?

Płyn do płukania ust to produkt, który znajdziemy w prawie każdej łazience. To uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Działa odświeżająco, eliminuje nieprzyjemny oddech oraz pomaga usunąć niedostępne dla szczoteczki do zębów resztki pokarmu, co z kolei pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się ubytków. Na rynku znaleźć można również produkty o dodatkowym działaniu, np. wybielającym.

Płyny do płukania ust można stosować na kilka sposobów. Najbardziej popularnym jest płukanie jamy ustnej tuż po umyciu zębów. Nie jest to jednak jedyna metoda.

Reklama

Innym rozwiązaniem jest płukanie przed szczotkowaniem (pozwala to rozmiękczyć zalegającą płytkę nazębną). Dzięki temu w trakcie mycia zębów szczoteczką, łatwiej będzie pozbyć się zalegającej płytki, która sprzyja rozwojowi kamienia nazębnego.

Płyn można stosować pomiędzy posiłkami, w celu odświeżenia. Właściwie stosowany płyn do płukania ust nie jest szkodliwy, jednak wiele osób nieprawidłowo wykonuje tę czynność.

Błędy w stosowaniu płynu do płukania ust

Podstawowym błędem, jaki popełniamy, jest stosowanie tego samego płynu do płukania ust przez całą rodzinę. To szczególnie niebezpieczne z przypadku dzieci. Należy pamiętać, że większość dostępnych na rynku płynów zawiera w składzie alkohol. To substancja, która nie powinna być stosowana przez najmłodszych. Dla dzieci należy wybierać produkty skierowane dla najmłodszych.

Innym błędem jest stosowanie płynów wewnętrznie. Niektórzy przekonani są, że w ten sposób uda się wzmocnić działanie produktu, jednak nic bardziej mylnego. Płyny do płukania nie są przeznaczone do spożywania.

Stomatolodzy podkreślają, że mamy problem również z odpowiednią metodą płukania.

Jak prawidłowo płukać jamę ustną?

Zaleca się, aby robić to przez około 30 sekund. Płukanie powinno przebiegać energicznie. Kiepskim pomysłem jest także trzymanie płynu w ustach w bezruchu. Osoby, które mają problem z codziennym stosowaniem płynu, mogą rozważyć zakup specjalnego irygatora do zębów. Do niektórych tego typu produktów można dodać odrobinę płynu.

Zawsze należy zapoznać się z informacją zawartą na opakowaniu płynu, ponieważ niektóre można stosować kilka razy dziennie, a niektóre tylko dwa. Oznacza to, że jeśli myjemy zęby częściej w ciągu dnia, ilość płukań jamy ustnej należy ograniczyć. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Skąd się bierze pieczenie w jamie ustnej?

Próchnica zagraża nie tylko zębom

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL